Egypt je krajina paradoxov a kontrastov, krajina divočiny aj industrializácie, krajina chudoby aj luxusu, krajina moslimov aj kresťanov, krajina púšte aj bohatej vegetácie, krajina monumentálnych stavieb aj zborenísk, krajina bezpečná aj nebezpečná. Pre mňa Egypt ešte dlho ostane nepochopeným a prekvapujúcim.
1. Bakšiš, madam, bakšiš, gív mi maní.
Prvé a najdôležitejšie slovo. Doporučujem trénovať už doma. Budete to slovo počuť tak často, že prejdete niekoľkými štádiami. Od užasú cez pohoršenie, potom nasrdením po úplnu ľahostajnosť. Dokonalosť ste dosiahli vtedy, keď budete pchať peniaze egypťanom sami a dobrovoľne bez vyzvania.
Za akúkoľvek činnosť sa v Egypte platí. Údajne je to normálne. Údajne je to tradícia a súčasť mentality. Údajne je to odmena za vykonanú prácu pre vás. Údajne majú všade malé platy a tak to, čo im (im - rozumej komukoľvek vo vašom okolí) vláda nedáva, doplácame my turisti.
Zopár príkladov:
Dáte sa doviesť vopred zaplateným autobusom na miesto určenia a platíte šoférovi bakšiš. On vám jednoducho neotvorí dvere. Všetci musíte prejsť prednými dverami a vkladať peniaze do ruky alebo na prístojovú dosku. Ak ste sa viezli do hodiny, taxa je 1-3 egyptských libier a osobu. Nad hodinu jazdy 3-5 E libier. Máte ale tolerovanú zľavu - na 3 osoby do hodiny 4 libry a nad hodinu jazdy 10 libier pre tri osoby.
Pristavíte sa pri smerovej tabuli, stĺpe, stene, múriku, výklade a náhodou tam stojí niekto v galábii (alebo kaftan - taká dlhá nočná košeľa na deň pre mužov), a vy máte v ruke foťák- smola. Bakšiš. Vy ste si ho zaznamenali na fotku, tak zaplaťte. Nevadí, že ste nefotili, on sa musel pohnúť a tak gív mi maní. Postačí 0,5 až 1 Egyptská libra. Ak s dotyčným aj komunikujete, je to drahšie o libru.
V Egypte chcete všetko fotiť, je to pre nás exotika. Preboha, nedajte sa odfotiť domácim. Nie, nehrozí, že by vás okradli, len ste si zažiadali o službu, tak bakšiš. Taxa sú 2 libry za fotku. Ak ste rodina a robili vám viac ako 3 fotky, je to za 10 EL. Individuálne 3 fotky sú za 5 libier. Nedajte sa pomýliť a v klamlivej nádeji, že pán označený ceduľkou Security vás odfotí zadarmo, mu podáte svoj fotoaparát. Bakšiš.
Každý poznávací zájazd má povinne prideleného egyptského sprievodcu. Zvyčajne nič nerobí, nič nehovorí, motá sa vo vašej blízkosti. Občas rozdá listky na vstup - niektoré už raz použité, občas vašu skupinu prepočíta - niekoľkokrát a málokedy sa trafí do správneho počtu. Títo sprievodcovia tiež majú malé platy. Preberanie bakšišu majú na vysokej úrovni. Rovno si pošlú obálku po autobuse. Taxa je 5 E liier za osobu a deň. Za deň sa ráta, aj keď bol s vami iba 3 hodiny. Zľavy neexistujú.
Veziete sa na lodi. Služby sú super, obsluha milá, jedlo skvelé a podobne. Napriek tomu pri odchode treba vhodiť do nachystanej schránky označenej "bakšiš pre loď" libry. Za každý deň 5. Zľavy tiež neexistujú a recepční si dobre všímajú, či ste nezabudli na bakšiš, keď ste vracali kľúč od kajuty.
Dáte sa odviesť drožkou. Cenu si pevne dohodnete vopred. A vopred aj zaplatíte. Drožkár sa vám slušne predstaví, aj koňa predstaví. 15 minút pred koncom jazdy vás upozorní, že bude treba platiť bakšiš. A nie jeden. Treba dať drožkárovi, koňovi a aj drožke. Taxa je 5 až 10 libier pre každého. Dá sa vykrútiť z koňa a drožky. Drožkárovi bakšiš dať musíte. Inak nezastaví alebo vás vyklopí inde.
Vrcholom dokonalosti v bakšišoch sú reštaurácie. Tam sa s nastavenou rukou nestretnete, ani s týmto slovom. Tam je to totiž priamo napísané v nápojom a jedálnom lístku a bakšiš je stanovený na 12% zo zaúčtovanej sumy. To sa už ani nečudujete, ani nenasrdíte iba ste otupený a platíte.
Ešte platíte nosičom kufrov - jeden odnos jedna libra, poslíčkovi v hoteli za akúkoľvek službičku (napr. poskladanie prístelky, ktorá už mala byť hotová pred vašim príchodom), obsluhe na toaletách - inak nedostanete toaletný papier ani utierku na ruku, taxa je jedna libra.