Nebudem tu hovoriť o miliardách, ale veľmi zjednodušene sa môže celý ten finančný stav štátu opísať ako dve nádoby. Prvá nádoba, pohár alebo čokoľvek, je s prostriedkami štátu, druhá je s prostriedkami ľudí. Ak všetko funguje ako má, tak cez rôzne dane, odvody, rôzne štátne projekty atď sa stále niečo medzi týmito nádobami prelieva alebo presýpa.
Ideálny stav? Obidve nádoby plné, alebo blízko k naplnenosti a tým aj k "spokojnosti". Stav na Slovensku? Dve prázdne nádoby. Nech akákoľvek vláda robí cez úpravu daní a ďalších "kanálikov medzi nádobami" akékoľvek "voodoo", nikdy z 5 kvapiek a 5 kvapiek nebude plný pohár. Bude z toho vždy len 10 kvapiek, plus mínus nejaká tá kvapka, ktorá sa (doslovne) vyparí niekde preč. Chce mať štát plné obidva poháre? Sú štáty, kde je niečo takéto niečo možné a reálne, no hlavne sú štáty, ktoré sú niekde medzi ideálom a... napríklad Slovenskom. Logicky ak majú byť viac plné obidve nádoby, musí sa tam niečo priliať z iných nádob.
Spojené Arabské Emiráty sú bohatá krajina vďaka rope a čoraz viac aj turistickému ruchu. Majú výhodu, ktorá sa nedá tak ľahko dohnať, no môžu byť inšpiráciou. Aby sa slovenské poháre plnili, tak treba, aby sa prostriedky z iných nádob pekne krásne prilievali. Treba tak podporiť tie odvetvia, ktoré môžu získavať prostriedky zo zahraničia. Ale... náš turistický ruch je sem tam úplná katastrofa (viď okolie jaskyne Domica), alebo to patrí veľkým koncernom, ktoré odlievajú peniaze do zahraničia. Namiesto slovenských minerálnych vôd (napríklad Gemerka ochutená je mojim osobným favoritom) pijú slováci ochutené vody hlavne z Česka. Tak isto je slovenské Figaro minoritou oproti Orionu a fialovej krave. Nevyvážame veľa vecí dennej potreby, a keď už sa kúpia napríklad topánky... tak asi kam pôjdu peniaze, za ktoré sme si kúpili "číňany" ?
Tieto veci by mala ekonomika riešiť, nie neustále prelievanie piatich a piatich kvapiek po deravých potrubiach...