
Povedzme si to rovno, pravda je často suchá, občas šokujúca, zriedkakedy zábavná. Plno ľudí tvrdí, že hľadajú pravdu, ale realita je úplne iná.
Ešte viac ako klamstvá ľudia milujú zábavné alebo zaujímavé fikcie. Preto sa vždy bude lepšie predávať kniha "Da Vinciho kód" ako knihy typu "Pravda o Da Vinciho kóde". Neprikrášlená pravda priťahuje málo ľudí. Je to tak preto, že suchá pravda postráda pointu alebo aspoň zmysel. A ľudia vo všetkom hľadajú príčinu, dajaký zmysel. Preto sa vždy nájde plno ľudí, ktorí veria v astrológiu a nechcú veriť, že ich život ovplyvňujú vo veľkej miere náhody.
Náhody môžu byť občas naozaj šokujúce. Napríklad istý Jason oddychoval v piatok večer v Kalifornii vo svojom dome. Rozprával sa so svojou ženou v posteli, keď tu zrazu začul praskavé zvuky. Postavil sa a išiel sa pozrieť smerom do kuchyne. Zrazu sa však pod ním otvorila diera a prepadol sa pod zem.
Zistilo sa, že pod jeho domom bola stará baňa na zlato a už sa ho nepodarilo vytiahnuť živého. Malo jeho šokujúca smrť dajaký špeciálny zmysel? Možno sa predtým akurát rozprávali so ženou o Da Vinciho kóde a o biblii. Možno povedal: "Nech sa prepadnem pod zem, keď biblia nie je rovnaká znôška výmyslov ako Da Vinciho kód!". A prepadol sa pod zem.
Ale skôr si myslím, že to nepovedal.