Koľko rokov bude ešte minister hospodárstva prešľapovať na mieste?

Podnikateľské prostredie potrebuje zásadné a razantné odbúranie byrokracie, aby štát neprenášal svoje povinnosti na občana a podnikateľa. Riešenia existujú, chce to ale ochotu a odvahu ich prijať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ministerstvo hospodárstva SR práve nechalo pripomienkovať verejnosť svoju Správu o stave podnikateľského prostredia. V nej sa píše, že pre úspech podnikateľského zámeru je podstatné stabilné legislatívne prostredie, ktoré sa dá dosiahnuť tak, že stanovíme jeden dátum účinnosti zákonov pre podnikateľov. 

Práve toto riešenie navrhujeme už od začiatku volebného obdobia. Konkrétne, aby zákony s dopadom na podnikateľské prostredie nadobúdali účinnosť buď jeden alebo dvakrát do roka. Opakovane sme navrhli prvý deň v roku a 1. júl. Momentálne to je tak, že zákony nadobúdajú účinnosť v rôznych dátumoch. Napríklad 1. marca, 30. apríla a podobne. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vládne strany náš návrh už niekoľkokrát odmietli, hoci mohli za to zahlasovať už pred rokmi. Pritom ide o jednoduchý zákon, ktorý podnikateľom výrazne uľahčí život. Ak nevedia zahlasovať za náš návrh, nech to predložia sami, ale nech už neprešľapuje ministerstvo hospodárstva na mieste. Podnikateľom to len škodí a zbytočne ich to zaťažuje. 

Navyše ministerstvo o potrebe zjednotenia vie už dlho, dokonca to samo považuje za dôležité. Napriek tomu to nedokáže politicky presadiť. Nie je na to politická vôľa. Namiesto toho, keď každoročne vo svojej správe narazí na problém zbytočnej byrokracie, ktorej podnikatelia musia čeliť, pripraví antibyrokratický balíček. No tie obsahujú len kozmetické zmeny a zavedenie navrhnutých opatrení trvá často aj dva roky. 

SkryťVypnúť reklamu

Takto fungujúci štát nevyzerá. Fungujúci štát má občanovi slúžiť. Zbytočné povinnosti a zamestnávanie neustále meniacou sa legislatívou oberá ľudí o čas a energiu, ktorú by radšej mohli venovať svojej práci a rodine. Byrokracia takto brzdí ekonomický rast a kvalitu života ľudí.

Keby sme dostali príležitosť byť po nasledujúcich voľbách vo vláde, zaviedli by sme aj ďalšie opatrenia na odbúranie byrokracie:

  • Jedenkrát a dosť (ak podnikateľ odovzdá úradom určitý doklad, tie ho nemajú právo od neho opäť pýtať, ale musia si ho vytiahnuť z jeho zložky v štátom vedenom úložisku)

  • Zoženieme si, čo potrebujeme (verejné inštitúcie nesmú od podnikateľa žiadať dokumenty, ktoré vydávajú iné verejné alebo súkromné inštitúcie, ale musia si ich vyžiadať samy)

  • Vybavíme formality ľuďom, ktorých zaplatíš (úrad práce sa postará o vybavenie formalít pri zamestnaní človeka, ktorého vedie vo svojej evidencii, podnikateľovi stačí nahlásiť, že ho zamestnal).

Tieto a iné naše riešenia prinesú zníženie nákladov na zamestnávanie, zníženie času a energie, potrebných na byrokratické úkony, odstránenie prekážok zamestnávania. To nepriamo prinesie nárast zamestnanosti, zvýšenie miezd a povzbudenie ekonomického rastu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

_________________
Moju prácu a moje poslanecké návrhy môžete denne sledovať tu: https://www.facebook.com/edo.heger

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu