Bratislava rozdelí prvé nájomné byty

Mesto ročne dopláca až dva milióny eur na nájomné pre ľudí, ktorí žijú v reštituovaných bytoch. Tí už roky čakajú na mestský byt po tom, čo dostali výpovede z reštituovaných bytov. Magistrát chystá prvých šesť, žiadateľov je 500.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vedenie mesta sa chystá odovzdať prvých šesť nájomných bytov ľuďom, ktorí prišli o bývanie kvôli reštitúciám. Portálu Živé mesto to potvrdil hovorca magistrátu Peter Bubla. Na náhradné bývanie ľudia čakajú dlhé roky. V roku 2011 totiž začal platiť zákon, na základe ktorého sa mali ľudia z reštituovaných bytov vysťahovať do tých mestských. Tie však najprv treba postaviť.

“Hlavné mesto SR uvedené byty uvoľnilo zo svojho bytového fondu a zrekonštruovalo na vlastné náklady,” povedal Bubla. Vyberať budú podľa poradovníkov na jednotlivé typy bytov podľa počtu izieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôjde o päť jednoizbových bytov a jeden 3-izbový byt v lokalitách ako Nové Mesto a Petržalka.

Treba ich stovky

Žiadateľov je v súčasnosti 514. V roku 2013 ich bolo až 795, nie všetkým však nárok na byt priznali.

Viacerí žiadatelia podľa predsedu združenia Právo na bývanie Tadeusa Patleviča zomreli. Niektorí sa už museli z reštituovaných bytov vysťahovať, lebo boli neobývateľné. Sú aj takí, čo čakajú na pridelenie mestského bytu v komerčnom nájme. Aj preto by uprednostnili finančné vyrovnanie. To by ale musel schváliť parlament. Strana Sme rodina, ktorá presadzuje budovanie nájomných bytov a preto ju ľudia zo združenia aj volili, stanovisko prisľúbila, no neposlala.

SkryťVypnúť reklamu

“Nájomníci, ale aj vlastníci reštituovaných bytov čakajú na spravodlivé riešenie tohto problému už od roku 1990. Žiadna z doterajších 12 demokratických vlád náš problém nedokázala vyriešiť ,” hovorí predseda združenia nájomníkov Patlevič.

Na situáciu dnes dopláca hlavné mesto, ktoré musí reštituentom hradiť rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. ” V roku 2019 minulo hlavné mesto na výplatu finančných kompenzácií cca 2 000 000 eur,” vraví hovorca Bubla. Od roku 2016 je to až šesť miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
Nájomné byty chcú stava napríklad na Terchovskej ulici.
Nájomné byty chcú stava napríklad na Terchovskej ulici. (zdroj: MIB)

Sny a skutočnosť

V Bratislave je podľa aktuálnych informácii zo všetkých vyše 204-tisíc bytov len približne jedno percento nájomných bytov. Týchto 1925 bytov spravuje mesto alebo mestské časti. Pre porovnanie, Brno má 29-tisíc nájomných bytov, čo je 15 percent z celkového počtu bytov v meste. Bývanie v nájomnom byte je úplne bežné pre Viedenčanov, kde tvoria nájomné byty až 60 percent. Viedeň však s touto koncepciou začala už v 30. rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Za dva milióny eur ročne, ktoré mesto míňa na nájomné, by dokázalo postaviť 25 troj-izbových bytov. Súčasné vedenie Bratislavy tvrdí, že ich pribudne až 1243.

Viac o aktuálnych a doterajších projektoch, ale aj rozhovor so zástupcom nájomníkov si prečítajte tu:

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  234x

Analytička Transparency International Slovensko, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom. Dlhé roky som strávila v SME ako reportérka rubriky Bratislavy. Venujem sa aj zbieraniu príbehov pamätníkov minulých režimov pre Post Bellum SK. Zoznam autorových rubrík:  Komunálna politikaRodina a školaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu