Vláda Slovenskej republiky na zasadnutí dňa 6.12.2023 schválila v zrýchlenom legislatívnom konaní novelu Trestného zákona, ktorou sa okrem iného má zmeniť organizácia prokuratúry zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a prerozdelením jeho agendy medzi krajské prokuratúry od 15.januára 2024.
Vláda pri zmene argumentuje odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax.
Ministerstvo spravodlivosti sa vyjadrilo že:
„Odborné poznatky z doterajšej činnosti ÚŠP nasvedčujú tomu, že súčasné usporiadanie Generálnej prokuratúry SR s osobitnou súčasťou, ktorou je ÚŠP, nie je ideálne. Nevyhnutne si vyžaduje štrukturálne zmeny,“
Opozícia sa prebudila a burcuje k protestom
Opozičné Progresívne Slovensko (PS) hovorí v súvislosti s vládnym zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o naplnení najhoršieho scenára.
„Skrátené legislatívne konanie je jasne protiústavné. Je to absolútne vylúčenie demokratickej diskusie, parlamentnej opozície, odbornej verejnosti. Ústavné súdy takéto postupy opakovane hodnotia ako neprípustné,“
Poslanci hnutia Slovensko začínajú zbierať podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde. Súčasne zvoláva ľudí na tiché protesty pred parlament každý deň v čase od 17:00. Požadujú zachovanie ÚŠP.
„Vláda úmyselným útokom na kľúčový pilier spravodlivosti pácha vedomú demontáž právneho štátu a nie je viac hodná Slovensko viesť. Preto zároveň začíname zbierať podpisy pod vyslovenie nedôvery vláde,“ uzavrelo hnutie Slovensko.
SaS: Vláda sa snaží zmeniť demokraciu na autokraciu.
„Exekutíva, teda vláda, začína zasahovať do jurisdikcie. Začalo sa to čistkami v polícii, protiprávnym konaním a vyhadzovaním vyšetrovateľov, ktorí vyšetrovali trestné činy na najvyšších miestach, pokračovalo to pokusmi o čistky v Súdnej rade a rušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Toto sú tie klasické príklady toho, ako sa postupne blíži autokracia,“ povedal poslanec parlamentu Juraj Krúpa.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a narýchlo ušitú zmenu Trestného zákona. Predseda KDH Milan Majerský to uviedol v reakcii na vládou schválené legislatívne zmeny.
„To, že sa vláda snaží účelovo presadiť tieto zmeny v skrátenom legislatívnom konaní netransparentným spôsobom je podľa KDH neprípustný zásah do fungovania právneho štátu a právnej istoty na Slovensku,“ zdôraznil.
Európska komisia varovala Slovensko pred zrušením špeciálnej prokuratúry
Európska komisia vyzvala Slovensko, aby nepokračovalo v zmenách Trestného zákonníka v zrýchlenom konaní a aby nerušilo ÚŠP bez dôkladného uváženia, informoval hovorca Európskej komisie Christian Wigand, podľa ktorého sa minulý pondelok stretol európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders so slovenským premiérom Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom, ktorí ho informovali o chystaných zmenách.
„Veľký rozsah zamýšľaných novelizácií a frekvencia oblastí práva EÚ, ktorých sa to týka, vyžaduje dôkladnú a hlbokú analýzu. Preto sme v tomto liste požiadali slovenskú vládu, aby zatiaľ nepokračovala v zamýšľaných úpravách a najmä, aby sa neuchyľovala k zrýchlenej procedúre bez náležitého a dôkladného prerokovania so zainteresovanými subjektmi na národnej a európskej úrovni,“ uviedol Wigand.
Spojené štáty americké súhlasia so stanoviskom Európskej komisie, že zámer slovenskej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu. Uvádza sa to v stanovisku veľvyslanectva USA na Slovensku.
„Podporujeme odporúčanie Európskej komisie neschvaľovať navrhované zmeny v skrátenom legislatívnom konaní bez konzultácii s dotknutými osobami na národnej a európskej úrovni a bez stanoviska Benátskej komisie Rady Európy,“ uvádza sa v stanovisku americkej ambasády.
Prezidentský palác Slovenskej republiky
Hlava štátu tvrdí, že vládny návrh:
„predstavuje zásadné zmeny, ktoré sa majú udiať bezdôvodne rýchlym spôsobom. Prezidentka považuje tento postup ako nezlučiteľný s princípmi právneho štátu,“
Na Slovensko sa rúti najväčšia kalamita za posledných 20 rokov
Vláda na čele s Róbertom Ficom sú pokojní. Róbert Fico (Smer-SD) odkazuje Veľvyslancovi USA na Slovensku, aby sa nestaral do naších vnútorných záležitostí.
„PÁN VEĽVYSLANEC USA, PROSÍM ZDRŽTE SA PODOBNÝCH VYJADRENÍ.
Slovensko má od volieb suverénnu vládu, ktorá nepotrebuje na svoj chod pokyny spoza hraníc,“ píše vo svojom statuse na Facebooku Róbert Fico
Pán Róbert Fico mal aj dlhé vyjadrenie v parlamente k Ukrajine, Rusku a USA.
Vzhľadom k posledným udalostiam tento týždeň sa dá predpokladať, že si Slovensko v medzinárodných vzťahoch nepolepšilo. Teda okrem Ruska, kde sa musí Vladimír Putin pýšiť podporou vlády Slovenskej republiky. Túto správu okamžite preberú proruské média a propaganda v Rusku na posilnenie svojho vplyvu a ukazovanie prstom na EU ako sa rozpadá z vnútra.
Po vzore Maďarska sa Slovensko vydáva na východ a páli mosty práva a spravodlivosti, ako to už býva v diktátorských krajinách.