Pred začiatkom vojny na Ukrajine bolo založenie podniku na Slovensku pre Ukrajincov často len spôsobom emigrácie. Podľa odborníkov je dôležitým krokom pri budovaní vlastného biznisu mať jasné ciele a predstavu o svojom podnikaní.
Ukrajinci sa často stretávali s tým, že firmy ponúkajúce emigrantom služby na začatie vlastného podnikania robili len formálne veci bez toho, aby ponúkli akúkoľvek podporu v oblasti riadenia podniku a možností ďalšieho rozvoja alebo zamestnania.
"Faktom je, že živnostnik na Slovensku môže pracovať na zaklade predmetu živnosti, ktorý má uvedený v Osvedčení o živnostenskom oprávnení. Problém je v tom, že mnohí Ukrajinci, ktorí prišli na Slovensko pred vojnou zaplatili peniaze sprostredkovateľom, ktorí im založili podnikanie. Ale sami Ukrajinci pritom vôbec netušili, čo majú robiť a kde pracovať," hovorí Ukrajinec Jevhen Čaadajev, ktorý pracoval v personálnej agentúre ako koordinator, "Napríklad, keď som prišiel na Slovensko, ponúkli mi poziciu vo fabrike s možnosťou vybaviť povolenie na pobyt. Ale po tom, ako som súhlasil, mi pracovný agent ponúkol aj otvorenie súkromného podniku a prácu na živnosť. Keď som sa ho spýtal, prečo by som to mal urobiť, odpovedal mi: "Budeš podnikateľom a zarobíš viac peňazí. Vo výrobe presne na pozícii, na ktorej sa môžem pracovať aj bez založenia podnikania."
Čo budem robiť?" - Čokoľvek chcete!
Oveľa neskôr, keď už Ukrajinec sám pracoval v personalnej agentúre, ho oslovili ľudia, ktorí chceli pracovať ako vodiči vysokozdvižného vozíka a dostávať plat ako súkromní podnikatelia. Títo ľudia však často nemali príslušné predmety živnosti, ktoré by im umožňovali pracovať vo vybranej oblasti. Namiesto pozície ako napr. "Nákladná cestná doprava" mali iba "Administratívne služby". Svoje podnikanie otvorili prostredníctvom sprostredkovateľov na to, aby dostali povolenie na pobyt na Slovensku za účelom podnikania. Formálne sprostredkovatelia splnili svoju úlohu: ľudia dostali povolenie na pobyt a stali sa z nich podnikatelia.
Čo sa stalo potom? V skutočnosti si ľudia nedokázali sami vybudovať vlastné podnikanie a vôbec nespĺňali kritériá slovenského trhu práce. Takíto "podnikatelia" často nemohli pracovať ani v skladoch a fabrikách, pretože nemali v dokladoch príslušné záznamy.
Ale od začiatku vojny na Ukrajine sa však situácia zmenila, keďže vláda poskytuje dočasnú ochranu novoprichádzajúcim Ukrajincom. Samozrejme, práca sprostredkovateľov, ktorí predtým ponúkali len "povolenia na pobyt na učel podnikania", už začala zlyhávať. Ale napriek tomu je dnes internet plný ponúk na založenie vlastného podniku a "emigráciu za podnikateľskou činnosťou". Hovorí sa, že ide o seriózny status, a že vlastné podnikanie je pre Európu veľmi aktuálne.
Ale tá agentúra, ktorá vybaví živnosť, nevybaví prácu a nenájde klientov, keď ste podnikateľ partnerov musíte hľadať sami, a to platí, aj pre Slovákov, aj pre cudzincov.
Zároveň sprostredkovatelia, ktorí predtým ponúkali svoje služby v ruštine a pracovali skôr s prisťahovalcami z bývalého Sovietskeho zväzu (napr. z Azerbajdžanu, Kazachstanu, Kirgizska atď.), zrazu prešli na ukrajinčinu a aktívne podporujú ukrajinskú komunitu.
Ceny za ich služby sa na trhu zvýšili. Napríklad povolenie na prechodný pobyt za účelom zamestnania u nich stojí 500 - 1000 eur, povolenie na prechodný pobyt na účel štúdia stojí 500 - 600 eur, a povolenie na prechodný pobyt na účel podnikania, ktoré zahŕňa začatie podnikania, stojí 1000 - 2000 eur. Tieto služby sú pritom stále prezentované ako získanie povolenia na pobyt na Slovensku, ktoré neposkytuje žiadny návod, čo s týmto povolením na pobyt robiť. Týka sa to najmä podnikateľských aktivít a povinností voči štátu.
Okrem toho treba poznamenať, že sa to, žiaľ, týka predovšetkým sprostredkovateľských firiem, ktoré vlastnia prisťahovalci z krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Zároveň slovenské firmy, ktoré ponúkajú poradenské služby (a neprezentujú svoje služby ako povolenia na pobyt), majú oveľa nižšie ceny. Napríklad priamo s ich pomocou si môžete otvoriť vlastnú právnickú osobu (PO) len za 150 - 250 eur.
Existuje potreba takéhoto "podniku"?
Podľa Silvie Tomčalovej, marketingovej a podnikateľskej poradkyne a zakladateľky SISIKONE, by sa malo začať podnikať až vtedy, keď je skutočná chuť budovať vlastný biznis, preto neodporúča "vrhnúť sa do toho po hlave".
"V prvom rade si musíte pripraviť podnikateľský plán. Tiež si odpovedať na otázku: Aké služby alebo výrobky ponúkam?", hovorí Silvia Tomčalová "Dnes veľa značiek predáva svoj tovar alebo služby prostredníctvom vlastných kanálov, ale zabúda na veci, ako je prieskum trhu, určenie konkurenčných výhod atď. To sú dôležité veci, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa neúspechom a správne posúdiť svoje možnosti v tomto konkrétnom podnikaní."
Okrem toho medzi dôležité aspekty patrí nastavenie marketingu, komunikácie a značky, ako aj webovej stránky a vytvorenie reklamnej kampane, pretože každý podnik a jeho značka sú jedinečné.
"Podľa môjho názoru je dôležité vybrať si oblasť podnikania, ktorej začínajúci podnikateľ dôveruje, a ktorá sa pre neho stane akýmsi poslaním," hovorí zakladateľka SISIKONE "najmä na začiatku to znamená predovšetkým čas strávený vlastným podnikaním a, žiaľ, nie vždy s požadovaným efektom. Ak niekto nie je pripravený na takúto obetu a nemá dostatočné nasadenie, je lepšie zamestnať sa v platenej práci a na vlastné podnikanie myslieť až v budúcnosti."
Podľa Silvie ona už má skúsenosti s prácou s Ukrajincami na Slovensku, pretože spolupracuje aj so Slovak Business Agency, kde pôsobí ako podnikateľský mentor v oblasti brandingu, marketingu a reklamy. Podľa nej je dôležité nielen pochopiť svoje poslanie, ale aj nájsť trendy, ktoré môžu priniesť zisk.
Večná otázka: podnikanie vs. zamestnanie
Treba poznamenať, že na Slovensku existujú rôzne formy podnikateľskej činnosti: individuálny podnikateľ (Živnostník), spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.), akciová spoločnosť, verejná obchodná spoločnosť (v.o.s.), komanditná spoločnosť, jednoduchá spoločnosť a družstvo.
"Najobľúbenejšími typmi podnikateľských aktivít sú živnosť a s.r.o.," hovorí Silvia, "ale všetko závisí od toho, aký druh podnikania plánujete začať. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú výber najvhodnejšej formy podnikania. Okrem toho, ak ide o podnikanie na Slovensku, je pre začínajúcich podnikateľov dôležité zdokonaliť sa aj v slovenskom jazyku. Dôležité je, aby bol človek motivovaný a neponáral sa len do snov. Vždy by ste mali hľadať klientov. Každý deň musíte nájsť aspoň 10 potencionálnych klientov, ktorých budete kontaktovať. Po nejakom čase budete mať prvé objednávky."
Napríklad jedna z jej ukrajinských klientok pracuje v kozmetickom priemysle a otvorila si vlastný nechtový salón a už má vlastnú sieť stálych zákazníkov.
Taktiež fyzické osoby môžu byť samostatne zárobkovo činné v rôznych oblastiach, ako je poradenstvo, slobodné povolanie alebo poskytovanie služieb. Podmienky sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu samostatnej zárobkovej činnosti. Na druhej strane s.r.o., ktorá je bežnou podnikateľskou štruktúrou pre malé podniky, vyžaduje minimálny základný kapitál a zodpovednosť spoločníkov je obmedzená ich vkladmi.
Odborníci tiež zdôrazňujú, že keď dnes začínate podnikať, musíte mať plán pre blízku budúcnosť. Cudzinci, ktorí prišli na Slovensko skôr, museli v prvom rade riešiť povolenia na pobyt, bývanie a prácu. Preto boli nútení prijať prácovné ponuky, ktoré boli pre nich dostupné. Na druhej strane, ľudia s dočasným utočiskom majú veľkú šancu premyslieť si, čo chcú v novej krajine robiť, a dočasný azyl im tiež dáva príležitosť spoznať krajinu a nájsť si svoju medzeru v podnikaní.
Na druhej strane, byť zamestnaný v porovnaní so živnosťou má svoje výhody aj nevýhody. Napríklad zamestnanec, ktorý pracuje na zamestnanie, má nárok na dovolenku, zamestnávateľ platí zdravotné poistenie, sociálne odvody, a to všetko sa ráta do dôchodku.
"To nie je také zlé, keď hneď prídete z Ukrajiny a máte kopec papierov, neviete to ošefovať a budete potrebovať účtovníka. Ako si uľahčiť si situáciu na začiatku je začať pracovať na trvalý pracovný pomer a neskôr alebo súčastne začať podnikať. Keď ste živnostníkom máte aj kopec nevýhod, napríklad, problém je nájsť klientov. Ale na zamestnanie máte len fixný plat. Samozrejme, keď začnete podnikať musíte vedieť spravovať tieto všetky veci vo vlastnej réžii, to sú všetko dôležité veci, ktoré nemožnp ignorovať ako len vtíp alebo žart".
Odborníci odporúčajú zamestnať sa a pracovať na trvalý pracovný pomer v cudzej krajine a neskôr alebo sučasne podnikať. Možno máte predchádzajúce skúsenosti s podnikaním na Ukrajine, a chceli by ste v tom pokračovať na Slovensku, odporúčajú si predovšetkým vypracovať svoj podnikateľsky plán, aby ste nepríšli o svoje financie a kapitál.
Viac informácií o založení súkromného podniku (Živnostenské podnikanie) nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútra SR:
https://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
Okrem toho existujú špecializované zdroje, v ktorých nájdete relevantné informácie, ako napríklad:
https://www.sisikone.com/ - Hodinová konzultácia zdarma ako pomoc pre podnikateľov.
https://podnikam.sk/
This material was created with the support of the UNESCO program "Support to Ukrainian Refugees through the Media" funded by the Government of Japan.