Najhorší film, aký som prežil: Captain America (1990)

Captain America je superhrdina z marveláckych komixov. Túto postavu nedávno sfilmovali, a možno ju vidieť tak v úspešnom Avengers (2012), ako i v samostatných filmoch Prvý Avenger (2011) či Zimný Vojak (2014). Taktiež v náznakoch či krátkych cameo pasážach aj v iných nových filmoch. Sfilmovaná verzia z roku 1990 je však úplne iná káva - a je to tak zlé, až mám o tom potrebu napísať. Naozaj to najhoršie z najhoršieho!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Čím začať? Príbehom radšej nie. Ten je mizerný a napriek tomu, že je brutálne plytký, je to priamo päťhviezdičkový chaos. A to by mali byť naozaj mimoriadne veľké hviezdy. Začnem teda skôr spracovaním. Iste, je to film z roku 1990, tak tam najmodernejšie efekty nebudú. Počítam skôr s menej efektným spracovaním, ale... toto je čo? Grafikou sa tento film nemôže porovnať s podobnými filmami z tohto žánru, ako napríklad výborný prvý Batman (1989) či Terminátor (1984), a už vôbec nie s vysokokvalitnými filmami typu Návrat do budúcnosti 1985, 1989, 1990). Nedá sa to porovnať ani s úplne prvým seriálom Star Trek, čo je výlet do rokov šesťdesiatych a vlastne ťažko povedať, s čím sa to porovnať dá. Asi tak s prácou, ktorú odvedie niekoľko študentov za týždeň. Od prvého do posledného okamihu to vyzerá hrozne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Audio... katastrofa. Naozaj dobrá konkurencia pre spievanie v sprche v opitosti. Všetky postavy majú mizerný hlas, čo je na hercov trochu blbé. Pozerané v originály, čo je zmes taliančiny (ktorá je na počudovanie kvalitnejšia ako angličtina) a angličtiny. Žiadne zapamätateľné frázy. Niekedy ani nerozumieť, čo postavy hovoria. Chaos. Blbé hlasy, hrozné audio spracovanie všetkého okolo, ešte aj rozhovory v dvojici sú zlé a pri viac postavách sa nedá vyznať naozaj v ničom. Dodatočné spracovávanie asi žiadne nebolo. Znovu je to ako týždenná práca študentov, ktorých do toho niekto donútil násilím.

Herecké výkony neviem či komentovať. Bieda. Vlastne je to to najlepšie, čo vo filme je, lebo ani postavy nevedia čo tam vlastne robia. Česť výnimkam. Herci majú mizerné texty, hlúpe dialógy, trápne pokusy o hlášky a ich správanie je často nafigu. V kombinácií s mizerným scenárom sa stávajú skutočne extrémistické útoky na bránicu. Tak napríklad, keď si hlavná postava, Kapitán Amerika, uvedomí, že je (podľa jeho názoru) obklopený nacistami, tak len tak odíde. Západonemeckí výskumníci nechápu, ale oproti môjmu nechápaniu v pozícií diváka to nebolo nič.

SkryťVypnúť reklamu

Postava kapitána Ameriky, čiže Steve Rogers, je... no neviem. Asi som začal toho chlapa nenávidieť. Mizerný scenár a všetko, spolu s grafikou a hereckým stvárnením z toho robia tú najhoršiu časť filmu. Skutočné peklo! Už ste chceli, aby sa hlavná postava vo filme radšej ani neukázala? Ja po prvej tretine filmu áno. Hrôza. K tomu fakt, že prezident USA tam bol asi dôležitejšia postava, k bordelu na plátne ešte pridáva.

Postavy, tak ako som si ich zapamätal a aký vo mne zanechali dojem:

- Kapitán Amerika - blbec, nerozmýšľajúca osobnosť, superhrdina bez superschopností. Tak napríklad to, že jeho štít sa dá použiť nielen ako zbraň, ale aj ako štít, pochopil až v druhej polovici filmu. Celé vykreslenie postavy je zlé. Príšerne urobené predstavenie, postupom času sa postava nevyvíja a ak tam nejaký vývoj je, tak je to úplne zaliate desiatimi tatrovkami betónu v podaní mizerných trikov (ktoré znemožňujú sústredenie sa na postavu), príšerného herectva a maximálne debilného scenára. Išli by ste z Alijašky pešo do Kalifornie? Cez Kanadu? On áno. A dá si na to špeciálnu uniformu.

SkryťVypnúť reklamu

- Prezident USA - túto postavu si zahral herec, ktorého možno poznať z hviezdnej brány. Ronny Cox sa aj niečo snažil zahrať, no opäť ho všetko hore menované ponížilo tak, ako sa len dalo. Žiadne svetlé miesta a fakt, že starý dedo zabije každého jednou päsťovkou, ktorá je samozrejme bez akéhokoľvek efektu (a je tak dobre vidno, že sa niekedy ani netrafí), hovorí za veľa. Do toho akýsi background story o tom, ako sa prezidentovi "snívalo", že mu skoro do hlavy nabúral Kapitán Ameriky pripevnený k rakete, ktorú akurát pred ním odkopol...

- Red Skull, alebo hlavný záporák - je aspoň trochu zaujímavý. Žiadna normálna motivácia, nepochopiteľné správanie a vývoj postavy skresaný na maximálne minútu, to je trochu zle. Čo je ale naozaj zle, tak to je záverečná bitka s kapitánom Amerika. Neviem o čo tam išlo. Bola tam akási bomba, ktorá mohla zničiť Európu (WTF?), ale nič sa s tým nedialo. Bez hlášok, s úmyslom premeniť prezidenta USA na niečo (a nedozvedel som sa na čo, a ani prečo sa to vlastne nestalo) a v svojej vile má na hradbách klavír. Prečo? Nikto nevie. Niečo s tou bombou, ale ani na tretí krát som súvis nenašiel.

SkryťVypnúť reklamu

- dobré tety, zlé tety. Sú tam len na to, aby sa bili. V čase, keď chce zlá teta niečo dôležité na konci urobiť, tak je koniec a nedostane sa k slovu. Dobrá teta je podobne ako prezident asi dôležitejšia postava filmu ako Kapitán Amerika.

- Novinár. Konečne niekto aspoň trochu normálny. Asi najlepšie zahraná postava. Okrem toho, že sa stále niečo pýta, aj keď nedostáva odpovede, mu celkom chutia ceruzky.

A teraz to najlepšie, príbeh!

V Taliansku, počas druhej svetovej, zoberú chlapca a urobia na ňom experiment. Ten je samozrejme hneď zlý a začne si podmaňovať svet. Tak Američania urobia to isté. Ich kapitán Amerika je ale úplne nanič, a tak odletí s raketou na Aljašku. Mal ísť s ním aj Red Skull, ale rozmyslel si to a na poslednú chvíľu si odsekol ruku. Kapitán je v ľade zaseknutý a keď zistí, že žije, ide pešo do Kalifornie. Cestou ho chcú zabiť tety, ktoré aj s motorkami vystúpia z helikoptér. Stretne cestou dievčinu, ktorá ho musí stále zachraňovať. Idú do Talianska, nech zistia ako sa ten Red Skull volá, no stále po nich ide niekoľko amatérov so zbraňami. Kapitán si dá zas uniformu, aby ako horolezec v uniforme poďakoval prezidentovi, že ho zachránil. Kapitán potom niečo urobí, nevie sa čo, s akousi bombou a hodením štítu pobije celý gang, teda Red Skulla a zlú tetu.

Príbeh a celé spracovanie je nafigu, film je stále horší a horší a zatiaľ čo akčné scény sú naozaj silne komické, všetko ostatné je niečo medzi "jedna babka povedala", Panelákom v podaní chovancov ústavu a béčkovými filmami zo 70. rokov. A to je Kapitán Amerika natočený v roku 1990!

Trailer na Youtube

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu