Daň ako trest za zodpovednosť

Vláda pripravila novú daň. Tentokrát si však cielene vyberá. Ide po tých zodpovedných. Nie však úľavou, ale jarmom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

O tejto dani sa už dlhšie hovorí, a viac sa o tom popísalo. Čas však kedy to príde na vládu a do parlamentu sa kráti. Preto si opäť zhrňme o čo tu ide. 

Daň z poistenia trestá ľudí, ktorí sa chovajú zodpovedne, keď si poistia napríklad svoj dom alebo auto, lebo zvýši cenu poistenia a tým pádom aj ich náklady.

Po druhé, zaťažuje ľudí a podnikateľov novou daňou v čase, keď sa daňové príjmy rozpočtu každým rokom zvyšujú o 800 až 900 miliónov ročne. Takto sa zodpovedný hospodár nespráva.

Pritom má minister financií Peter Kažimír vytvorené ideálne predpoklady na to, aby priniesol dodatočné peniaze cez projekt hodnoty za peniaze. To je ďalší dôkaz toho, prečo nie je potrebné zavádzať daň z poistenia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší argument proti dani z poistenia je, že ľudia, ktorí sa poisťujú, pomáhajú štátu. A to tak, že znižujú jej možné budúce výdavky na škody spôsobené napríklad povodňami alebo inými nežiaducimi udalosťami. To sa jasne ukázalo práve pri posledných povodniach - mnoho ľudí nebolo poistených, a práve tým musela vláda finančne pomôcť. Poistení takúto pomoc nepotrebujú. Šetria štátu a teda aj nám milióny eur. 

Dopad novej dane sa prenesie aj na plecia mladých ľudí, ktorí si cez hypotéku kupujú byt alebo dom. Túto daň zaplatia dvakrát. Raz pri poistení nehnuteľnosti, druhý raz pri poistení schopnosti splácať úver na túto nehnuteľnosť. 

SkryťVypnúť reklamu

Na záver už iba zopakujem, že v čase, keď sa ekonomike darí, nie je žiaden dôvod pre zavádzanie nových daní. Vláda vymýšľa nové dane len preto, aby naplnila vlastné vrecká ešte viac, lebo takmer miliardové nárasty príjmov jej nestačia. Preto by tento návrh mal byť stiahnutý, aby zodpovední ľudia neboli potrestaní. 

Sú však opatrenia, ktoré si daňový systém na Slovensku vyžaduje. Minister financií by sa mal zamerať napríklad na stále veľkú daňovú medzeru vo výbere DPH alebo na dôslednejšie presadzovanie princípu hodnoty za peniaze vo vláde. Tam sú skryté nemalé zdroje. Len tým, že v roku 2006 začal výber DPH prudko klesať a medzera DPH stúpať, sme každý rok stratili v priemere 540 mil. eur. To je dvojnásobok posledného socialného balíčka…

SkryťVypnúť reklamu

Moju prácu môžete sledovať na aj TU: https://www.facebook.com/edo.heger/

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu