Keď podanie daňového priznania pripraví človeka o nervy, dovolenku a čas s rodinou!

Elektronizácia je hudba budúcnosti. Čoraz viac vecí dokážeme urobiť zo svojich počítačov, či mobilov. A je to príjemné, pohodlné a rýchle. Nakupovanie, alebo bankovanie funguje už roky a každým rokom je to jednoduchšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ale keď sa jedná o služby štátu, akoby sme zastali v minulom storočí. Mohli by sme si povedať, že štát na to nemá peniaze, ale to nie je pravda. Štát investuje do rôznych systémov ročne milióny. 

Chcem sa s Vami podeliť so skúsenosťou môjho priateľa, ktorý musel podať daňové priznanie tento rok už elektronicky. Systém, ktorý stál cez 60 miliónov eur však stále nie je schopný život ľuďom uľahčiť. Je už historicky známe, že väčšina ľudí si necháva svoje povinnosti na poslednú chvíľu. Tak to je aj s daňovými priznaniami. Daňový úrad môže a mal by vymýšľať rôzne spôsoby, ako motivovať ľudí, aby si to na poslednú chvíľu nenechávali, ale očakávať, že si to aj tak väčšina na poslednú chvíľu nenechá, je absurdné. A preto je nevyhnutné, aby elektronický systém na podanie daňových priznaní zvládol aj takýto nápor. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa však ako sa musel môj priateľ potrápiť. Ako konateľ s.r.o. musel už tento rok spolu so všetkými právnickými osobami podávať daňové priznanie elektronicky. Bol v košiari tých, ktorí to robili na poslednú chvíľu. A zažil tvrdú zrážku s byrokraciou a relatívne komplikovanými, často nefungujúcimi informačnými systémami za desiatky miliónov eur. 

Jeho krátky daňový príbeh začal v polovici minulého roka, keď si s radosťou vybavil nový elektronický občiansky preukaz a k tomu nástroj na elektronickú komunikáciu. Lenže čo sa na jeseň nestalo? Vynoril sa bezpečnostný problém s novými občianskymi a tieto občianske boli na elektronickú komunikáciu nepoužiteľné. Mnohí, vrátane môjho priateľa, si neuvedomili, že to je aj ich problém.

SkryťVypnúť reklamu

A preto, keď zistil, že to je aj jeho problém, musel opäť merať cestu do klientského centra, aby mu občiansky opravili (nakonfigurovali nový softvér). Stálo ho to ½ dňa, ktorý mu nikto nezaplatí. Kvôli nefungujúcemu štátu. 

Bol však rád, že to má za sebou a konečne podá daňové priznanie. Avšak nepodal, lebo mu to nefungovalo. Zistil, že sa ešte musí v systéme autorizovať ako štatutár svojej firmy. O autorizáciu sa pokúšal deň a pol, čítal, študoval. Namiesto jednoduchého návodu sa musel v zúfalosti preklikávať cez internetové stránky, a s hrôzou zisťoval, čo všetko ešte treba nainštalovať. Desaťkrát volal na daňovú infolinku, no nedovolal sa. Napokon to nedal. Autorizácia neprebehla. 

SkryťVypnúť reklamu

Preto s malou dušou frčal z Bratislavy cez celú republiku po Veľkonočných sviatkoch na daňový úrad na východnom Slovensku. Opäť ďalší deň fuč. Pracovníčka daňového úradu ho privítala s výčitkou, že patrí medzi neporiadnikov, ktorí si všetko nechávajú na posledú chvíľu. Hneď na to sa dozvedel, že pani ho práve autorizovala a môže priznanie elektronicky podať. Keďže na úrade nefungovala wifi, bežal na blízku čerpaciu stanicu, kde sa prihlásil do siete a daň napokon úspešne priznal aj zaplatil. Ako sami vidíte, stálo ho to veľa času, najazdených kilometrov a nervov, bol však rád, že to má úspešne za sebou. 

SkryťVypnúť reklamu

Finančná správa investovala do informačných systémov v posledných rokoch desiatky miliónov eur daňových poplatníkov. Preto je namieste očakávať, že budú funkčné a schopné zvládať i náporové situácie a kvalitne slúžiť práve tým, ktorí sa na neho skladajú. Som si istý, že ak by sa jednalo o súkromný sektor, každá firma by si dala záležať, aby jej zákazníci nemuseli strácať nervy pri práci s ich portálom. Lebo by sa už nemuseli vrátiť. 

Aj príbeh môjho známeho však ukázal, že štátny systém tieto kvality nedosahuje. Navyše, v dňoch pred daňovým deadlinom systém dokonca na niekoľko hodín skolaboval.

Zjavne niečo nefunguje tak, ako má. Žiada si to vyvodenie zodpovednosti. Nie pre zlyhanie ako také. Chyby robí každý, aj zlyhať môže každý. Ale ak do niečoho vrazíte desiatky miliónov eur a v kľúčových momentoch vás to zradí, tak potom je to obrovský problém. 

Už aj s ohľadom na to, že ak Finančná správa nezvládla zavedenie povinnej elektronickej komunikácie firiem, oveľa väčší problém môže vzniknúť pri podávaní daní už na budúci rok. S daňovými úradmi budú totiž povinní komunikovať elektronicky už bez výnimky aj všetci živnostníci.

Preto je potrebné urobiť všetko preto, aby sa takéto situácie už neopakovali.

Moju prácu môžete sledovať na TU: https://www.facebook.com/edo.heger/

alebo na mojom youtube:

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu