Ako písať fantasy literatúru?

Veľmi dlho som sa vôbec nezaujímal o knihy. Má to hneď niekoľko výsledkov, napríklad to, že sa do žánru fantasy vyznám menej, ako by som sa teoreticky mohol. Obdivujem Česko a aj to, že tam je akosi bežnejšie už v naozaj nízkom veku písať, pridávať na blogy názory s hlavou a pätou a vytvoriť fantasy príbeh, ktorý chytí za srdce kohokoľvek v akomkoľvek veku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Neviem, či vám hovorí niečo nick Temnářka. Pravdepodobne nie. Predsa len, nejaká Češka, nemám tušenie koľko má rokov (a zásadne podľa veku ľudí neposudzujem) a tiež niečo napísala. Čo ma ale zaujalo je nasledovný článok na jej blogu:

http://temnarka.blog.cz/1009/jak-napsat-spatnou-fantasy-navod-v-deseti-krocich

Nie je tam priamo napísané, pre koho je to určené, no mňa napadajú minimálne tri cieľové skupiny. Ľudia, ktorí sa chcú zasmiať a majú radi "book humor", začínajúci spisovatelia, ktorí sú otvorení radám skúsenejších, a potom ľudia ako ja, ktorí už niečo napísali bez toho, aby si niekedy prečítali niečo takéto. A tak sa môžem pozrieť na nejaké minulé dielko a poriadne ho zhodnotiť, či je to naozaj zlé fantasy, alebo ani nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemyslím si, že je zlé rozprávať o vlastnej knihe. Niečo sa napíše, tak tomu trošička reklamy nezaškodí, ak sa to samozrejme nepreháňa. Tiež to môže množstvo mladých inšpirovať k tomu, aby sa tiež pustili do písania. Rozhodol som sa teda skrížiť článok od Temnářky s trilógiou Vodná planéta. A ako to dopadlo?

1) Reálie

Prvý krok pravdepodobne spĺňam. Ak má niekto napísať fantasy, je fajn vytvoriť vlastný svet, úplne vlastný a nejakým spôsobom zaujímavý. To, že má napríklad Pán Prsteňov peknú mapku ešte neznamená, že sa dá v ňom urobiť dobrý príbeh. Je to Tolkienov svet, ktorý je najlepší v jeho podaní. Svet, ktorý som urobil pre Vodnú planétu, nie je založený na žiadnom inom, aj keď samozrejme by sa podoba našla.

SkryťVypnúť reklamu

2) Hrdina

Úplne najhlavnejšia postava je nezaujímavá slečinka, ktorá bez rozmýšľania nosí vodu ako akási kňažka. Žiadne silné stránky, ďaleko od krásky a rovnako ako sa píšu u temnářky je násťročná. Zhodou okolností sa skutočný dej naozaj začína vypálením, čo je možno naozaj neoriginálne a keby som to vedel, asi by som začal niečim iným.

3) Hlavní záporňák

Na toto som aj trochu hrdý, aj keď jeho spracovanie by mohlo byť lepšie. Žiadny zlý čarodejník alebo čo, ale náboženský fanatik, ktorý si kľudne vytvorí vlastné náboženstvo a pomocou neho ovláda ľud. To ovládanie sveta je niečo, čomu sa dá len ťažko vyhnúť, len výnimočný "bad guy" by povedal niečo typu "po túto riečku, ďalej už nie". Žiadne únosy princezničiek nehrozia a aj keď sa nikdy nepolepší, ostáva potvora vo všetkých troch dieloch. Postava, ktorá ho nahradzuje, je tak dobrá, až je zlá - a naopak. Myslím teda, že tento bod je urobený dosť dobre.

SkryťVypnúť reklamu

4) Ostatní postavy

Asi najlepší bod textu. Nikto neukáže konkrétnu postavu lepšie ako všetky postavy okolo. V štvrtej kapitole som dal vedľajšiu postavu, ktorá bola natoľko zaujímavá, že okamžite prekonala hlavnú. Je to zvláštne, pridať niekoho, kto sa dostane z akéhokoľvek problému, robí mentora, mečom zlikviduje kohokoľvek a ešte hláškuje, no som rád, že je to stále len vedľajšia postava. Celkovo mám postáv asi 10, pričom úmyselne je hlavná postava spomínaná často, ale len málokomu sa vryje do pamäte. Inak, 4 najdôležitejšie postavy sú ženy.

5) Zápletka

Zápletka je v podstate jednoduchá, utekať preč od "bad guys" a prežiť. Veľkú úlohu pri tom hrajú magické artefakty, čo sa mi znovu veľmi hodilo do diela. Nevedel som, že je to tak veľmi rozšírené. Smola, tak neoriginálnu vec obsahuje aj Vodná planéta. Konkrétne ide o malé predmety, ktoré umožňujú dostať sa do vnútra akejkoľvek postavy. A samozrejme z toho človek magorie...

SkryťVypnúť reklamu

6) Gramatika a další zbytečnosti

V Greenie knižnici som sa už stretol s rôznymi dielami, ktoré sa chceli pridať. Často práve pre gramatiku sa to tam nedostalo. Dokonalá gramatika je pre niekoho sen či nutné zlo a vôbec sa nečudujem. Veľa krát sa opravovali rôzne maličkosti a okrem klasických chýb sa našli čechizmy, bordel v priamej reči a tak rôzne. Najlepšie je písať gramaticky správne od prvého písmena do posledného, no to nie vždy ide. Aj preto som musel gramatiku sledovať intenzívne a s pomocou niekoľkých ľudí, ktorí naozaj pomohli. Perlička: Ak je gramatika zlá, tak si z úplne geniálneho príbehu veľká časť ľudí prečíta len časť z prvej kapitoly. A to je dosť škoda. Formátovanie textu je úplná nutnosť a ak niekto nevie, ako sa robia nadpisy či priama reč, asi ťažko niečo dobré napíše. A ak aj áno, je s následnou "konverziou" veľa roboty.

7) Humor a erotika

Fantasy bez humoru? To sa dá? Neviem. Napísať by som to napísal, ale nájsť ľudí, ktorí by to dobrovoľne prečítali komplet, to by mohlo byť dosť ťažké. Humor je korením a dobrá kniha humor obsahuje, ideálne viac druhov humoru od viac postáv. Vo Vodnej planéte je postava s tvrdým čiernym humorom a rôznymi siláckymi rečami, ktoré vyznievaju smiešne, a tiež "letný" humor s jednoduchými srandičkami od rôznych postáv. Hlavný záporňák je bez humoru, čo dosť mrzí. Erotiku som dával len máličko, aj to len do posledného dielu. Chcel som urobiť ľahšie dielo pre menej skúsených čitateľov, bez rozdielu veku, takže som sa s týmto chcel krotiť. Rozhodn som nechcel urobiť erotický román z toho.

8) Délka

Tu som sklamal sám seba na plnej čiare. Namiesto krátkeho diela vznikla trilógia. Pretože vznikol tretí diel skôr, ako boli z prvého zlikvidované všetky gramatické, štylistické a podobné chyby, vytvoril som si veľký problém. Čím dlhšie dielo, tým viac opráv, úprav a myšlienok. Urobiť dlhý príbeh s málo myšlienkami znamená veľa vaty, omáčky či akokoľvek inak nazvaného knižného odpadu, a tomu som sa snažil vyhýbať. Príde kapitola, niečo sa stane, dej sa posunie.

9) Publikace

Vydať niečo? Skúšal som osloviť vydavateľstvá, no narazil som veľmi často na ignoráciu. Malé vydavateľstvá, ktoré sa nezaujímali o beletriu, slušne odpísali. Veľké ma krásne odignorovali. Nečudujem sa, neposlal som hotové dielo a taktiež všetky tie opisy a iné veci na začiatku boli v štádiu akejsi betaverzie. Po tom, čo sa dokončila trilógia, som sa rozhodol vydať to sám, pretože nemám záujem o to, aby to bolo len v málo vybraných obchodoch, pod divnými licenciami a tak. Som skrátka blázon v tejto oblasti. Asi by som mohol radšej postupovať ako každý iný, napísať dielko, s profesionálmi pozrieť všetky chyby a následne spamovať vydavateľstvá tak dlho, až kým niektoré nepovolí.

10) Čtenáři

Nepísať len sám pre seba je základ. Temnáŕka napísala dané myšlienky veľmi dobre, ich opakovanie tu by bolo len nosenie ethernetových káblov do IT oddelenia, alebo ak chcete nosenie dreva do lesa. Myslím, že je vždy dobre, ak sa počas písania môžu ostatní vyjadrovať úplne úprimne. Môže to ovplyvniť každú vetu. Totiž, to čo je pre autora logické, môže niekoho nenapadnúť, alebo napadnúť inak. Jednoduchý príklad je s cestou - rozdvojuje sa cesta a štyria hrdinovia idú bez reptania doprava. Čitateľ si to všimne a zdá sa mu divné, že sa o druhý smer nikto nezaujímal. Následne to môže autor zmeniť a vytvoriť konflikt, alebo zamyslenie v hlave minimálne jednej postavy. Inak urážlivých vecí som dostal veľa a prajem si, aby som v každom urážlivom čude našiel niečo, čo pomôže, niečo zlepší. Poriadne presitkovať všetky názory vie len naozajstný odborník. Možno nejakého máte na sociálnej sieti, komunikátore či chodíte s ním na pizzu.

Takže stručne takto. Ak píšete, čítate a neviem čo všetko, dobrá vec je všímať si zaujímavosti ohľadne písania. Či už ste s písaním začali alebo skončili. Temnářke s článkom ďakujem a ak si tiež prejdete svoje dielko nejakým takýmto článkom, dajte vedieť do diskusie.

Pozri aj:

http://temnarka.blog.cz/1009/jak-napsat-spatnou-fantasy-navod-v-deseti-krocich

http://knihy.rs-design.sk/knihy

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu