Pravda nie je hriech?! (1)

Kedysi mi jeden človek poslal zaujímavý citát od súčasne dosť známeho spisovateľa: „Telling the truth and making someone cry is better than telling a lie and making someone smile." Ak by som to voľne preložil, znelo by to asi takto: „Povedať pravdu a rozplakať niekoho, je lepšie, ako povedať klamstvo a vyčarovať úsmev." Mojou prvou reakciou bolo ohúrenie, aké je to skvelé, veľavravné, ale čím častejšie som sa k tomu citátu vrátil, vždy mi hlavou preletela myšlienka. Do akej miery je to pravdivé, je to overiteľný fakt, alebo len ilúzia súčasného človeka, ktorý sa snaží zakryť svoje zlyhanie, či nebodaj si nejako vysvetliť prečo ľudia klamú alebo zamlčujú pravdu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako malému decku mi všetci hovorili: „Pravda nie je hriech!", „Keď povieš pravdu, nič nepokazíš." Dnes však viem, že to tak nie je a že slová „pravda nie je hriech" nie sú celkom pravdivé. Ako som k tomu došiel a čo mi z toho všetkého vychádza?

Začal by som asi od konca. Definíciu hriechu si dnes vygúglime bez veľkých problémov, dokonca mnohí z nás túto definíciu majú vrytú v pamäti, lebo im bola vtĺkaná už od mala. Hriech je akt, ktorým sa narúšajú náboženské príkazy alebo zákazy, alebo činnosť v rozpore s morálnymi normami zavedenými v danej spoločnosti. Je jednoznačne jasné, že pri definovaní hriechu sa musíme pohybovať v rovine náboženskej, keďže poza touto hranicou neexistuje definícia hriechu. Čo sa týka pojmu pravda, taktiež nájdeme s ľahkosťou niekoľko definícií. Odhliadnúc ale od akýchkoľvek filozofických, teologických, psychologických atď. definícií, použijem tú najjednoduchšiu definíciu: pravda alebo pravdivosť je zhoda tvrdenia so skutočnosťou. Možno nám to ešte veľa nehovorí, ale pokúsim sa svoje tvrdenie predstaviť na príklade ako zo života.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Žili kedysi dve veľmi dobré priateľky. Pravidelne sa stretávali a rozprávali sa nie len o všeobecných veciach, ale aj o sukromných. Nikto by neveril, že sa tieto dve ženy dokážu niekedy pohádať, že ich niečo dokáže rozdeliť. Svoju vernosť a udržanie tajomstva, ktoré vedeli jedna o druhej si už skoro aj sľúbili. Ale čert nespí, a ako náročky si jedna z dvoch žien našla priateľa, zamilovala sa a začala sa venovať vo väčšej miere svojemu partnerovi, ako svojej priateľke. Keďže my ľudia sme do veľkej miery ovplývnení svojim egom a ani žiarlivosť nám nie je cudzia, pociťovala priateľkou zanedbaná žena krivdu. Jediné čo mohla, bolo nájsť si tiež nejakého partnera, alebo novú priateľku, ktorej by sa vyrozprávala zo svojej krivdy. Nie je podstatné, či to bol priateľ, alebo nová kamarátka, dôležité je, čo chcela opustená kamarátka povedať. Aby ochrániť nejako svoje ego a vyzdvihnúť sa v očiach toho druhého, odhalila o svojej kamarátke všetky tajomstvá, ktoré si povedali v súkromí. Všetky jej obavy, zlozvyky, úlety z minulosti, čím chcela ukázať, že ona taká nie je a brala ju so všetkými jej chybami a charakterovými črtami."

SkryťVypnúť reklamu

Keďže zranená žena ohovárala svoju kamarátku, dopustila sa v náboženskej rovine hriechu. Neosočovala ju, nevymýšľala si žiadnu nepravdu, polopravdu, či klamstvo. Hovorila iba pravdu o kamarátke, o ktorej vedela naozaj všetko. Potom do akej miery platí výrok: „pravda nie je hriech"!

K takémuto, alebo podobnému záveru by došiel každý rozumný človek. Mojou úlohou nie je podať definitívne riešenie, čím nie je podľa mňa ani táto logická úvaha. Chcem svojou reflexiou skôr vyprovokovať ľudí k triezvemu uvažovaniu nad niektorými skutočnosťami, ktoré nás obklopujú. V ďalšom pokračovaní k svojej úvahe by som chcel predložiť jedno kreatívne riešenie vzťahu pravda a hriech, ako aj pravda a klamstvo z prvého citátu.

Marek Heczei

Marek Heczei

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...kritický optimista, ktorý radšej vymenil ružové okuliare za zváračské... Zoznam autorových rubrík:  ReflexieVlastný názorNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu