Chýbalo však jedno ohnivko reťaze, priamy dôkaz. Aj keď sa paragrafy dajú ohýbať, platí jedna zásada, že pre odsúdenie musí byť výpoveď svedka potvrdená ďalším dôkazom.
Tým by napríklad bolo, keby zlomili Zsuzsovú. Ak by povedala, kto si vraždu objednal, všetky tie ostatné dôkazy by podporili jej výpoveď a bolo by to v suchu.
Rozsudok bol precedensom aj v tom, nakoľko nás môže usvedčiť naša digitálna stopa. Symboly, emotikony a prirovnania tentoraz súdu nestačili.
Pre nás novinárov je však zlou správou. Znamená to, že tí mocní, na ktorých hriechy upozorňujeme, si voči nám môžu ďalej dovoľovať. Ľudia, ktorí za jeden obed minú náš mesačný plat, ľudia, ktorí na nás prskajú do telefónu z jachty, kde si užívajú exotické slnko, zatiaľ čo my potme odchádzame z redakcie, ľudia, ktorí nám ukradli toľko, že si z toho hravo môžu zaplatiť toho najlepšieho diablovho advokáta. Ľudia, ktorí si platia PR agentúru, aby nás sledovala na facebooku a na základe získaných informácií sa nás snažila spochybniť. Ak si dávajú pozor, nikto ich nepotrestá.

Kuciak a jeho snúbenica boli úplne obyčajní ľudia s domčekom ďaleko od Bratislavy, hypotékou a ojazdeným autom. Napriek tomu mal ten chlapec obrovskú odvahu pustiť sa do človeka, o ktorom sme už dávno vedeli, že je veľmi zlý. Mená sa na mafiánskych zoznamoch neobjavujú len tak. No a len tak sa neobjavil ani v Smotánke, kde sa mimochodom vystriedala celá plejáda mafiánov a ich paničiek. Bol tam preto, lebo ho táto spoločnosť tolerovala. A preto, že ho orgány nášho uneseného štátu kryli.
(Ak si prečítate knižku Janových kolegov Umlčaní
, budete si vedieť predstaviť obludnosť toho, čo sa stalo.)
Že to na súde nemusí dopadnúť dobre, bolo jasné už po tom, čo na súde prerokovali všetky dôkazy. Aj preto som nechápala vyjadrenia veľkohubého advokáta, bývalého politika, ktorý dával rodičom falošnú nádej. (Mimochodom, je to advokát, ktorý nikdy riadne nevyvrátil podozrenia o tom, že si so Zsuzsovou nepísal a nikto si neoveril jeho tvrdenia, že mal hacknutý profil. Ak to polícia vyšetrovala, určite na niečo prišla.)
Ako právnik musel vedieť, že na odsúdenie za objednávku vraždy nemôže stačiť svedectvo človeka, ktorý Kočnera nikdy nestretol. Takisto vôbec nebolo jasné, ako sa súd vysporiada s Threemou, aj keď musím priznať, že keď ju pripustil, skrsla aj vo mne iskierka nádeje, že z toho možno niečo bude. Súd sa totiž mohol rozhodnúť, či urobí precedens a odsúdi ich aj na základe elektronickej komunikácie, alebo či zvolí konzervatívnu cestu a bude vychádzať z bežných dôkazov.
(Ak sa na súde na usvedčenie kohokoľvek použije niekoho komunikácia, ide zväčša o odposluchy, urobené so súhlasom súdu. Keď si niekoho len tak nahráte, ako dôkaz vám to neprejde. Preto obhajoba tvrdila, že Threema nie je legálna. Žijeme však vo svete virtuálnej komunikácie, ktorá je súčasťou nášho každodenného života a teda aj života zločincov.) Súd sa nakoniec rozhodol, že objednávka vraždy nie je v Threeme zachytená tak, aby o nej neboli pochybnosti."
Z tých dôkazov, čo boli predložené súdu, by bolo možné Kočnera odsúdiť za nebezpečné prenasledovanie. Myslím tým napríklad Kuciakove fotky, nájdené v jeho laptope v kombinácii s vyhrážaním a Threemou.
Platí však, že za jeden skutok nemôžete človeka odsúdiť dvakrát, tak si počkajme, ako si s vecou poradí Najvyšší súd. Zrejme povyberá všetky možné chyby v rozhodnutí a vráti to Špeciálnemu súdu naspäť na stôl. Ten by musel rozhodnúť opäť, pričom bude viazaný názorom Najvyššieho súdu. Pričom je kľúčové, či sa Najvyšší súd zameria na formálne nedostatky, alebo bude mať dosť odvahy na to, aby vyslovil právny názor...
Dovtedy polícii s prokuratúrou ostáva len jediné, dať na oboch oslobodených pozor... Zsuzsová ešte má čo vysvetľovať, takže na slobodu sa môže dostať len nejakou chybou. Kočner je vo väzbe pre markízacke zmenky, kde dostal 19-ročný trest, ktorý mu však ešte musí odobriť Najvyšší súd. No a ten to musí stihnúť v lehote, ktorá beží už dva roky...