Tipy ako zabezpečiť psa do chladného počasia.

Zima sa nezadržateľne hlási a teploty už pravidelne klesajú pod nulu. To má isté špecifiká aj pre našich štvornohých priateľov. V článku dávam zopár tipov ako im pomôcť prekonať nepohodlie a pritom im neuprieť radosť z prechádzky

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Aká teplota je už príliš nízka?

Nenechávajte psa vonku, zvlášť keď teplota klesne pod -1°C, pretože je už pre väčšinu plemien príliš nízka. Iste, váš pes má srsť, ale to neznamená, že nemôže mať omrzliny (na labkách, ušiach alebo chvoste) alebo sa podchladiť, čo hrozí ak je veľmi mladý, veľmi starý, má zdravotný problém alebo má krátku srsť. Výnimky sú niektoré plemená psov, ako je napríklad aljašský malamut, ktoré sú vyšľachtené pre chladné oblasti, ale keď ich príliš dlho vystavíte chladu, aj u nich môžu nastať problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A nikdy neuväzujte svojho psa na reťaz, obzvlášť v zime. Priväzovanie na reťaz prispieva k mnohým zdravotným problémom, ako aj k problémovému správaniu.

Oblečky na zimu.

Áno, pre psov existujú kabátiky a iné zimné oblečenie a niektorí psi by ho mali nosiť. Nie, nie všetci ich potrebujú, ale šteniatka, seniori alebo psy so zdravotnými problémami by ich určite mali mať. Psy plemien s krátkou srsťou alebo srsťou, ktorá je strihaná, by mali tiež používať psie oblečenie; príklady sú čivava, vipet, vižla, chrt, pinč, ratlík, boxer, doberman či weimarský stavač. Plemená psov, ako sú napríklad jazvečíci, sú tak nízke, že ich brucho sa dotýka snehu a ľadu, takže im určite pomôžu oblečky chrániace brucho.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechávajte príliš dlhé pazúriky.

V chladných mesiacoch budete možno musieť pazúriky strihať častejšie, pretože psy trávia viac času v interiéri, ich labky sa stretávajú s menším trením a preto sa predlžujú. Zarastené pazúry môžu prispieť k závažným zdravotným problémom, ako sú bolesti nôh a celkovému nepohodliu.

Zabráňte tomu, aby sa v labkách zachytával ľad a sneh. Môžete urobiť preventívne opatrenia zastrihnutím chlpov medzi labkami vášho psa. Sledujte pri tom prirodzenú líniu kostí chodidla. Na zastrihávanie labiek je vhodný zastrihávač s menším priemerom.

Chráňte labky pred snehom a ľadom.

Existuje mnoho prípravkov na ochranu labiek, ktoré vám môžu pomôcť chrániť labky počas zimy, alebo dokonca aj topánky pre psov. Dôležité sú aj posypové materiály, ktoré sú šetrné k prírode a bezpečné pre zvieratá, ako napríklad Zeolit. Správne vybraté zimné topánky pre psov chránia labky pred ľadom, snehom a soľou na cestách a chodníkoch. Ochranné vosky sú tiež vhodné na ochranu, pretože tvoria bariéru medzi labkami a snehom a ľadom a upokojujú podráždené či popraskané vankúšiky. 

SkryťVypnúť reklamu

Kúpať a ošetrovať srsť treba pravidelne aj v zime.

Samozrejme, vonku je zima a váš pes nemôže bežať mokrý na dvor, aby zo seba otriasol vodu z kúpeľa. Strávte trochu času sušením psa uterákom alebo sušičom vlasov, alebo ešte lepšie, vezmite ho na profesionálnu starostlivosť.

Bežná mylná predstava je, že psy v zime nepotrebujú kúpanie, čo je to mýtus, psa treba kúpať ako obvykle. Zimné počasie a krátky slnečný svit navyše stimuluje rast srsti, vďaka čomu je srsť psov hrubšia. Je v poriadku nechať srsť trochu dlhšiu, čo dodá tepelnú ochranu, ale chovatelia by mali svojich psov pravidelne česať. Kefovanie odstraňuje spodnú vrstvu, čím sa zabráni plstnateniu a zároveň sa prekrvuje pokožka, čím sa stimuluje rast a vyživovanie chlpov.

SkryťVypnúť reklamu

Používajte ochranu proti blchám aj kliešťom.

Áno, blchy a kliešte prežívajú aj cez zimu, preto používajte prípravky proti blchám a kliešťom aj v zimných mesiacoch, hlavne pokiaľ chodievate so psom do prírody. Kliešte a blchy sa taktiež radi schovávajú v rôznych zariadeniach, aby sa udržali v teple, a mohli príležitostne „nasadnúť“ na svojho psa. Hlavne sa vyskytujú v kobercoch, pod búdou, v kôlni alebo na vonkajšom záhradnom nábytku. Takže buďte ostražití a čistite priestory, aj keď je vonku chladnejšie. Niektoré druhy kliešťov hľadajú hostiteľa, kedykoľvek sú zimné teploty nad bodom mrazu.

Držte psa na vodítku blízko zmrznutých vodných plôch.

V prípade stojatej vody, ako sú rybníky a jazerá, musí byť ľad najmenej 10 cm hrubý, aby bolo možné po ňom bezpečne chodiť. Keď sa jedná o tečúce vodné plochy, ako je rieka alebo potok, nechoďte po ňom, pretože iba malá prasklina stačí, aby sa ľad prelomil. K podchladeniu dochádza len niekoľko sekúnd po tom, čo sa prepadnete, a došlo aj k prípadom, keď ľudia zahynuli pri pokusoch o záchranu svojich psov, ktorí sa prepadli. Udržiavanie psa na vodítku okolo zamrznutej vody je bezpečné ako pre vás, tak aj pre vášho psa.

Chráňte svojho psa pred jedmi.

Ako som už uviedol, cestná soľ môže spôsobiť podráždenie alebo pálenie psích labiek, a ak si ich váš pes príliš olizuje, môže to spôsobiť zvracanie, hnačku a množstvo ďalších nepríjemných problémov, nehovoriac o pálení jazyka, gastrointestinálneho traktu a rekta. Nemrznúca zmes je dobre známa tým, že je toxická pre psy, pretože obsahuje zložku etylénglykol. Môže spôsobiť zvracanie, stratu chuti do jedla a dokonca záchvaty. A čo obľúbená sviatočná rastlina - vianočná hviezda? Hoci vianočné hviezdy nie sú také toxické, ako sa pôvodne myslelo, môžu spôsobiť zvracanie a podráždenie úst a žalúdka.

Cvičte svojho psa aj v zime.

A v neposlednom rade udržujte psa v zime v pohybe. Podľa odhadov, trpí nadváhou alebo obezitou vyše 50 % psov. Preto sa odporúča, aby psi mali najmenej 30 minút fyzickej aktivity denne, pričom navrhovanými aktivitami sú chôdza, plávanie, prenasledovanie, získavanie lopty či aportovanie. Bohužiaľ, v zime majitelia domácich miláčikov majú tendenciu nezdržiavať sa vonku z dôvodu chladu. Ak sa nemôžete dostať von, hrajte sa so psom vo vnútri, aby ste ho udržali v pohybe, aby počas zimy nepriberal na váhe. Obezita ovplyvňuje dĺžku a kvalitu života vášho psa.

Takže áno, isté riziká pre psov v zime existujú, ale aj pomocou týchto tipov ich môžete úspešne zvládnuť. Je to však aj vytúžené obdobie, najmä pre psy, ktoré boli vyšľachtené pre zimu, ako sibírsky husky, bernardín či aljašský malamut.

Takže, hor sa do snehu!

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu