Vláda nezvláda boj s podvodníkmi na DPH. Slovensko prichádza o miliardy

Najznámejšieho slovenského podvodníka na DPH Ladislava Bašternáka napokon za jeho daňové podvody dobehla spravodlivosť. Štát však stovky podobných podvodníkov na DPH nevie zastaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Nová analýza daňovej medzery, ktorú minulý štvrtok vydal Inštitút finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií ukazuje, že podvody na DPH pokračujú a straty pre Slovensko sa zvyšujú.

S daňovými únikmi má problémy celá Európska únia, Slovensko je však v efektivite výberu DPH na chvoste. Úniky na daniach sú na Slovensku dvakrát vyššie ako je priemer EÚ. Horšie je už na tom iba Taliansko, Španielsko a Rumunsko.

Dokonca aj v porovnaní s našimi susedmi sme na tom výrazne horšie. Už ich ani nedobiehame, pretože sa prestala znižovať medzera medzi tým, čo by sa na daniach mohli vybrať a čo sa reálne vyberie. V percentuálnom vyjadrení sa zmenila táto medzera o 0,1% z 27% na 26,9%, čo je vlastne zastavenie. (Priemer EU je 11,9%)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci percentuálne sa medzera znížila o zanedbateľných 0,1%, v absolútnom vyjadrení vzrástla o 150 miliónov eur z 2,17 mld. eur v roku 2017 na 2,32 mld. eur v roku 2018. Pričom medzi rokmi 2015 a 2017 sa výpadok znižoval z 2,46 na 2,17 mld. eur. Za sumu 150 mil. eur, o ktorú úniky narástli by sa dala postaviť nová špičková nemocnica. A za vyše dve miliardy, čo veľkosť daňovej medzery, by sa dal vybudovať celý obchvat Bratislavy, ktorý teraz stavia súkromná firma a štát ho potom bude splácať 30 rokov.

Roky vláda tvrdí, že na dôležité veci nie sú peniaze, neopravujú sa cesty, nedokončujú diaľnice, zdravotníctvo a školstvo sú v biednom stave. Ale potom vidíme, že boj Smeru s daňovými únikmi je v porovnaní s okolitými krajina len jemným "hryzkaním", ktoré sa minulý rok zastavilo. Chvália sa niečím, čo je v Európskom meradle v podstate hanba.

SkryťVypnúť reklamu

My vidíme riešenie v nasledovných opatreniach. Po vstupe do vlády ich budeme presadzovať, aby sa zastavili daňové podvody.

  1. Zamerať kontroly na živé prípady - kapacity kontrolórov sa často mrhajú na „mŕtve firmy“, staré prípady, kde boli vratky dávno vyplatené, firmy sú zlikvidované, prevedené na biele kone a podobne. Treba riešiť aktuálne podvody, nie zaoberať sa starými prípadmi.

  2. Posilniť kapacity a zrýchliť procesy na úseku kontroly – úsek má málo aktívnych kontrolórov, ktorí nestíhajú analyzovať dáta z kontrolného výkazu DPH, navyše je systém prebyrokratizovaný a málo flexibilný. Daňoví kontrolóri musia čakať na dáta od kolegov z iných úsekov niekoľko dní, prípadne týždne. Daňoví kontrolóri tak v boji proti podvodníkom ťahajú za kratší koniec. 

  3. Zaviesť plošne mechanizmus reverse charge, kde sa prakticky celkom zamedzia kolotočové (karuselové) vratky DPH – príkladom je Česko, ktoré to chce zaviesť od roku 2020. Dá sa predpokladať, že potom sa podvody z Česka presunú na Slovensko, čím sa u nás ich počet možno ešte zvýši. Vyžiadali sme si údaje z Finančnej správy, koľko máme karuselových podvodov, odpovedali, že nevedia. Takéto podvody sa robia najmä s pohonnými hmotami, surovinami, potravinami, ale v posledných rokoch najmä službami.

  4. Zásadný a nekompromisný prístup štátu - aj na prípade Bašternáka sme videli viacero zlyhaní štátu aj Finančnej správy. Vyšetrovanie veľkých podvodníkov sa nemôžu rozbehnúť až vtedy, keď na to tlačia médiá a opozícia.

Je logické, že keď toto nie je prioritou, objem ukradnutých peňazí neklesá, ale sa zvyšuje. Na vysvetlenie a kroky, ktoré budú daniari pre zlepšenie stavu robiť, sa budeme pýtať priamo riaditeľky finančnej správy Lenky Wittenbergerovej.

_______________________________

Moju prácu v parlamente môžete sledovať aj TU.

1) Spomínanú štúdiu IFP nájdete TU.

2) Zdroj titulného obrázku: stockfresh

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu