Europa 2020

Začiatkom marca predstavila Európska komisia návrh stratégie, formálneho nástupcu tzv. Lisabonskej stratégie, ktorú by sa členské štáty EÚ mali snažiť implementovať vrámci národných hospodárstiev – EUROPA 2020.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V čase turbulencií na trhu práce a nestability na burzových trhoch je to od úradníkov v Bruseli odvážny počin, pomyslel by si nejeden z nás, no má jednoduché vysvetlenie. Návrh nedáva žiadne jasné odporúčania či reformy, ktorými chce ciele dosiahnuť. A tak nehovorím do vetra ak poviem, že Európska rada sa bude v júni snažiť schváliť súhrn toho, čo by sa malo urobiť, ale bez náznaku nástrojov, akými by sa to malo dosiahnuť. Skúsme sa pozrieť na stratégiu detailnejšie, aj keď je to podotýkam, iba návrh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Školstvo. Je neodškriepiteľným faktom, že skôr sa na trhu práce uplatní človek s vysokoškolským vzdelaním, preto Európska únia presadzuje návrh, aby sa zvýšil podiel obyvateľstva vo veku 30-34 rokov, ktorí majú ukončené VŠ vzdelanie o 9 % na 40 %. To číslo sa nezdá až také veľké, no ak si vezmeme celú EÚ, ide o nezanedbateľný počet študentov. Ale ak by sa mali títo študenti vzdelávať na existujúcich vysokých školách a zároveň by nestúpol počet kvalifikovaných profesorov, neznamenalo by to zníženie kvality výučby na úkor kvantity? Ale to je asi niekomu jedno, hlavne ze bod na papieri bude splnený, a zároveň nestúpne percento nezamestnaných na úrade práce počas obdobia štúdia na VŠ týchto študentov, ktorí by inak skončili v evidencii. S riadnou dávkou irónie pridávam, že na Slovensku sa už podobný pokus realizuje, pán inteligentný minister školstva a národovec Mikolaj doslovne nahnal študentov zo stredných škôl rovno na VŠ, hoc aj proti ich vôli, len aby sa po lete nezvýšilo percento nezamestnanosti. „Skvelý" ťah, pán minister. A zvýšenie kvality vzdelania? Nehrozí. Ja nepochybujem o tom, že na niektorých pracovných miestach by sa určite uplatnil aj študent bez vysokoškolského vzdelania, a priniesol by takú istú pridanú hodnotu, ako diplomovaný pracovník. Ale to je na zvlášť článok.

SkryťVypnúť reklamu

Ušľachtilým cieľom je aj znížiť podiel ľudí žijúcich pod hranicou chudoby o 25 %, v reálnych číslach o 20 miliónov ľudí. Chcem vidieť ten nástroj, ktorým sa podarí naplniť tento cieľ. Podporou podnikateľského prostredia alebo verejnoprospešnými či aktivačnými prácami? Určite sa dá pomocť, ale treba si klásť ciele, ktoré sa dajú dosiahnuť. Alebo nakážu každému štátu zvýšiť minimálnu mzdu v národnom hospodárstve? Nerealizovateľné, podľa mňa...

Aby sa nezabudlo aj na ekoaktivistov, v stratégii bude cieľom znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % oproti úrovni v roku 1990. Tiež by sme mali zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebe energie, konkrétne o 20 %. A čo tak vymyslieť najskôr nástroje, ako tieto obnoviteľné zdroje vybudovať? Podporujem veternú či slnečnú energiu, ale bolo by vhodné podporovať ich budovanie efektívnymi stimulmi. Len nech si únia neberie príklad od nás. Podpora na vybudovanie kolektorov alebo kotlov na biomasu sa robila na kolene niekde v kancelárii za jedno dopoludnie. Obrovská byrokracia, výsledok neistý...

SkryťVypnúť reklamu

Posledným bodom, ktorý by som rád spomenul, je zvýšenie miery zamestnanosti obyvateľstva vo veku 20-64 rokov zo súčasných 69 % na minimálne 75 %. Tento cieľ do istej miery súvisí aj s demografickým vývojom. Vezmem si konkrétne Slovensko. Starneme, to prináša záťaž na náš sociálny systém, čo bohužiaľ vedie k predlžovaniu veku, kedy pracujúci odchádza do dôchodku. Nie je to udržateľné riešenie a prináša zo sebou aj tú situáciu, že na pracovné miesta bude väčší tlak, pretože pracovať budú musieť aj ľudia, ktorí sú za hranicou 64 rokov, teda „podmienku" EÚ o veku nespĺňajú. Nebude teda jednoduché naplniť tento cieľ, nakoľko ľudí do dôchodku bude odchádzať menej, nebude ich teda treba nahradzovať skupinou, ktorú vymedzila za svoj cieľ EÚ. Riešenie je v náraste počtu pracovných miest, ktoré však vznikajú v tomto období len veľmi ťažko a pozvoľna. Začarovaný kruh..

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia obsahuje ešte niekoľko tém, stačí si pozrieť jej oficiálnu verziu na stránke Európskej komisie. Neviem, počkajme si na výslednú podobu programu pre krajiny na najbližších 10 rokov, bude určite zaujímavé sledovať, aká bude jeho podoba pre našu krajinu.

zdroj: http://ec.europa.eu/eu2020/

pozn. Vek odchodu do dôchodku je v každej krajine iný, už teraz je však vyšší ako 64 rokov.

Daniel Horecký

Daniel Horecký

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jedno osobné stretnutie povie o človeku tisíckrát viac ako tisíc ním napísaných slov. Zoznam autorových rubrík:  DopravaŠportPolitikaEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu