2. La šukran
Doporučujem vryť si toto slovné spojenie do pamäti. Budete to ho potrebovať. Denne ho použijete v priemere 18-krát, ak ste muž, 50-krát, ak ste žena. Znamená NIE, ĎAKUJEM.
V Egypte sa predáva všade a čokoľvek. Dokonca aj kamene. Obchodníci nemajú škupule, kľudne k vám pristúpia a strčia pod váš nos svoj tovar. Ak ste senzibilnejšie povahy obrňte sa, pretože nerešpektujú niečo také ako súkromná a osobná zóna, teda vaše kruhy. Prekročia ich jedna radosť.
3. Ako nekúpiť.
Ak o nákup nemáte záujem, odbite predavača známim La šukran. Ak o nákup nemáte záujem, nechytajte žiadny tovar do rúk, pokladá sa to za prejav záujmu a začiatok obchodu. Ťažko sa z toho dostáva, zvyčajne tlak nevydržíte a vec kúpite - sú schopní ísť za vami desiatky metrov. Ak o nákup nemáte záujem, neriskujte očný kontakt s predavačom. Ak o nákup nemáte záujem, neprezerajte si okato tovar a netočte hlavou, nenakláňajte sa nad tovarom ani si k nemu nečupnite či sa nezohnite. Ak nemáte o nákup záujem, choďte s hlavou hrdo vztýčenou, s priamym pohľadom a úsečne vravte La šukran. Uspejete. Nekúpite.
4. Ako nakupovať.
Najznámejšie komodity, ktoré by ste zatúžili zakúpiť si, sú výrobky z alabastru, výrobky z papyrusu, vodné fajky, šatky a odevy, porcelán, tabak, parfémy, flakóny a koreniny. Všade je toho dostatok. Otázkou je za akú cenu a v akej kvalite.
Platí pár základných pravidiel.
Ak máte o nákup záujem, stačí, ak tovar chytíte do ruky. Niekedy stačí iba upretý pohľad na konkrétnu vec.
Cena, ktorú vám ako prvú ponúknu, je dvojnásobok toho, za čo výrobok môžete kúpiť. Teda, ak predavať povie 100 libier, viete, že za 50 libier to bude iste vaše. Tak kľudne povedzte protinávrh 10 libier. Na 50 sa určite stretnete. Cena sa dá ešte o pár libier stlačiť dole, takže zo stovky sa viete dostať na 45 libier.
Trvajte na to, aby vám ku každej veci povedali koľko stojí - stačí anglicky "how much". Nedajte sa učičíkať tým, že si máte najprv povyberať a potom dostanete zľavu - sconto/discont. Ak nie sú ochotní cenu povedať, kľudne sa otočne a odíďte. Nebojte, nenechajú vás odísť a pristúpia na vaše pravidlá.
Z vlastnej skúsenosti viem, že najdrahšie sa v Egypte nakupuje vo výrobniach. Áno, v alabastrovej dielni zaplatíte aj po jednaní sa dvojnásobok toho, čo zaplatíte v kamenom obchode o 20 km ďalej. To isté platí o papyrusovej či porcelánovej dielni.
Rozdiel je aj v tom, u koho nakupujete. U moslimov sa musíte jednať, je to súčasť ich mentality a spôsobu predaja. U koptov sú ceny konečné, bez jednania a sú slušné - také, aké by ste dosiahli jednaním u moslimov.
Rozdiel je aj v tom, kde nakupujete. Dobre a za prijateľnú cenu nakúpite v kamenných obchodoch. Najlacnejšie ale nakúpite v obchodoch označených ako SUPERMARKET.
Zopár orientačných cien:
Alabastrový tanier - 35 libier; alabastrová miska - 25 libier; vodná fajka veľká (šiša) - 200 libier; krabička cigariet - 4 libry; liter vína - 17 libier; šatka - 10 libier; blúzka - 40/60 libier; flakónik - 25/40 libier; 1dcl parfému - 110 libier; 1g korenín - 0,5 až 1 libra; 1g čaju - 1 až 2 libry; čajová šálka - 20 libier; porcelánová súprava 6 ks - 70/110 libier; 2 veľké fľaše vody - 5 libier; umelohmotná pyramída - 12 libier...