Roman Herda
Analógová Ukrajina (fotografie)
Krátky štvordňový júnový výlet do západnej časti Ukrajiny - Užhorod, Mukačevo, Sienvirské jazero a Ľvov. Fotky sú fotené na film s ISO200 fotoaparátom Pentax P30.
www.romanherda.com Zoznam autorových rubrík: maroko, jordánsko, Kirgizsko, japonsko, gibraltár, portugalsko, dánsko, španielsko, švédsko, rumunsko, česká republika, nórsko, belgicko, turecko, bulharsko, macedónsko, albánsko, čierna hora, bosna & hercegovina, srbsko, taliansko, moldavsko, ukrajina, gruzínsko, arménsko, irán, irak, maďarsko, holandsko, rusko, chorvátsko, estónsko, lotyšsko, litva, foto, poľsko
Krátky štvordňový júnový výlet do západnej časti Ukrajiny - Užhorod, Mukačevo, Sienvirské jazero a Ľvov. Fotky sú fotené na film s ISO200 fotoaparátom Pentax P30.
Niekoľko fotografií z minuloročného dvojtýždňového výletu po Ukrajine na prelome apríla a mája.
Dnepropetrovsk - tretie najväčšie mesto Ukrajiny a dôležitý prístav na rieke Dneper. Je významným priemyselným centrom, je tu napr. sústredený zbrojný a metalurgický priemysel a nachádzajú sa tu tiež továrne bývalého Sovietskeho vesmírneho programu. Do roku 1991 tu vzhľadom k strategickému významu výroby zbraní cudzinci mali vstup len na základe oficiálneho povolenia. V súčasnosti tu žije približne jeden milión obyvateľov.
Z najvýchodnejšieho bodu našej cesty Ukrajinou - Luganska, sa autobusom presúvame na západ do priemyselného mesta Doneck. Ten je rovnako aj centrom významnej priemyselnej oblasti Donbass. Mesto v roku 1869 vybudoval metalurgický priemyselník John Hughes z Walesu. Po 2. svetovej vojne, v ktorej bol Doneck silno zničený nastal opäť prudý rast - stavali sa ďalšie bane, továrne a sídliská. Počet obyvateľov sa pohybuje okolo 1 milióna a mesto nemá (kvôli baniam ani nemôže mať) metro.
V juhovýchodnej časti mesta, na starej vojenskej základni, je možné navštíviť Aerotechnické múzeum. Z mesta sme sa odviezli maršrutkou do tejto okrajovej časti a od zastávky je to ešte jeden a pol kilometra peši kľudnou ospalou štvrťou popri zopár nízkych obytných domoch. Vstupné je 20 UAH (cca 1,5€).
Z Charkova sa presúvame nočným vlakom 14 hodín do najvýchodnejšieho väčšieho mesta Ukrajiny. Lugansk je relatívne mladé mesto, jeho história sa začína v roku 1795, kedy tu britský priemyselník Charles Gascoigne založil továreň. Štatút mesta získal Lugansk v roku 1882. Neskôr sa Lugansk stal významným priemyselným centrom východnej Európy hlavne vďaka spoločnosti Luhanskteplovoz, ktorá tu vyrába lokomotívy.
Charkov je druhé najväčšie mesto Ukrajiny ležiace neďaleko hraníc s Ruskom s približne 1,5 miliónom obyvateľov. Je hlavným kultúrnym, vedeckým, vzdelávacím, dopravným a priemyselným centrom Ukrajiny s 60 vedeckými inštitútmi, 30 zariadeniami vyššieho vzdelávania, 6 múzeami, 7 divadlami a 80 knižnicami. Mesto ma okrem iného metro s dĺžkou takmer 40 km a 29 stanicami a roku 2012 sa na miestnom štadióne Metalistu odohrali 3 zápasy skupiny B na Euro 2012.
Kyjev takto takmer pred rokom. Jar bola v plnom prúde, teploty sa šplhali k tridsiatke a o nejakých demonštráciach sa vtedy ani nechyrovalo. Tak si pamätám jedno z mojich osobných top miest v Európe z mojej druhej návštevy.
Moja druhá návšteva najväčšieho mesta západnej Ukrajiny, ktoré až do roku 1939 patrilo do Poľska. Nižšie nájdete zopár záberov, mimo iného aj centra mesta, ktoré je od roku 1998 zapísané do stového dedičstva UNESCO.
Užhorod je centrom Zakarpatskej oblasti s necelými 120 000 obyvateľmi. Väčšina slovákov sem chodí na nákupy, čo je škoda, lebo mesto ponúka omnoho viac k videniu.
Najvačšie mesto západnej Ukrajiny bolo našou poslednou zastávkou na našej dvojtýždňovej ceste. Keď sme sa ocitli v tomto, vyše sedemstotisícovom meste, pripadali sme si ako všade inde, ale určite nie na Ukrajine, ža čo môže významný poľský vplyv.
Hlavné mesto Ukrajiny - Kyjev bolo našou predposlednou plánovanou zastávkou a zároveň najvačším prekvapením. Na Kyjev som nikdy nečítal alebo nepočul nejaké pochvalné názory, tak som pred jeho návštevou ani nemal veľké očakávania. Stačilo mi však len pár hodín nato, aby som si toto mesto zamiloval.
Naše tretie navštívené mesto a zároveň tretie naväčšie mesto Ukrajiny - Odesa. Odesa je taktiež najväčším mestom na pobreží Čierneho mora a aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, má vyše milióna obyvateľov. My sme sa v nej zdržali necelé tri dni a toto je malý výber z toho, čo sme videli: