Štvrtok, 9. apríl 2009

Nechýbali rôzne sladké mňamky: vyprážané banány poliate sladkým kondenzovaným mliekom, churros obaľované v cukre, alebo typické miestne zákusky exotických farieb.

Cukrovej vaty

bolo toľko, že lietala v povetrí.

San Cristóbal patrilo spolu s mexickými plážami medzi najnavštevovanejšie prázdninové destinácie. Národná konfederácia pre turizmus (CNT) v správe informovala, že obsadenosť hotelov počas Veľkonočného týždňa v San Cristóbal dosiahla 100%. Pešia zóna doslova praskala vo švíkoch.

Piatok, 10. Apríl 2009
2 milióny návštevníkov videlo tento rok „Utrpenia Krista", najokázalejšie náboženské predstavenie amerického kontinentu, ktoré sa každoročne, počas veľkonočných dní, koná v Iztapalape (jeden zo 16 mestských obvodov Mexika city). Mesto sa premenilo na javisko pre 2500 hercov. Na bezpečnosť zúčastnených dozeralo približne 3000 policajtov. Diego Villagrán, osemnásťročný rodák z Iztapalapy a tohtoročný predstaviteľ Krista, bol ukrižovaný vo Veľkonočný piatok po absolvovaní 4 km dlhej Via crucis. Znázornenie ukrižovania Krista v San Cristóbal bolo nepomerne menej pompézne a emotívne.

Indiánska rodina z komunity Zinacantan pred zobrazením ukrižovaného Krista.

O siedmej večer sa spred katedrály pohla „Procesión del silencio" čiže „Tichá procesia", ktorá je prejavom smútku veriacich nad smrťou Krista. Účastníci prešli ulicami centra v tichu, prerušovanom len rytmickými zvukmi bubnov a rapkáčov.

Sobota, 11. Apríl 2009
Rituál „Quema de Judas" čiže „Pálenie Judášov" je súčasťou veľkonočných sviatkov nielen v Južnej a Strednej Amerike ale aj v Portugalsku, Grécku či na Cypre. Papierové sochy „Judášov", najčastejšie nepopulárnych politikov, sú vystavené v centre a neskôr za jasotu publika upálené. Účastníci 27. Konkurzu „Judášov" v San Cristóbal vystavili svoje diela v sobotu poobede na námestí za budovou mestského úradu. Medzi „Judášmi" okrem iného figurovali mexický prezident Felipe Calderón, minister financií Agustín Cartens či izraelský prezident Šimon Peres.


Umelci prostredníctvom svojich diel kritizovali nespočetné negatívne javy dnešného sveta:
znečistenie Zeme, globálne otepľovanie, ekonomickú krízu, znehodnotenie meny chudobných krajín, nerovnosť príležitostí, nezamestnanosť, chudobu, nízke platy, zneužitie moci, palestínsko- izraelský konflikt, obchod s narkotikami...

Papierové sochy boli zapálené o 22. hodine za početnej účasti divákov.

Nedeľa, 12. Apríl 2009
Korunováciou kráľovnej Jari a mieru odštartoval 142. ročník „Jarných trhov mieru", najväčšieho podujatia mesta San Cristóbal. Bohatý program trhov vyvrcholil v nedeľu 19. apríla.

Hneď po korunovácii sa dal do pohybu sprievod alegorických vozov, ktorý trval niekoľko hodín.

Okrem kráľovnej Jari a mieru sa obdivu občanov vystavili aj kráľovné stredných škôl,

kráľovná Lions klubu,

či postaršia Zlatá kráľovná.

Poobede sa v miestnej aréne „Coleta" konali býčie zápasy. Prvýkrát v živote som bola svedkom takéhoto „krvavého predstavenia".

Predviedli sa traja toreadori

a za obeť zábave padlo šesť statných pol tonových býkov.

Pondelok, 13. Apríl 2009
Športové turnaje, koncerty cimbalovej hudby, andskej hudby a brazílskych bubnov, klubové plesy a slávnostné večere, prednes poézie básnika Jaime Sabinesa, festival salsy, večer tanga, koncerty známych mexických hudobných skupín....to všetko bolo súčasťou bohatého programu tohtoročného ročníka jarných trhov. Samotným trhom bol vyhradený obrovský priestor mimo centra, kde nechýbali stánky so spotrebným a dekoračným tovarom, stánky s občerstvením

a samozrejme kolotoče

pre všetky vekové kategórie.

Keď nerátam veľké zábavné parky typu PortAventura, nikdy som nevidela takú pestrú ponuku kolotočov a plyšových hračiek.

A nepočula tak ohlušujúcu zmes hudby a kriku predavačov rôzneho tovaru a zábaviek. Ešte dávno potom ako som opustila trhy mi riadne hučalo v hlave.
Nedeľňajší koncert hudobnej skupiny Los Tigres del Norte bol definitívnou bodkou za Jarnými trhmi a život v meste sa opäť začne vracať do normálu.
Foto: Henrieta Kušnírová