Ked chvost vrti psom

Irán zajal 15 príslušníkov britského vojenského námorníctva a námornej pechoty 23. marca v severnej časti Perzského zálivu a obvinil ich z nelegálneho vstupu do svojich výsostných vôd. Británia to popiera a tvrdí, že vojaci boli na pravidelnej misii OSN v irackých vodách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
brothers in arms
brothers in arms (zdroj: reuters)

Irán zadržal britských námorníkov 23. marca pre údajné narušenie iránskych vôd na rieke Šatt al-Arab (perzsky Arvandrúd), ktorá tvorí iracko-iránsku hranicu. Napriek priznaniu viacerých zadržaných v odvysielaných videozáznamoch Londýn obvinenia popiera. Obe strany sa snažili svoju verziu dokázať zobrazením polohy Britov v okamihu zadržania na mapách. Podľa vyjadrení odborníkov je však rozdelenie vôd desiatky rokov sporné.


Britská vláda rozhodne odmieta, že námorníci vstúpili do iránskych vôd, a vyjadrila podozrenie, že priznania sú vynútené. Podľa Londýna skupina operovala v irackých vodách na základe mandátu OSN, čo majú dokázať zverejnené súradnice ich polohy v čase zadržania.


Britský námorný kapitán, ktorého krátku výpoveď odvysielali v iránskej štátnej televízii, na nahrávke tvrdí, že iránske Revolučné gardy zajali skupinu 15 britských vojakov v iránskych, a nie v irackých vodách, ako to tvrdí britská vláda. Rovnako ako ďalší dvaja príslušníci britskej armády, ktorých výpovede Iránci odvysielali už predtým, aj kapitán Chris Air potvrdzuje verziu iránskej strany.Británia dnes požiadala BR OSN, aby vyzvala na okamžité prepustenie väzňov, pričom vo vyhlásení dôvodila tým, že vojaci sa nachádzali v irackých výsostných vodách pod mandátom BR OSN a na žiadosť Iraku. Príslušníkov britského námorníctva zadržali v piatok iránske Revolučné gardy vo vodách Perzského zálivu. Irán vojakov obvinil, že neoprávnene vnikli do jeho výsostných vôd, čo Británia odmieta.

Pätnásti príslušníci britského námorníctva, ktorých zadržali iránske sily v Perzskom zálive, zhromažďovali spravodajské informácie o ich činnosti. Jeden zo zadržaných vojakov to prezradil v rozhovore pre britskú televíznu stanicu Sky News, ktorý bol nakrútený ešte pred incidentom, z bezpečnostných dôvodov ho však odvysielali až vo štvrtok.

"Viac-menej tiež zhromažďujeme spravodajské informácie," povedal pred troma týždňami 25-ročný kapitán Cris Air.


Pred britskú verejnosť po prvýkrát od ich prepustenia predstúpili príslušníci britského námorníctva, ktorých 13 dní zadržiavali v Iráne. Na tlačovej konferencii vyhlásili, že k odvysielaným "priznaniam", že ich zadržali v iránskych výsostných vodách, boli donútení. Iránci im hrozili, že ak sa nepriznajú, zatvoria ich na sedem rokov do väzenia. Biely dom odsúdil ako "poľutovaniahodné" zlé zaobchádzanie Iránu s príslušníkmi britského námorníctva.Lietadlo s britskými vojakmi pristálo v Londýne popoludní. Carman povedal, že keď sa bude doma rozprávať s predstaviteľmi britských médií, nepovie nič iné než to, čo povedal v Iráne. "Nepoviem nič odlišné než to, čo som povedal tu a budem hovoriť úplnú pravdu. Budem Irán propagovať, v Británii je veľa ignorácie voči Iránu a jeho ľudu." Jediná ženská zajatkyňa Faye Turneyová povedala: "Je to úľava, že idem domov a uvidím svoju dcéru a rodinu." "Za podmienok, v akých sme sa nachádzali, sme mali veľmi príjemný pobyt. Samozrejme, že sme neboli turisti. Zaobchádzali s nami fantasticky a voči Iránu nemáme žiadne zlé pocity," dodala Turneyová.
Podľa kapitána britského kráľovského námorníctva Chrisa Aira jemu a jeho spolubojovníkom počas 13 dní v iránskom zajatí často zaväzovali oči a spútavali ich. "Bol na nás vyvíjaný sústavný a intenzívny psychologický nátlak," povedal ďalší z prepustených vojakov, poručík Felix Carman. "Ich otázky boli agresívne, správali sa k nám dosť hrubo," hovorí Carman.

marek hlina

marek hlina

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...a pamataj (!), ak Ti raz zoberie srdce, potom navzdy ostanes tulavym psom!www.marekhlina.com Zoznam autorových rubrík:  jednou vetouSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu