Zvyčajne je prvá reakcia "ale samozrejme" a povzbudzujúci úsmev. Potom už je to len o zaťažovaní a zavalovaní dobrovoľníka problémami. Čakáte riešenie, pohľad nestrannej osoby a zvyčajne dostanete monológ o problémoch dobrovoľníka a opakované "neviem". A na záver ešte uistenie, že sa na dotyčného môžete kedykoľvek obrátiť, on to s vami myslí dobre.
Výsledok je zmätok v myšlienkach. Pokúsite si to v hlave znovu zrovnať. Rekapitulujete si celý rozhovor, analyzujete, čo tým ako a prečo myslel, utvoríte si mravné poučenie a - a ste na začiatku. Máte však uistenie, že to s vami myslia dobre.
Nájdete teda druhého dobrovoľníka, ktorý okrem "ale samozrejme" príde aj s okamžitým jediným a správnym riešením. Máte to oceniť, pretože to dotyčného stálo kopec úsilia a času a myslí to s vami dobre. A ak nebudete tak postupovať , tak sa urazí, pretože je to len a len pre vaše dobro. Cítite sa dosť manipulovateľne, ale zvažujete, či predsa len. Nie, necítite to tak, nemôžete akceptovať navrhované riešenie a už riskujete urazeného dobrovoľníka.
Idete teda za tretím. Ani nezačnete a schytáte do hranta, že on to presne vedel, že to takto dopadne, že keď bude problém prídete, kde ste boli vtedy, keď vám bolo dobre, či je tu na to, aby stále niečo hasil. A to s vami myslí dobre, preto ani pomoc nečekajte. Ani nenamietate. Načo? A začnete sa pýtať, načo ste sa stretli s týmto dotyčným?
Cítite sa ako vadný produkt. Zvažujete návštevu profesionála z oblasti psychológie alebo profesionálneho kouča. Kam ste sa to vlastne dopracovali? Problém vám ostal, riešenie v nedohľadne. Máte však istotu, že minimále traja ľudia z vášho okolia to s vami myslia dobre. Bože, keby aspoň chvíľu to mysleli zle, tak by vás zrejme naviedli k riešeniu. Ešte raz si to v sebe zanalyzujete a zosumarizujete. A zrazu to naskočí. Toto je ono, takto to treba urobiť. Konečne.
Poučenie na záver: spoliehať sa iba sám na seba, na svoj rozum a svoj úsudok. S dobrovoľníkmi si posedieť, poklebetiť, ale neriešiť a nedať sa zmiasť. Vypočuť ich, pomôcť im, poradiť. Veď koniec-koncom, tiež to s nimi myslíte dobre.