Vukovar je mesto s približne 29 000 obyvateľmi, nachádzajúce sa v najvýchodnejšom cípe Chorvátska. Mesto sa neslávne zapísalo do povedomia počas vojny v Juhoslávií v tzv. Boji o Vukovar, medzi chorvátskymi a srbskými jednotkami. Tomu predchádzalo niekoľko výpadov z oboch strán, či už z chorvátskej strany (neskôr zavraždený šéf polície Východného Slavónska Josip Reihl-Kir uviedol, že vtedajší politik Gojko Šušak (neskôr minister obrany) osobne vypálil tri protitankové strely na dom v obci Borovo Selo obývanej prevažne etnickými srbmi. To sa obišlo bez obetí.), čo eskalovalo napätie a viedlo srbskej kontre a únosu dvoch chorvátskych policajných autobusov a zabitiu 12 policajtov.
Situácia sa ešte zhoršila po chorvátskom vyhlásení nezávislosti, kedy začalo byť srbské obyvateľstvo v širšom okolí Vukovaru terorizované a vyháňané. 30 až 86 srbov zmizlo, alebo bolo zabitých a tisíce ďalších opustili svoje domovy.
Vyvrcholilo to spomínaným bojom o Vukovar, kde bolo zabitých 1131 civilistov a ďalších 550 zmizlo.
K najväčším stratám na civilnom obyvateľstve prišlo počas Masakru na farme Ovčara, 6 km od Vukovaru v noci z 20. na 21. novembra 1991. Ranení chorvátski vojaci a civilisti sa počas boju o Vukovar nachádzali v budove miestnej nemocnice a mali byť z oblasti evakuovaní podľa dohody, ktorú uzavrelo chorvátske a juhoslovanské politické vedenie. Ešte predtým však v nemocnici prišlo k niekoľkým incidentom, kedy príslušníci srbských paravojenských jednotiek a ranení z radov juhoslovanskej ľudovej armády obviňovali personál, že im neposkytuje potrebnú starostlivosť.
Evakuáciu osôb z nemocnice ale nepreviedla juhoslovanská ľudová armáda, ale srbské paravojenské jednotky, ktoré zatarasili cestu pracovníkom červeného kríža a niekoľko stoviek osôb namiesto na chorvátmi kontrolované územie doviedli na prasačiu farmu Ovčara. Mnohí civilisti boli spolu s príslušníkmi chorvátskej armády zastrelení a pochovaní v hromadných hroboch.
*za pravdivosť údajov neručím. Údaje sú čerpané z anglickej Wikipedie.

Múzeum Ovčara






Vukovarský cintorín







Vukovarský vodojem bol postavený koncom 60tych rokov a pred vojnou v ňom bola aj reštaurácia s výhľadom na mesto. Počas vojny bol zasiahnutý cca 600 krát.



ulice centra



námestie v centre







29.4.2012