Hríbova dymiaca lampa

Písmo: A- | A+

Lučenec, 27.12.2004 Vážený pán Hríb, myslím, že v úvode listu zostanem tradične verný pozdraveniu a prianiu, aby lampa, ktorú pravidelne zapaľujete na televíznej obrazovka STV, vždy mala vhodne dlhý a pevný knôt, žiarila jasom a vydávala potrebné množstvo svetla pre tých, ktorí žijú v tme.

Dlho do noci, resp. do skorého rána som sledoval Vašu rekapitulačnú reláciu Pod lampou za rok 2004.

Nechcem a ani nebudem reagovať na Vašich hostí, na ich vyjadrenia, na ich postoje, v mnohých prípadoch na ich pokrytectvo, ktoré ani silné svetlo Vašej lampy neosvetlilo a ich pokrytectvo aj naďalej zostalo bez spoločenskej názorovej odozvy a kritiky.

Sledujem Vašu reláciu takmer pravidelne a veľmi si všímam ich slová a Vaše osobné komentáre a Vaše reakcie na hostí, ktorí prijali Vaše pozvanie a nechali sa prelustrovať svetlom Vašej lampy.

V jednom z vysielaní  sa kňaz Srholec dotkol pomeru rozdelenia Slovákov na 80% veriacich, 18% ľudí dobrej vôle a asi 2% Slovákov nešpecifikoval. K čomu sa krátko vrátim neskôr.

Vaše ďalšie vyjadrenie prezentujúce postoj nejakého diváka: „Že pod lampou býva najväčšia tma, ale nie pod lampou Štefana Hríba", ma upevnilo v názore, že svetlu svojej lampy by ste mali vystaviť aj knihu Tradičné kresťanské hodnoty alebo Asertivita naruby spolu s jej autorom a preto Vám ju posielam. Veľmi pozorne som si ju prečítal niekoľko krát sám a uvedomil som si jeden veľmi dôležitý fakt, že mnohí Vaši doterajší hostia, odvolávajúci sa na vieru, Boha, náboženstvo, kresťanstvo a operujúci presvedčením a večnými a svätými pravdami, by v priamej polemike s pánom Holováčom mali čo robiť, aby obhájili to, čo hlásajú, šíria a...

Možno túto knihu, ktorá bola v tlači označená za „kacírsku" (vyjadrenie poslanca NR SR Tomáša Galbavého v Novom čase 21.10.2004) nebudete ani čítať, čo by ma veľmi mrzelo, lebo by ste dokázali pravý opak toho, čo o Vašej relácii tvrdil akýsi Váš ctiteľ. Chcem, aby ste prijali tento list a knihu ako inšpiráciu od Vášho stáleho diváka. Ako sa k tomu postavíte Vy, záleží už len a len na Vás.

Teraz sa krátko dotknem percent avizovaných na začiatku môjho listu.

Môže byť, že už pod vplyvom štúdia tejto knihy mi zišla na rozum takáto súvislosť. Osemnásť percent Slovákov pán Srholec označil za ľudí dobrej vôle. Dve percentá bližšie nešpecifikoval a 80% Slovákov označili za veriacich, čím vo svetle Vašej lampy ukázal čosi, o čom si myslím, že na to by mohol prísť a reagovať iba autor tejto knihy a ostatní, spolu s pánom Srholcom, sa môžu iba zbožne modliť, aby si to nikto nevšimol. Aj keď to priamo nevyslovil, zreteľne a veľmi nahlas povedal, že veriaci ľudia, teda aj on, nepatria k ľuďom dobrej vôle a od ľudí dobrej vôle majú veľmi - veľmi ďaleko. Čím nezávisle na Michalovi Holováčovi potvrdil to, o čom Michal Holováč, ako človek dobrej vôle, ktorý sa neráta k nábožne veriacim ľuďom, prezentuje v celej svojej knižke a nábožne veriacich a ich dušpastierov označuje za zvrhlých a krvilačných. V konečnom dôsledku by ma veľmi zaujímalo aj to, akí ľudia podľa neho patria do tých zvyšných dvoch percent Slovákov, ktoré bližšie nešpecifikoval.

Na koniec neviem vyjadriť nič iné ako nádej, že Vy, pán Hríb a ani pán Srholec, nepatríte k ľuďom, ktorí povedia pravdu iba vtedy, keď sa pomýlia. Pretože v takom prípade by Vaša lampa viac dymila, čmudila, znečisťovala životné prostredie, ako svietila.

Ďakujem za pochopenie a pozornosť, ktorú ste venovali môjmu listu i knihe Michala Holováča. Ak sa Vám nebude páčiť a neprejavíte o ňu záujem, vráťte ju prosím na adresu autora, ktorá je v knihe pred obsahom.

S pozdravom Váš stály divák                            podpis

 

Skryť Zatvoriť reklamu