reklama

Treba nám “vodičák” na psa? V Bratislave pribúdajú útoky

Hoci podľa zákona musí každý majiteľ svojho psa dobre ovládať, v Bratislave v posledných týždňoch niekoľkokrát útočili bojové psy, ktoré majiteľ buď nevedel chytiť, alebo ani nebol v ich blízkosti. Brániť sa museli aj deti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Voľný pohyb psa v meste je zakázaný, psy sa po ňom môžu pohybovať len na vôdzke. Zákon o podmienkach držania psov zároveň hovorí, že majiteľ musí psa ovládať v každej situácii, pričom je povinný predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá. V praxi to však nefunguje, o útokoch psov počúvame často.

V decembri napríklad v Ružinove voľne pustený stredoázijský ovčiak roztrhal malého špica pomeraniana, pred Vianocami zase staffordshirský teriér na detskom ihrisku napadol kríženca, ktorý tam bol s deťmi. Aj v sobotu v Devínskej Novej Vsi muselo svojho psíka pred útokom kaukazského ovčiaka brániť dievča, no nepodarilo sa mu to.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac o konkrétnych útokoch a ako ich "vyriešila" polícia čítajte tu:

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť ich musia aj deti - Živémesto.sk

Útoky neevidujú, problém neexistuje

Mnohé z útokov nie sú úradom nahlásené, no aj bez toho nie je ľahké dopátrať sa ku konkrétnym číslam. A tak sa môže zdať, že nejde o problém.

Bratislavská mestská polícia v roku 2019 riešila 28 a do novembra 2020 spolu 18 priestupkov, kedy psa viedla osoba, ktorá ho nezvládala, alebo nezabránila útoku psa na iného psa, alebo človeka. Podľa hovorkyne mestskej polície Tatiany Kurucovej bolo vlani menej prípadov kvôli tomu, že sa ľudia počas pandémie menej stretávali, ale zrejme aj menej incidenty nahlasovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prípady odstúpila mestským častiam, ktoré ich mali vyriešiť v správnom konaní. Či teda nápravu zabezpečili, nie je známe.

Ku koľkým útokom na človeka došlo, nám však nevedela povedať ani mestská polícia, ani štátna polícia, ani veterinárna správa, dokonca ani ministerstvo.

Známy je iba údaj o psoch, ktoré sa voľne pohybovali, alebo túlali. Celkovo z bratislavských ulíc v roku 2019 Sloboda zvierat podľa informácií Regionálnej veterinárnej správy odchytila 1 111 túlavých zvierat.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za voľný pohyb psa, ale aj jeho nezvládanie, či nezabránenie útoku môže majiteľ dostať pokutu do 165 eur. Za neodpratanie psích výkalov sú pokuty do 65 eur.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2019 mestská polícia uložila blokové pokuty v 32 “psích” prípadoch v hodnote 460 eur, celkovo riešila 147 priestupkov. Od januára do novembra 2020 riešili celkom 146 priestupkov, pričom 15 majiteľom dali pokuty v celkovej sume 200 eur.

Kto čo rieši:

Mestská polícia: voľný pohyb psa, nezvládnutie psa, nezabránenie útoku – pokuty

Mestská časť: vedenie zoznamu nebezpečných psov, riešenie priestupkov, odstúpených mestskou políciou

Polícia SR: útok na človeka ako ublíženie na zdraví, útok na psa ako spôsobenie škody – trestné stíhanie

Inšpektor veterinárnej správy: porušenie zákona o ochrane zvierat a zákazu týrania zvierat – môžu nariadiť zhabanie zvieraťa

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Psy už zabíjali, zákon nezmenili

V minulosti sa na Slovensku stalo niekoľko incidentov, kedy nebezpečný pes usmrtil človeka, legislatíva sa však nezmenila. Stále platí len to, že takýto pes musí mať náhubok.

“Nebezpečným psom je každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi. Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok,” podotýka hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Jánošíková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebezpečným psom tak podľa nej môže byť aj čivava. Zákon totiž “nebezpečnosť” jednotlivých plemien nerozlišuje. “Kategorizácia nebezpečných plemien musí byť upravená zákonom,” dodáva Jánošíková.

Snahy sprísniť držanie útočnejších plemien v minulosti skončili neúspechom.

Po tom, čo v roku 2012 zabil stafordshirský teriér s menom Diabol na laze v Sucháni pri Veľkom Krtíši ženu, ktorá ho venčila, sa ministerstvo pôdohospodárstva rozhodlo zakázať dve plemená a sprísniť chov 13 plemien. Zoznam však vyvolal búrlivú diskusiu a ministerstvo návrh stiahlo. V roku 2014 zase niekoľkí poslanci Smeru-SD presadzovali, aby sa sprísnilo držanie psov, ktoré už niekoho napadli, no nakoniec návrh stiahli pre množstvo pripomienok. Povinnosť výcviku pre agresívnejšie plemená neprešla ani v roku 2005 z iniciatívy SDKÚ.

Psy už zabíjali, zákon nezmenili.
Psy už zabíjali, zákon nezmenili.  (zdroj: Pexels.com / Gustavo Santana)

 

Útokov veľa nie je?

Aktuálne ministerstvo chystá zmenu zákona o veterinárnej starostlivosti kvôli európskemu nariadeniu o prenosných chorobách zvierat, pričom je možné, že otvorí aj otázku psov.

“Nevylučujeme, že sa uvedený návrh zákona dotkne aj otázky chovu psov. Do akej miery, to ešte nevieme povedať, vzhľadom na rozsiahlosť vyššie uvedených právnych aktov,” povedal Martin Nevoľný, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva ministerstva pôdohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo ale nemá informácie, že by dochádzalo k nadmerným a častým útokom psov. Na otázku, či majú štatistiku útokov, však z tlačového oddelenia odpísali, že ňou nedisponujú.

Riešenie problematického správania psov majú na starosti viaceré štátne orgány. Prevenciu nikto.

Podľa ministerstva je možné „nezodpovedných držiteľov psov“ sankcionovať aj prostredníctvom zákona o veterinárnej starostlivosti, napríklad ak psovi ubližujú, spôsobia poruchu správania, alebo ho štvú proti inému zvieraťu. Ak zase pes niekomu ublíži, rieši sa to podľa trestného zákona. V prípade útoku na iného psa to kvalifikujú ako spôsobenie škody.

(Ako boli vyriešené konkrétne útoky v Bratislave z uplynulého roka, čítajte v najbližších dňoch na portáli zivemesto.sk)

Treba nám “vodičák” na psa?

Vo Viedni sa už pred rokmi rozhodli útoky psov riešiť zavedením výcviku. O povinnom preukaze pre dvanásť plemien psov a ich krížence rozhodli jej obyvatelia v referende v roku 2010, za bolo 90 percent. Majitelia týchto plemien potom mali rok na to, aby si preukaz vybavili.

Skúška spočívala nielen v tom, že sa majitelia museli naučiť odpovede na 150 otázok. Museli obstáť aj v praktickej skúške, pes musí zvládnuť stretnutie: s ostatnými psami, s bežcami, s cyklistami a korčuliarmi, s kočíkmi s deťmi, s vozíčkarmi , s ľuďmi v MHD. Musí tiež ukázať, ako vie čakať pred obchodom, prejsť davom, detským ihriskom, kde lietajú lopty.

V prípade, že skúšku nezložia, majú druhý pokus. Bez skúšky si majitelia psa nemôžu nechať, úrady im ho odoberú.

Na Slovensku môžu veterinárni inšpektori nariadiť zhabanie zvieraťa, ak existuje riziko ohrozenia zdravia zvierat, zdravia ľudí alebo ak je to potrebné z hľadiska ochrany zvierat. Podľa šéfa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava Miloša Mašleja v rokoch 2018 – 2020 nariadili zhabať celkovo 14 psov. Išlo však o prípady, kedy bolo zvieratám ubližované.

Usmrtiť nebezpečného psa je zase možné len v prípade nutnej obrany, alebo ak preňho nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť.

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  190x

Novinárka, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom. Dlhé roky som strávila v SME, aktuálne doň prispievam príležitostne ako externista. Venujem sa hlavne zbieraniu príbehov pamätníkov minulých režimov pre Post Bellum SK. Témy z oblasti Bratislavy, ktorej som sa venovala v SME, dnes publikujem na svojom webe Zivemesto.sk. Zoznam autorových rubrík:  Komunálna politikaVajnoryRodina a školaNezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu