„ Dobrý“, odzdravila staršia predavačka, „ nech še pači, mladý pán, co dame?“

„ Len jeden tmavý chlieb a to bude všetko“, požiadam predavačku.
„ Naj še ľubi, dva eura i 50 centy“ , podáva mi s úsmevom chlieb.
„ Koľko?!“, nestačím sa čudovať, „veď včera stál iba jedno euro, to prečo tak zdražel?“
„ Jak zdražel, šak je lacnejši, nevidzice tu , aha, na bločku, jeden chľib 90 centy“ , škerí sa na mňa milá predavačka.
„ Ale veď pýtate 2,50!“
„ Ta ja Vam to vyšvetlim mlady pan, aby sce tomu rozumeli. Chľib skutočne lacnejši o 10 centy, ale 30 centy je poplatek za emisie pri pečeni chľeba, ľudovo še tomu hutori polatek za ceply vzduch, tak to už mace 1euro i 20 centy, daľej su 40 centy za dovoz chleba do predajni, to še dneška vola, že distribučňi poplatek, to už mace 1euro 60 centy, ešči tu mace na bločku 20 centy za jalovu energiu co še tvori ked vycahnu horuce chľebi z pece a kym vychladňu, ta toto ceplo je jalovina, rozumice?, to už mace dokopi 1 evro i 80 centy , to ešči ňe koňec, daľšich 20 centy je poplatek za systemovo službi, to je za to, že Vam to tu tak systematicky vyšvetľujem, to už mame dokopi 2 evri a ešči 14 centy za udržbu predajni, bo i to še vyžaduje, aby zas hygieňici nepodskakovali a nedavali pokuty , no a zbytek je dééépéééhááá!“
„ Už tomu rozumice mladý pánko?“
„ A to kto tak vymyslel?“, nestačím sa čudovať.
„ Jak chto, šak tak šicke robia i pliňare i elektrikare i vodare“, čomu by sme nemohli i mi obchodnici zarobic kuščičko vecej, mam pravdu? A ešči im to i urady schvaľuju“.
Veru tak, občan, najprv zaplať a potom sa môžeš hoci aj na lampárni sťažovať, ak ti za to tiež nevyrúbia nejaký poplatok.