Socializmus a centrálne riadené hospodárstvo opäť na Slovensku.

Od nežnej revolúcie neuplynulo ešte ani 20 rokov a socializmus máme späť. (väčšina členov súčasnej vlády sú bývalí komunisti, preto sa niet čomu čudovať) Podľa ústavy je hospodárstvo SR založené na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. Čo ale potom v systéme trhovej ekonomiky hľadá zákon, podľa ktorého keď zvýšite ceny tovarov alebo služieb, skončíte v base až na 3 roky? V trhovej ekonomike platí jediná zásada: voľná tvorba cien. Cenu určí trh. Cena je výsledkom dohody kupujúceho a predávajúceho. Bodka. Prečo tu zase chce vláda regulovať ceny? Centrálne plánované hospodárstvo sme tu budovali 40 rokov a všetci vieme ako to dopadlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Obrázok blogu

Áno, aj štát s trhovým hospodárstvom musí niektoré ceny regulovať. Reč je o monopoloch. No okrem prirodzených monopolov sú monopoly v prevažnej miere výsledkom štátnych zásahov. A kde neexistuje konkurencia, neexistuje dôvod aby sa monopol správal efektívne a v prospech spotrebiteľa. Z tohto dôvodu musí tieto ceny určitým spôsobom regulovať. (plyn, el. energia, teplo...) Ale do iných cien sa štát nemá čo starať! Ani pri prechode na EURO. 

Dovolím si zapochybovať aj o pohnútkach súčasnej vlády pri tvorbe týchto úžasných zákonov. Po zavedení Eura, či sa nám to páči, alebo nie, ceny stúpnu. Či to bude hneď, alebo až o pol roka po skončení platnosti nezmyselných zákonov, sa ešte uvidí. Ale súčasná socialistická vláda bude môcť svojim voličom povedať, že ona spravila všetko pre zachovanie cien a na vine sú iba nenažratí obchodníci. Zvýšenie cien sa dotkne najviac nevzdelaných a nízkopríjmových skupín a o nich hlavne súčasnej koalícii ide. Toto je jediný dôvod pripravovaného zákona - aj po ďalších voľbách ostať pri koryte.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netvrdím, že trh vyrieši všetky problémy. Ale za to, kde ľudstvo dospelo vďačíme len a len konkurencii a voľnému trhu. Úradník z ministerstva nikdy nemôže nahradiť milióny či miliardy racionálnych rozhodnutí ľudí. Takže keby chcela vláda naozaj pomôcť snažila by sa vytvoriť čo najlepšie trhové prostredie pre čo najväčší počet konkurentov. No ale vláda robí presný opak. Prečo? Lebo komunisticko-socialistická mentálna výbava im nedovolí konať inak. Jediné čo by mal štát po zavedení Eura kontrolovať je, či obchodník prerátal svoje ceny správnym kurzom.  

Chybu robia aj médiá. Snažia sa navodiť dojem, že obchodník môže zvýšiť ceny len o svoje zvýšené (oprávnené) náklady, čo je totálna hlúposť. Podnikateľ môže predávať za ceny aké len chce. Môže mať maržu 10%, ale aj 1000%. Je iba na jeho rozhodnutí a na rozhodnutí kupujúceho zaplatiť túto cenu. Takže ak 31.12.08 bude obchodník predávať rožok za 2 Sk (6 centov) a 1.1.09 za 1 Euro (30 Sk) a bude to mať správne uvedené na cenovke je to ÚPLNE v poriadku. Ale podľa Fica nie je. Zavrú ho na 3 roky. Je jasné, že to obchodník nespraví, lebo nikto by si uňho rožok nekúpil, ale išiel by ku konkurencii, kde ho kúpi za 6 centov. (zákon proti kartelových dohodám tu máme a pri státisícoch podnikateľov je „dohoda“ o spoločnom zvyšovaní cien nemožná). Alebo ďalší príklad: som myslel, že je to sen. V hlavných správach na Markíze bola reportáž, že na pizzi „havai“ je málo ananásu. Ako môžu dať takúto blbosť do správ??? Že vraj ŠOI nemôže kontrolovať počet ananásov na pizzi, lebo to nie je určené predpisom... Reštaurácie predsa kontrolujú zákazníci. Keď tam budú robiť zlú pizzu nikto tam nebude chodiť a o 2 mesiace to môžu zavrieť! Ja osobne dávam reštauráciám aj druhú šancu. Ak sa ale najem zle 2 krát za sebou, idem inde. Trh, konkurencia a vysoké požiadavky zákazníkov sú najlepší liek na obchodníkov! Nie hrozba väzenia. Ale opäť sa niet čo čudovať. 40 rokov komunisti zatvárali nepohodlných ľudí, chýba im to.

SkryťVypnúť reklamu

Netvrdím, že pri prechode na Euro niektorí obchodníci nezneužijú nevedomosť ľudí na svoje obohatenie. Ale riešením určite nie je zákaz zvyšovania cien, cenové regulácie, či moratóriá pod hrozbou odňatia slobody až na 3 roky. Každý takýto regulačný zásah do trhovej ekonomiky je kontraproduktívny a za následok bude mať len dočasný nedostatok tovarov, resp. ich prudké zdraženie v budúcnosti. To ale na marxizme-leninizme neprednášali... 

Ľubomír Heinrich

Ľubomír Heinrich

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Takmer vždy nespokojný občan. No v poslednej dobe už občan značne rezignovaný... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVšeobecné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu