Drahý opál

V jednom kameni, farby všetkých drahokamov. Dúhové farby drahého opálu si získali priazeň nielen milovníkov šperkov, ale každého, kto mal možnosť vidieť tento kameň naživo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pestré a sýte farby drahého opálu, uchvátia nielen odborníkov, ale každého z nás. Ale prečo to tak je? Zatiaľ čo ostatné drahokamy, ktoré sú síce drahšie, ale ukrývajú v sebe iba jednu farbu ako napríklad rubín, ktorý je červený, neuchvátia oko bežného človeka tak ako keď sa prejdeme po obchodnom dome a vo výklade zlatníctva vidíme krásny, poväčšine biely kamienok, osadený v prsteni alebo inom šperku, ktorý nám pri pohybe odkrýva všetky farby drahokamov.

Čo má Slovensko spoločné s drahými opálmi? V minulosti sa na našom území ťažili drahé opály v obrovských množstvách. Bane sa nachádzajú na území východného Slovenska, na Dubníku, niekoľko kilometrov od Prešova. Dnes je už síce ťažba zakázaná, ale počas prechádzky v podzemí, môžeme nájsť zopár krásnych kúskov (odnášať si ich je zakázané). Niekto si teraz pomyslí, že keď je také ľahké nájsť drahý opál, tak prečo stojí toľko peňazí? Tak ako ostatné drahokamy, sa aj opály musia pred použitím vybrúsiť a vyleštiť. Neopracované kamene sa dajú pozháňať za zlomok ceny, ale ten kto nemá dostatok vedomostí, môže na tomto kšefte ľahko prerobiť. O tom si ale povieme neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku je ťažba zakázaná, kde sa teda nachádzajú iné ložiská drahého opálu? Na svete sa nachádza niekoľko nálezísk. Najznámejšie sa nachádzajú v Austrálii, Etiópii a Mexiku. Austrália je známa čiernym opálom od mestečka Lighting Ridge, ktorého cena sa môže vyšplhať aj na 10000 dolárov za karát, no mnoho kúskov je takých, ktoré majú hodnotu oveľa menšiu, takže si dávajte pozor pri kúpe čiernych opálov. Etiópsky opál je veľmi rozšírený po celom svete. Ťaží sa v provincii Welo. Krásny červený mexický opál s farbohrou je tiež veľmi vzácny. 

Mňa osobne veľmi uchvátili etiópske opály, ktoré mám aj vo svojej zbierke. Sú cenovo dostupnejšie no na kráse im to neubralo. Svoju zbierku bližšie popíšem nabudúce.

SkryťVypnúť reklamu

Tomu, kto si po prečítaní tohto článku povedal, že tento krásny drahý kameň chce mať doma, ponúknem v ďalších článkoch typy kde a ako výhodne kúpiť drahý opál, ako sa nenechať nachytať a ďalšie typy, ktoré sa môžu pri kúpe alebo predaji zísť.

Boris Hnatko

Boris Hnatko

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, ktorý sa venuje zbieraniu, kúpe a predaju drahých kameňov (prevažne opálov). Vystupujem v medzinárodných online aukčných domoch ako predajca/kupujúci, kde predávam opály zo svojej zbierky alebo naopak ju rozširujem o nové kúsky. Chcem Vám poskytnúť užitočné informácie ako sa dostať a ako sa správať na takýchto burzách. Poviem Vám nejaké typy a triky ako byť úspešný na týchto dražbách a ako sa za čo najmenej peňazí, dá vycucnúť maximum. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu