Nie je žobranie ako žobranie

Pri potulkách po Ázii nás s priateľkou cesty tento rok zaviedli do indického letoviska Nainital, malého mestečka na úpätí Himalájí. Na prvý pohľad bolo vidno, že je to výletné stredisko. Domy obkolesujú veľké jazero a na rozdiel od mnohých iných indických miest sú v dobrom stave. Ľudia sa usmievajú, ale anglicky sa dohovoriť je na Indiu nezvyčajný problém - cudzinci sem asi príliš často nezavítajú. To bude možno aj dôvod k ďalšiemu prekvapivému zisteniu - v mestečku je veľmi málo žobrákov. Dokonca ani neprenasledujú tých pár západných turistov, ktorí sa tam vyskytnú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Žobráci - to je v Indii kapitola sama o sebe. Kam sa človek pohne, všade stretá ženy v otrhaných šatách so spiacou ratolesťou v jednej ruke a s miskou na peniaze v druhej, alebo desaťročné deti prosiace o dolár, vraj na čapátí - chlebové placky. Vždy si pritom spomeniem na film Milionár z chatrče alebo na Dickensove romány - akému mafiánovi večer odovzdávajú svoj denný úlovok?

V Nainitale sme hneď prvý deň stretli chlapca, ktorý k nám natiahol ruku so slovami:

"Dajte mi päť rupií. Na čokoládu."

Rozosmiali sme sa. Toľká úprimnosť! Toto mesto je skutočne iné, keď sa tu namiesto o chlieb žobrá o čokoládu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Večer sme príhodu spomenuli nášmu americkému kamarátovi Paulovi. Zasmial sa a spýtal sa:

"Dali ste mu na tú čokoládu?"

"Nedali. Detským žobrákom nič nedávame, nechceme ich v žobraní podporovať."

Paul potom spomenul príhodu zo svojho rodného Chicaga:

"Raz som videl u nás na ulici sedieť bezdomovca. Podľa výzoru ťažký alkoholik. Držal taký papier, ako žobráci občas mávajú, popisujú na ňom svoju srdcervúcu situáciu a prosia o peniaze. Tento mal na papieri len lakonický nápis: I need a drink - Potrebujem sa napiť."

"To je teda dobré! A čo, dal si mu niečo?"

"Už sa presne nepamätám, ale myslím, že áno."

Uvažujem, či sa skutočne nepamätá, alebo len nechce úplne otvorene priznať, že ho starý alkoholik svojou úprimnosťou dostal a on mu prispel na ďalšiu fľašku.

Skryť Vypnúť reklamu

Malého čokoládového žobráka sme viackrát nestretli. Na druhý deň sme sa nechali odviezť rikšou okolo jazera a potom sme si kúpili vyhliadkovú plavbu malou loďkou. Ani sme po týchto radovánkach príliš netúžili, ale boli sme tam mimo turistickú sezónu, tak sme to urobili pre dobrý pocit - umožnili sme miestnym trochu si zarobiť. Vesliar na loďke sa nám svojou chabou angličtinou pochválil, že má štyri deti. Nechápem, z čoho ich mimo sezónu dokáže uživiť - lodiek tam na turistov čakalo aspoň štyridsať a za celý deň sme na jazere videli plávať len šesť z nich. Keď sme vystupovali na breh, dali sme mu štedré sprepitné.

Jana Holecová

Jana Holecová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

písanie je pre mňa formou relaxu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu