So skratkou ESG sa čoraz častejšie stretávame v médiách ale aj v komunikácii napríklad s bankami. Tri anglické slová, ktoré predstavuje (environmental, social, governance) naznačujú, ako by sa mali správať firmy, ktoré prešli ratingom ESG. Naša spoločnosť je jednou z prvých, ktoré týmto procesom prechádzajú na Slovensku z vlastnej iniciátívy.
Čo zohľadňuje rating ESG? Hodnotenie ratingu ESG berie do úvahy veľa premenných faktorov a ratingové spoločnosti nie vždy postupujú rovnako metodicky či metricky, lepšie povedané, každý má iný váhový faktor. Z môjho pohľadu sa teda treba pozerať na ESG ako na pojem smerovania a vedenia spoločnosti, a nie ako na exaktný smerodajný výsledok.
Má ESG význam v spoločnostiach zameraných na energetické služby? Nebudem tu rozoberať všetky detaily a požiadavky ESG ako také, sú dohľadateľné na webe. Rád by som vám priniesol podhľad riaditeľa spoločnosti, ktorý sa rozhoduje, akým smerom chce spoločnosť ako takú viesť. V prvom rade sa musíme pozrieť na to, čo rating ESG spoločnosti ponúka. Z môjho pohľadu sú to dve základné veci:
Po prvé je to jasný ukazovateľ, že spoločnosť má snahu o zodpovedné a udržateľné podnikanie v danom sektore a službách. A to nielen smerom k životnému prostrediu, ale aj smerom k zamestnancom, zákazníkom a lokalitám, kde svoje projekty realizuje. Umožní mi teda jasné zadefinovanie spoločnosti ako dlhodobého a strategického partnera, ktorý sa pozerá na svoje podnikanie a projekty nielen z finančného pohľadu, ale aj z environmentálneho, sociálneho, firemného a spoločenského.
Druhý pohľad je rastúci záujem investorov o investovanie do udržateľných a rozvojových projektov. Či už je to zo strany bánk, akcionárov alebo rôznych fondov. Tento záujem otvára spoločnosti nové možnosti s rýchlym financovaním projektov a rozvojom firmy ako takej a umožňuje jej investovať do rozvoja, výskumu a vývoja. Taktiež si treba uvedomiť, že v súčasnej dobe by mali všetky investície v rámci energetických služieb a energetického sektora smerovať k znižovaniu spotreby, lepšie povedané, úplnému vylúčeniu fosílneho paliva (zároveň si ale musíme uvedomiť, že to nebude hneď).
Ďalším dôležitým pohľadom je legislatíva ako taká. Smernica EÚ s názvom Corporate Sustainability Reporting Directive (v skratke CSRD) pre súkromný sektor hovorí o záväzku pre spoločnosti reportovať ich nefinančné reporty (NFR). V skratke a jednoduchosti si to môžeme predstaviť ako správu o tom, ako firma svojimi aktivitami a projektami ovplyvňuje spoločnosť, životné prostredie, lokalitu a aké má manažérske vedenie. Z daného pohľadu bude mať veľa spoločností všetky dáta na to, aby mali ESG rating ako taký. Reportovanie NFR bude ale povinné iba pre spoločnosti, ktoré spĺňajú tieto kritériá:
Obrat súkromnej spoločnosti je viac ako 40 mil €
Majetok spoločnosti má výšku 20 mil € a viac
Spoločnosť zamestnáva 250 a viac zamestnancov
Z uvedených kritérií vyplýva, že v rámci Slovenska budú nútené report vykonávať hlavne veľké korporátne spoločnosti. Firma, ktorú riadim, k nim nepatrí, ale napriek tomu sme začali s procesom ratingu ESG, pretože je to prirodzeným pokračovaním nášej vízie, ktorou sa riadime: Zeleno, sociálne, digitálne.