reklama

Ukrajinu sme už raz nechali v "štichu", jej obyvatelia na to doplatili

Anexiu si už v roku 1945 dovolil Stalin a obsadil Podkarpatskú Rus, ktorá bola súčasťou ČSR i Rakúsko-Uhorska.

Ukrajinu sme už raz nechali v "štichu", jej obyvatelia na to doplatili
Rusíni, teda Podkarpatskí Slovania, žili s nami dlhé stáročia v jednej krajine, až kým sme ich nenechali ovládnuť Sovietskemu zväzu. (Zdroj: Wikipédia - Themightyquill (talk))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ukrajinu sme už raz "v štichu" nechali. V roku 1945 sme jej časť – Podkarpatskú Rus prepustili Sovietskemu zväzu napriek dohodám, že Česko-Slovensko bude po vojne obnovené v pôvodných hraniciach.

Na životy ľudí, ktorí v nej žili, to malo ničivý dopad. Sovieti okamžite začali likvidovať rusínsku buržoáziu, inteligenciu i sedliakov a týchto ľudí rovno posielali do gulagov.

Pod taktovkou NKVD

Rusíni, teda Podkarpatskí Slovania, pritom žili s nami dlhé stáročia v jednej krajine. Patrili do Uhorska i Rakúsko-Uhorska. V roku 1919 sa územie, kde žilo takmer 600-tisíc ľudí, na základe Trianonskej dohody stalo súčasťou prvej Česko-Slovenskej republiky. A Podkarpatská Rus zaznamenala veľký rozmach. Stavali sa banky, obchody, školy, ožila kultúra i národné povedomie. V roku 1938 však časť Podkarpatskej Rusi na základe Viedenskej arbitráže pripadla Maďarsku a na území sa začala maďarizácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď na jeseň v roku 1944 Podkarpatskú Rus „oslobodila“ Červená armáda, jej vojská už krajinu nikdy neopustili. Územie bolo jednoducho anektované. Agenti Stalinovej tajnej polície NKVD podnietili zasadania lokálnych národných výborov, ktoré plne ovládali komunisti. Ich delegáti, niektorí dobrovoľne, iní nedobrovoľne odhlasovali, že chcú pripojenie Podkarpatskej Rusi k Sovietskemu zväzu.

V novembri 1944 bol prijatý takzvaný Mukačevský manifest o „opätovnom zjednotení Zakarpatskej Ukrajiny so sovietskou Ukrajinou“. „Podkarpatská Rus pritom nebola nikdy vo svojich dejinách v spojení ani s Ukrajinou, ani Ruskom,“ podotýka historik Ivan Pop.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Československý prezident Eduard Beneš nakoniec anexiu uznal a v júni 1945 sa Zakarpatsko stalo súčasťou Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky. Povojnové roky sa podľa historika stali najtragickejším obdobím Rusínov, ktorí boli premenovaní na Ukrajincov.

Sovietska diktatúra uvrhla Podkarpatskú Rus do biedy, konštatuje magazín Pamäť národa.

Po obsadení Podkarpatskej Rusi sa mnohým ľuďom podarilo ujsť na Slovensko cez lesy. Tí, ktorí zostali, dnes chodia na Slovensko robiť podradné práce za lacný peniaz.
Po obsadení Podkarpatskej Rusi sa mnohým ľuďom podarilo ujsť na Slovensko cez lesy. Tí, ktorí zostali, dnes chodia na Slovensko robiť podradné práce za lacný peniaz.  (zdroj: Freepik.com)

Roztrhané rodiny

Sovieti najprv poslali na smrť bývalých poslancov česko-slovenského, či maďarského parlamentu, komando NKVD zavraždilo aj niekoľkých biskupov. Nasledovali „poriadky“ so sedliakmi, teda kulakmi, ale aj inteligenciou a buržoáziou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Škodnou“ bol aj riaditeľ istého gymnázia. Keď sa od bývalého žiaka dozvedel, že ho plánujú zatknúť, rozhodol sa aj s rodinou ujsť do vtedy demokratického Československa. Manželka však váhala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Mama povedala, nie, nájdeš byt a potom pôjdem s deťmi. A hranice koncom novembra, v decembri zavreli a tak sme zostali nie jedny Vianoce, ale desať Vianoc v Mukačeve,“ spomína na osudové okamihy jedna z mojich respondentiek, ktorej príbeh onedlho vyjde v projekte Post Bellum Pamäť národa. Rodina ostala na celé desaťročie rozdelená, pričom matka ako manželka emigranta nemohla pracovať a s troma deťmi žila v obrovskej biede.

Najstaršia dcéra, Marinka, ako ju voláme, dnes žije v Bratislave a svojich krajanov stretáva ako „Ukrajincov“, ktorí sem prichádzajú robiť pomocné práce za lacnú mzdu. Kým Ukrajina patrí k najchudobnejším krajinám Európy, jej západná časť – Podkarpatská Rus patrí k najchudobnejším regiónom samotnej Ukrajiny. „Ľudia tu v mnohých ohľadoch žijú rovnako ako pred sto rokmi,“ konštatuje dokument Českej televízie. Čo myslíte, ako by sa tam žilo dnes, keby Podkarpatská Rus ostala súčasťou Československa?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

 

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  190x

Novinárka, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom. Dlhé roky som strávila v SME, aktuálne doň prispievam príležitostne ako externista. Venujem sa hlavne zbieraniu príbehov pamätníkov minulých režimov pre Post Bellum SK. Témy z oblasti Bratislavy, ktorej som sa venovala v SME, dnes publikujem na svojom webe Zivemesto.sk. Zoznam autorových rubrík:  Komunálna politikaVajnoryRodina a školaNezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu