21. storočie v boji s pandémiou

Pandémia COVID-19 znamenala pre ľudstvo jednu z najväčších výziev 21. storočia.

21. storočie v boji s pandémiou
21 storočie (Zdroj: pixabay.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Svet sa stretol s hrozbou, ktorú nezažil od čias Španielskej chrípky v roku 1918. Avšak, oproti minulým pandémiám sa ľudstvo vyrovnalo s touto krízou revolučným spôsobom - vývojom a rýchlym nasadením očkovania.

Inovačné technológie a rýchly vývoj vakcín

V snahe nájsť riešenie pre pandémiu, vedci a výskumníci spojili svoje sily a využili moderné technológie na vývoj vakcín v rekordne krátkom čase. Technológie ako mRNA a vírusové vektory umožnili vytvoriť vakcíny efektívnejšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

Vakcíny od firiem ako Pfizer/BioNTech a Moderna, založené na technológii mRNA, predstavujú revolučný prístup. mRNA umožňuje vývoj vakcín bez potreby kultivácie živých vírusov. To umožnilo rýchlejší návrh a testovanie vakcín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oxford/AstraZeneca, využili technológiu vírusových vektorov. Táto metóda umožňuje efektívne zavádzať do organizmu genetický materiál koronavírusu, čím sa stimuluje imunitný systém.

Pokrok vo vývoji a výskumoch neznamená len víťazstvo nad COVID-19, ale aj výzvu tradičným spôsobom vývoja vakcín.

Globálna solidarita a rýchla distribúcia vakcín

Odpoveď na pandémiu nebola len národnou, ale aj globálnou snahou. Krajiny, farmaceutické spoločnosti a medzinárodné organizácie spojili svoje úsilie v iniciatíve COVAX. Cieľom bolo zabezpečiť spravodlivý prístup k vakcínam pre všetky krajiny, nezávisle na ich ekonomickej sile.

Európska únia zohrala v tomto úsilí kľúčovú úlohu. Finančné zdroje, dohody o nákupe s výrobcami vakcín a globálna solidarita viedli k rýchlej distribúcii vakcín do mnohých častí sveta. EÚ sa zaviazala darovať milióny dávok vakcín krajinám v núdzi, čím preukázala zodpovednosť a odhodlanie bojovať s pandémiou v globálnom meradle.

SkryťVypnúť reklamu

Informačné technológie

Digitálne technológie, ako sú sociálne médiá a online komunikácia, hrali kľúčovú úlohu pri šírení informácií o víruse a opatreniach na jeho kontrolu. Aj napriek pocitom, že digitalne technologie nám slúžia k dobru, sme sa presvedčili o ich zneužvaní na širenie paniky a dezinformácií od rôznych skupím.

Rýchly pokrok v kontexte minulosti

Porovnanie s minulými pandémiami ako napríklad Španielská chrípka z roku 1918 pri ktorej sa odhaduje počet obetí medzi 50 až 100 mil. ľudí v mladšom a strednom veku. Jasne ukazuje, akým spôsobom sa svet vyvinul v boji s infekčnými chorobami dnes. V minulosti by vývoj vakcíny trval desaťročia, zatiaľ čo v súčasnosti sa úspešne vyvinula a schválila vakcína v priebehu niekoľkých mesiacov, čo dokázalo zachrániť nespočet ľudských životov.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj a distribúcia vakcín proti COVID-19 je triumfom modernej vedy a globálnej spolupráce. Aj napriek výzvam, ktoré pandémia priniesla a naďalej prináša musíme byť opatrný v rozhodnutiach a použití technológií do budúcnosti pretože sa dajú aj ľahko zneužiť.

Autor: Michal Hatala Nečesaný

Michal Hatala

Michal Hatala

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  185x

Pracujem ako engineer v medzinárodnej spoločnosti v Rotterdame. Som kreatívny zásadový a tvrdohlavý blázon.. Nerozhádžte si to so mnou :) .. Ak som vás pobavil, som aj vtipný. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťZdravieVeda a výskumPolitikaEkonomika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu