7 možných krokov ku Krásnej pleti v každom veku (čast I.)

Pleť každej ženy je špecifická a individuálne reaguje na možné vonkajšie aj vnútorné vplyvy. Preto sme sa rozhodli v siedmych krokoch hlbšie rozobrať všetky významné a možné vplyvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Krok č.1 Strava a pitný režim

Krok č.2 Spánok

Krok č.3 Šport a relaxácia

Krok č.4 Čistenie pleti a používanie kozmetiky

Krok č.5 Dermatologická podpora

Krok č.6 Estetická medicína

Krok č.7 Plastická chirurgia

Krok č.1 Strava a pitný režim

Strava a vaša pleť

Poznáte jedlá, ktoré vplývajú na vašu pleť? Niekedy nevedomosť, inokedy ľudská ľahostajnosť. Zbytočne presviedčate sami seba, že robíte čo môžete, pokiaľ je pleť problematická, suchá alebo aknózna. Koža ako najväčší orgán tela často signalizuje vnútornú aj vonkajšiu nerovnováhu. Pokiaľ používate kvalitné kozmetické prípravky, no vaša pleť stále “neposlúcha”, problém bude pravdepodobne inde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strava a stravovacie návyky výrazne ovplyvňujú kvalitu pleti. Do akej miery a ako rýchlo, je záležitosť individuálna, no dnes už vieme, že existujú také potraviny, ktoré by sme mali pre zdravú pleť jesť, ale aj také, ktorým sa treba rozhodne vyhýbať.

Nízko glykemické potraviny

Konzumácia nízkoglykemickýchpotravín má silný inverzný vzťah s akné. Štúdie dlhodobo ukazujú, že zvýšený príjem potravín s vysokým glykemickým indexom sa spája s rizikom vzniku rôznych ochorení a prejavuje sa aj navonok, práve na našej pleti napríklad ako akné.

Tip pre vás: Vymeňte rafinované obilné výrobky za celé zrná ako quinoa, pohánka, bulgur alebo ovos. Tiež pri konzumácii ovocia a zeleniny jedzte aj ich šupku. 

SkryťVypnúť reklamu

 Kravské mlieko

Vyskúšajte obmedziť čerstvé mliečne výrobky. Je tu možná súvislosť medzi konzumáciou kravského mlieka a zvýšeným výskytom akné a iných pleťových problémov. Na druhej strane treba upozorniť, že fermentované mliečne produkty znižujú akné a zápaly.

  • Tip pre vás: eliminujte kravské mlieko, skúste ho nahradiť kozím, ale konzumujte ekologické fermentované mliečne výrobky (jogurt, kefír, smotana, bryndza)

 Potraviny bohaté na zinok

Zinok je veľmi dôležitý minerál pre naše celkové zdravie a blaho. Je súčasťou stoviek enzymatických reakcií v našom tele. Zinok je dôležitý najmä pre zdravie kože, a preto strava s vysokým obsahom tohto minerálu môže pomôcť zmierniť problémy s pleťou.

  • Tip pre vás: pridávajte do vašich jedál (šaláty, jogurty) sezamové semienka, tekvicové semienka, resp. ako prílohu cícer a šošovicu.

Potraviny bohaté na vitamín A

Vitamín A je nevyhnutný pre optimálny rast buniek a regeneráciu, a tým môže výrazne ovplyvniť zdravie kože. Významný pre pokožku je aj beta-karotén (provitamín A), ktorý nájdete v mnohých druhoch ovocia a zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu
  • Tip pre vás: zvýšte spotrebu červeného, oranžového alebo žltého ovocia a zeleniny, resp.podiel listovej zeleniny.

Potraviny bohaté na vitamín E

Tento vitamín pôsobí veľmi priaznivo na celkovú vitalitu pokožky, pomáha liečiť rôzne jej choroby a poškodenia, podieľa sa na hojení jaziev. Vitamín E je najlepší prírodný antioxidant. Zbavuje pokožku voľných radikálov a tým zmierňuje proces starnutia a redukuje jemné vrásky. Tento vitamín je obzvlášť vhodný na používanie počas leta, pretože chráni pokožku pred účinkami UV žiarenia.

  • Tip pre vás: dostatok vitamínu E nájdete v pšeničných klíčkoch, rastlinných olejoch, vajciach, orechoch, všetkých druhoch zelenej zeleniny, pečeni a mede.

Podpora svojej mikroflóry

Je stále viac zrejmé, že zdravá črevná mikroflóra podporuje celkovo naše zdravie a kondíciu. Probiotiká môžu pomôcť udržiavať zdravú mikroflóru človeka, ktorý je priam až rozhodujúci pre čistú a zdravú pleť.

SkryťVypnúť reklamu
  • Tip pre vás: konzumujte pravidelne potraviny bohaté na probiotiká ako je jogurt, kefír, kyslá kapusta alebo kombucha, chia semienka, ľanové semienka a ovos.

Pitný režim a vaša pleť

Pijete počas dňa dostatok tekutín, alebo si vždy spomeniete na pohár vody až okolo obeda? Nedostatok tekutín sa prejavuje nielen bolesťami hlavy, či nervozitou, ale aj poriadne zničenou pleťou.

Suchá pleť, červené podráždené oči, či predčasné vrásky – to všetko sú stopy na vašej pokožke, ktoré so sebou prináša dehydratácia. Prieskumy ukazujú, že mnohé ženy pijú málo správnych tekutín, a tým trpí ich zdravie.

Denne by ste mali vypiť aspoň dva litre vhodných tekutín – minerálnych vôd, obyčajnej pitnej vody alebo bylinného čaju. Tekutiny obsiahnuté v pokrmoch sú len bonusom a do pitného režimu nemožno započítavať kávu, sladené nápoje či dokonca alkohol.

Naša pleť vyzerá bez vody mdlo, nestíha sa regenerovať a predčasne starne. Zbytočne investujete do hydratačných krémov či iných „zázračných“ prostriedkov, ak svojej pleti nedoprajete pár pohárov čistej vody. A pozor, čím viac rôčkov máte na svojom konte, tým viac by ste na pitný režim mali dbať.

Viete ako piť?

Piť by sme nemali len vo chvíľach, keď už máme v ústach sucho a smäd je priam neznesiteľný. Umením je spomenúť si na nápoj skôr než sa smäd objaví.

  • Tip pre vás: Majte aj pri práci, aj doma, vždy po ruke pohár či fľašu s vodou. A nedolievajte, kým nevypijete celý obsah. Len tak budete mať prehľad o tom, koľko tekutín ste skutočne prijali.

Verte, vaša pleť zareaguje hneď. A po niekoľkých dňoch takejto, vcelku jednoduchej starostlivosti uvidíte zmeny aj v zrkadle. Dokonca sa možno zbavíte problémov s pleťou, ktoré vás doteraz sužovali celé mesiace.

Vplyv stravy, stravovacích návykov a pitného režimu sú silne individuálne veličiny vo vzťahu ku kvalite pleti. Niekomu konkrétny typ stravy (napr. slané a pikantné jedlá) absolútne nevadí, niekomu dokáže spôsobiť opuchy tváre. Preto treba pristupovať k hľadaniu správneho pitného režime a vhodnej strany veľmi individuálne.

Aké sú vaše skúsenosti s vplyvom jedál a nápojov na vašu pleť?

MUDr. Janka Holešovská

MUDr. Janka Holešovská

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lekárka so špecializáciou na estetickú medicínu, dermatológiu a plastickú chirurgiu, som vedúcou lekárkou kliniky MEDICOR v Poprade (www.medicor.sk). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu