AD: Upozornili na meranie svetlami, zaplatili pokutu (Denník SME, 21.1.2010, str. 5)
Dňa 21.01.2010 bol uverejnený článok s nadpisom "Upozornili na meranie svetlami, zaplatili pokutu", a v ňom opis situácie, kde vodiči, upozorňujúci oproti idúcich vodičov na úsek merania rýchlosti blikaním svetiel, dostali pokutu pre porušenie §31 zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov. V uvedenom paragrafe je uvedené:
§ 31
Výstražné znamenie
(1) Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
(2) Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
(3) Ak je nevyhnutné upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na hroziace nebezpečenstvo, najmä
v prípadoch, keď je potrebné náhle znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo, vodič dáva svetelné výstražné znamenie zapnutím výstražnej funkcie smerových svietidiel. Funkciu výstražných smerových svietidiel možno v iných prípadoch použiť len za podmienok podľa odseku 1.
Podľa mojej mienky vodič nerešpektujúci zákon o cestnej premávke tým, že prekračuje povolenú rýchlosť je potenciálnym nebezpečenstvom pre ostatných účastníkov premávky, môže byť aj bezprostredným hroziacim nebezpečenstvom, a zároveň je osobou, ktorá koná v rozpore so zákonom.
Ja, ako občan, ktorý som svedkom porušovania zákona inou osobou mám občiansku povinnosť (a v niektorých prípadoch aj zákonnú povinnosť) upozorniť konajúcu osobu na porušovanie zákona, prípadne ju vyzvať, aby od takéhoto konania upustila. Akékoľvek porušenie akéhokoľvek zákona je potenciálne nebezpečenstvo pre spoločnosť, a tak sa domnievam, že v zmysle uvedeného §31 som povinný na toto nebezpečenstvo upozorniť spôsobom v zákone ustanoveným, a to výstražným zvukovým znamením alebo výstražným svetelným znamením. Dokonca, v úseku odstavovania vodičov, ktorí porušili zákon prekročením povolenej rýchlosti, môže byť a zvyčajne aj je spomalená premávka z dôvodu odstavovania vozidiel na krajnicu a zvýšeným pohybom osôb.
Policajt mi môže uložiť sankciu za porušenie zákona (nielen o cestnej premávke), ktoré mi dokáže. V tomto prípade mi musí dokázať, že som svojim konaním nekonal v zmysle §31 a neupozorňoval som na hroziace nebezpečenstvo. Či?
Dodatok (22.1.): neodpustím si dodatok, že je pre mňa naozaj absurdné pochopiť konanie tohto vedúceho pracovníka polície, ktorý z dôvodu poklesu zaznamenaných priestupkov vodičov na meranom úseku nasadol do súkromného vozidla, aby zistil, prečo vodiči dodržujú predpisy. A dal pokutu tým vodičom, ktorí údajne blikali na proti idúcich vodičov, aby nekonali v rozpore so zákonom. To ako keby vtrhol v civile do potravín, v ktorých sa znížil počet krádeží a pokutoval ľudí, ktorí upozornia zlodejov, aby nekradli.