5. Ako sa stravovať.
Každý snáď pozná výraz Tutanchámonova pomsta. A každý snáď vie, čo to v preklade znamená. Najlepší spôsob ako sa tomuto a ešte iným podobným zdravotným nepríjemnostiam vyhnúť je dodržiavať zopár stravovacích návykov.
Pite iba vodu balenú vo fľašiach a s uzáverom utesneným plastovou fóliou. Nápoje typu cola, fanta a podobne svojim obsahom bubliniek nepôsobia práve blahodárne na črevá. Džúsom sa vyhýbajte úplne. Káva, čaj a iné nápoje z prevarenej vody sú prípustné. Ak má niečo v sebe ľad, nedajte to do úst. Pivom a vínom nič nepokazíte.
Nedajte sa nalákať na kopec zeleninových a ovocných šalátov. Nemáte istotu v akej vode je to umývané. Osvedčné sú iba pomaranče a banány. S melónom veľmi opatrne, už je porcovaný a chýba tá istota.
Zmrzlinu si dajte iba balenú, nikdy nie porcovanú, radšej sa vzdajte zmrzlinových pohárov.
Najdôležitejšie je mať z domu prevenciu. Myslím náš tvrdý osvedčený alkohol a povinne ráno, na obed a večer si dať medicínu v množstve minimálne 3 polievkové lyžice. Nezachráni vás to, ale výrazne pomôže.
Ak sa predsa len dopustíte stravovacieho omylu, budete si musieť dať tabletku. Ja som si hneď v prvý deň pre istotu kúpila epyptské lieky na tento problém. Balené sú po 12 ks a volajú sa ANTINAL, stoja 10 libier, doba expirácie je 3 roky a naozaj zaberajú. Naše Endiex, Endiaron, Ftalazol, Smecta, Čierne uhlie nezaberú vôbec, alebo mizivo.
6. Čoho sa vyvarovať.
Vyvarujte sa chodiť s nepokrytou hlavou. Teplotný rozdiel medzi nami a Egyptom je 20 stupňov. Ani nemáte pocit, žeby slnko strašne pálilo, iba je okolo vás horúci až pálivý vzduch. O to je žiarenie zákernejšie. Pri egyptskom úpale zvyčajne pomôže deň ležať, veľa tekutín a kinedryl. Vy ale prídete o 24 hodín prehliadok!
Slnko a teplotný rozdiel bol pre mňa zabiják. A druhý zabiják je klimatizácia. Všade je namontovaná a všade funguje. Zvyčajne je nastavená na 21 stupňov. Akurát tak na angínu. Doporučujem šatku na krku, preventívne ráno jeden acylpyrín a vypínať klímu zakažným, keď ste v miestnosti.
Vyvarujte sa používaniu vody z vodovodu. Aspoň to používanie minimalizujte. Naozaj. Zuby si umývajte v balenej vode. Ruky si umývajte pod kohútikom a mydlom, ale následne ešte pretrite vlhčeným baleným obrúskom a následne utrite uterákom. Poháre nevyplachujte pod kohútikom, ale balenou vodou. Ak sa budete sprchovať, minimalizujte kontakt vody so sliznicami. Pery si preto natrite vrstvou pomády. Vlasy si umývajte v záklone, aby sa voda nedostala do nosa a očí. Na ostatné miesta slizníc radšej používajte špeciálne utierky. Ženy vedia o čom píšem.
7. Iné ponaučenia.
Ak váš pobyt zahŕňa plavbu loďou, vezmite si so sebou navyše toľko igelitových tašiek, koľko dní na lodi strávite. Na lodi je totiž zakázané vhadzovať čokoľvek do toalety. Papier síce môžte použiť, ale vhodiť ho nemôžete. Vtedy poslúži taška. Vhodné sú tie z hypemarketov. Každá toaleta má síce bidetovú spršku, ale odkazujem na bod 6.
Pripravte sa na veľmi skoré vstávania. Ak máte múdrych delegátov, budú vás budiť najneskôr pred pol piatou, aby ste hneď po svitaní mohli vyraziť k pamiatkam a v prijateľných teplotách a s relatívnym malým počtom iných návštevníkov absolvovali prehliadky. V inom prípade budete v tieni jedného stĺpa rozmýšľať, či vám stojí za to a máte dosť síl prejsť v tom horku k stĺpu druhému. Alebo budete v nekonečných frontách a v horku čakať na to, aby ste niečo videli.
Neverte majiteľom ťavy. A cenu za odvoz a foto si dohodnite dopredu. Inak to bude o vašom zajatí vo výške na chrbte ťavy kým nezaplatíte čo chcú.
Ak trpíte klaustrofóbiou, vzdajte sa návštev hrobiek v Údolí kráľov a hrobiek v pyramídach. Ak máte ľahšiu formu, prekonajte samy seba, ale vezmite si k sebe niekoho silného a duchaprítomného, aby bol schopný vás v úzkom priestore chytiť a rýchle vyviesť von. Cena vstupu do Cheopsovej pyramídy je 100 libier a sú tam sprístupnené tie isté chodby ako v menšej Rachefovej pyramíde za 25 libier. Chodby sú meter na meter, hladké, vyleštené, prudko klesajú a potom stúpajú.
Ak máte na programe aj cestu vlakom, obrňte sa trpezlivosťou. Vlak vždy príde. Niekedy o niečo skôr ako je v cestovnom poriadku, niekedy o hodinu neskôr, ale príde. Síce tam napriek nahlásenej ceste a zakúpenom kupé nebudete registrovaný, ale počas cesty sa to vyrieši a nebudete musieť celú noc sedieť na chodbe.
Posledné a dôrazné upozornenie:
AK je niekde zákaz fotografovanie, nefoťte, dokonca ani nemajte foťák v rukách. Môže sa stať, že vás vythnú film, vezmú fotoaparát, spôsobia hurhaj. V každom prípade minimálne vám vymažú urobenú fotku. No, popravde, za bakšiš 50 libier si jednu fotku urobiť môžete. Ale iba v niektorých hrobkách a je to trochu drahé. Zvlášť, keď za 10 libier máte celé a kvalitné leporelo všetkých vnútrajškov hrobiek. Takže neriskujte a nefoťte.
Prajem príjemný a bezproblémový pobyt v krásnom Egypte.