reklama

Je Slovensko bohatšie ako Španielsko?

Aj vám príde táto otázka zvláštna? Podľa našej vlády však zjavne áno. Na rozdiel od Španielska chce naďalej dotovať stratovú ťažbu uhlia. Za 115 miliónov eur ročne. Na úkor zdravia baníkov, nás všetkých, aj životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Skúsme si porovnať situáciu. V Španielsku sa vláda rozhodla uzavrieť väčšinu uholných baní do konca roka 2019. Nezamestnanosť je tam vysoká. Omnoho vyššia ako na Slovensku. Myslia preto aj na baníkov. V rámci programu transformácie uhoľných regiónov bude tamojšia vláda v najbližších rokoch do postihnutých regiónov investovať 250 miliónov EUR. Pôjdu na likvidáciu ekologických záťaží po baníctve, ale aj na rekvalifikáciu baníkov. Starší z nich dostanú možnosť predčasného odchodu do dôchodku. Cieľom je prinavrátiť rozvoj do regiónov, ktoré ťažbou a jej pomalým úpadkom v posledných desaťročiach trpeli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Španielsky plán transformácie sa veľmi podobá na riešenia, ktoré navrhujeme v Progresívnom Slovensku vo svojom pláne Nebanujme. Naše návrhy dokonca dávajú baníkom ešte väčšie istoty. Napríklad istotu rovnakého príjmu počas 3 rokov od ukončenia ťažby. Dosť času na to, aby sa dokázali s pomocou štátu, ale aj zamestnávateľov, rekvalifikovať a nájsť si inú, dôstojnú prácu. Alebo začali podnikať.

Obrázok blogu
(zdroj: nebanujme.sk)

Hlavným dôvodom podpory ťažby nekvalitného hnedého uhlia má byť zamestnanosť v regióne. Samotné Hornonitrianske Bane Prievidza majú pritom problém nájsť baníkov. Ako ukázala nedávna reportáž RTVS, bane dokonca nevedia zohnať zamestnancov nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách EÚ. Tak sa uchyľujú k dovozu ešte lacnejšej pracovnej sily z Ukrajiny. Kvôli budúcim baníkom z Ukrajiny dokonca prichádzajú miestni ľudia, ktorí bývajú v banských ubytovniach, o strechu nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ťažba a spaľovanie nekvalitného hnedého uhlia nás nestoja len peniaze. Na následky znečistenia ovzdušia zo spaľovania tohto uhlia na Slovensku ročne odhadom 50 ľudí predčasne zomrie a 500 vážne ochorie. Vodné toky v okolí baní, kam vypúšťajú odpadové vody, majú sedimenty kontaminované jedovatým arzénom. O dopade na zmenu klímy je škoda hovoriť.

Žiaľ na Slovensku majú veci zatiaľ iný Smer (a koaličných partnerov) ako v Španielsku. Hovorí sa síce o transformácii hornej Nitry, ale termín útlmu je v nedohľadne. Popri rečiach o útlme, sa pripravuje otvorenie nového, 12. ťažobného poľa, ktoré je potrebné na to, aby sa mohlo pokračovať v dobývaní uhlia do roku 2030.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podpora nezmyselnej ťažby nekvalitného hnedého uhlia, cez takzvanú ťažbu vo verejnom záujme, má trvať do roku 2030. Pri terajšej výške 115 miliónov EUR ročne by to bolo spolu vyše 1300 miliónov eur. Teda 5 krát viac ako bude stáť útlm väčšiny baní v Španielsku. Naozaj sme takí bohatí? Alebo len Smer nevie odolať lákaniu alobalu?

Jedno je isté. Vláda potrebuje pocítiť silnejší tlak nás všetkých. Je jedno, či žijete v Prievidzi, Prešove, na Gemeri alebo v Bratislave. Na nezmyselnú ťažbu uhlia doplácame všetci. Peňaženkami aj zdravím. Je čas povedať dosť. Dotácie musia skončiť v roku 2020. Horná Nitra a aj celé Slovensko potrebujú reštart. Podporte ho svojim podpisom aj Vy.

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu