Západný breh a Pásmo Gazy sú územia okupované Izraelom. Izrael buduje židovské osídlenia na územiach, kam boli vyhnané tisícky Palestínčanov po tom, ako boli pred desiatkami rokov zhabané ich majetky a domy pre potreby židovského štátu. Keď Palestínčania protestujú proti tomu, aby boli na Západnom brehu stavané ďalšie a ďalšie židovské osídlenia, Izrael sa odvolá na „svoje právo na sebaobranu“ a zaútočí nielen na palestínskych ozbrojencov, ale aj na nevinných a neozbrojených ľudí, ktorí sa snažia brániť svoje základné ľudské práva – právo na dôstojnú existenciu a vlastný majetok, nehovoriac o práve na život.
Asi pred dvomi rokmi som mala možnosť rozprávať sa na danú tému s mladou Palestínčankou. Spýtala som sa jej, čo je podľa nej riešením, veď dnes je nemožné vyhnať Izraelčanov z domov, ktoré boli pred desiatkami rokov zhabané Palestínčanom, ktorých potomkovia dnes žijú buď na okupovaných palestínskych územiach alebo v utečeneckých táboroch. Povedala: “Najlepšie by bolo, keby to mohlo ostať tak, ako to je dnes.“ Myslela tým, keby Izraelčania prestali systematicky budovať ďalšie a ďalšie usadlosti na území, ktoré oficiálne patrí Palestínčanom.
„Izraelská armáda posiela svoje jednotky na okupované územia brániť to, čo je považované za nelegálnu okupáciu. A keď sa tamojšie obyvateľstvo proti tomu bráni, Izrael je prezentovaný ako krajina, na ktorú útočia.“ Seth Ackerman, Spravodlivosť a presnosť v reportážach, USA.
„Americké médiá sa zameriavajú len na skutky a výsledky, nie na príčiny a základné fakty o okupácii.“ major Stav Adivi, záloha, Izraelské obranné sily, Izrael.
„Toto nie je prezentované ako armáda používajúca arzenál proti mladým ľudom, ktorí sú väčšinou neozbrojení a ktorí protestujú proti okupácii.“ Hanan Ashrawi, Palestínsky výbor pre legislatívu, Západný breh.
„Izraelský postoj možno nazvať akokoľvek, avšak nie defenzívny. Izrael je momentálne jedinou krajinou na svete, ktorá napriek rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN necháva desiatky tisíc ťažko ozbrojených jednotiek mimo hraníc svojho územia, v krajine, ktorá patrí niekomu inému, za jedným jediným účelom – zobrať im túto zem. Núti ich žiť pod najhoršou predstaviteľnou tyraniou, čo je vlastne diktatúra cudzej armády.“ Hussein Ibish, Americko-Arabský protidiskriminačný výbor, USA.
„Keď Izrael na okupovaných teritóriách teraz vyhlasuje, že sa musia brániť, bránia sa v zmysle, v akom sa akýkoľvek vojenský okupant musí brániť proti obyvateľstvu, ktoré ničí. Je nemožné tvrdiť, že sa bránite, ak okupujete zem, ktorá patrí niekomu inému. To nie je obrana. Volajte to akokoľvek, to nie je obrana.“ prof. Noam Chomsky, lingvista, Massachusettský ústav pre technológie, USA.
„Keď raz vieme, že okupácia je nelegálna a vieme, že je objektom medzinárodného odsúdenia, stojí veľa ľudských životov a peňazí, vtedy sa musíme sami seba opýtať, prečo Izrael pokračuje v okupácii. A dôvodom je, že časom plánuje zabratie týchto území.“ prof. Karen Pfeifer, Blízkovýchodný výskumný a informačný projekt, USA.
Štvrtá ženevská konvencia, článok 49: „Okupujúca sila nedeportuje alebo neprenesie časti svojho vlastného civilného obyvateľstva na územie, ktoré okupuje.“
Napriek tomu, Izrael na jednej strane stavia usadlosti pre ďalších a ďalších izraelských usadlíkov na Západnom brehu, na druhej strane sa snaží z týchto miest vyhnať Palestínčanov napríklad aj búraním ich domov.
Ak sa Palestínčania bránia, médiá to prezentujú ako útok na Izrael. Tak ako to vlastne je? Je pravda na strane vojensky a finančne lepšie zabezpečeného súpera? Sú vôbec Palestínčania dôstojným súperom? Je každý, kto nesúhlasí s politikou Izraela, nazvaný antisemitistom?
„Izrael je jediná fungujúca demokracia na blízkom východe.“ To sme už počuli. Ale pre koho je táto demokracia?
„Izrael je jediný priateľ USA na blízkom východe.“ Aj to sme už počuli. Nemali by však Spojené štáty na Blízkom východe oveľa menej nepriateľov, keby tak slepo nepodporovali okupačné snahy Izraela?
(V článku boli použité informácie z internetovej stránky liveleak.com.)
Oprava: V mojom pôvodnom článku som napísala, že Izrael stále buduje usadlosti na Západnom brehu a v Pásme Gazy. V prípade Gazy to už nie je pravda. Gaza je však stále pod Izraelskou okupáciou, časté blokády napríklad zabraňujú aj tomu, aby ekonomické podmienky v Gaze boli akokoľvek vylepšené.
Ešte poznámka k jednej reakcii na tento článok: Židovskí osadníci museli byť z Gazy násilne vyhnaní po tom, čo ich vlastná vláda vyzvala, aby tak urobili, pretože ich osady boli nelegálne. Utečenci žijú v stanoch, pretože NECHCÚ asimilovať v ostatných arabských zemiach, chcú sa vrátiť domov, do Palestíny. Akonáhle by prijali občianstvo inej arabskej krajiny, nesmeli by sa už do Palestíny vrátiť. Nehovoriac o tom, že mnohí majú rodinu na okupovaných palestínskych územiach, ktorú by už nemohli navštíviť.