Nezaslúžený osud Tehelného pola - ruina

O národnom futbalovom štadióne sa toho už popísalo a pohovorilo veľa. Je isté, že Slovesnko potrebuje takýto reprezentačný stánok ako soľ. Ináč nám reálne hrozí, že kým nejaký bude stáť, naše národné mužstvo bude hrať svoje kvalifikačné zápasy v cudzine. Prísne predpisy UEFA budú na hrane už aj pre štadión v Žiline.No ako dnes všetko, aj tento projekt stojí a padá na financiách. Jedno je v tejto chvíli isté - takýto osud si terajšie Tehelné pole nezaslúžilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Skúsme len fakty. Píše sa rok 2009. Podľa uznesenia vlády SR č. 509 z 8.júla sa má pripraviť zmluva s mestom Bratislava na poskytnutie dotácie pre výstavbu štadióna, ktorá sa uzavrie medzi oboma stranami do 28.februára 2010. Následne štát poskytne zo štátneho rozpočtu sumu 27 648 000 € ako časť určenú pre tento rok. Človek by povedal, že aspoň to čo je vládou schválené, bude s menšími úpravami dodržané, alebo minimálne je vláda SR informovaná, či je tento termín uskutočniteľný.

Rok 2010. Na mestskom zastupiteľstve Bratislavy si z termínov ťažkú hlavu nerobia, a tak sa tento bod dostane do schvaľovania až 27.júna 2010. Prvé 4 mesiace straty... No vyvrcholenie prichádza - čo to vlastne poslanci zastupiteľstva schválili? Schválili zámer postaviť národný futbalový štadión a poverili primátora hl. mesta Bratislavy rokovaním o poskytnutí dotácie. Nie je Vám to absurdné? Mne bolo do smiechu, keď som výsledok rokovania počul. Mesto od júla 2009 asi ani len netušilo že druhou zmluvnou stranou je ono, a teraz začne rokovať o realizácii. Stratený rok času..No posunuli sme sa o krok ďalej. A opäť narážame. Na scéne sa objavuje firma Národný futbalový štadión, ktorá chce za predaj starého štadióna do vlastníctva mesta, čo je podmienka pre udelenie dotácie, 13 000 000 €. Za ruinu, ktorá už rok chátra, no stojí na lukratívnom pozemku, a tak je to doslova zlatá baňa. Primátor nezaprie svoju náturu, a tak za ňu ponúka 1 €, viac si v mesto nemôže dovoliť. Vzniká skutočne široký priestor na dohodu....

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materiál zastupiteľstva tiež ozrejmuje, že ani vládou schválená dotácia 69 120 000 € na tri roky nebude stačiť, nakoľko mesto nemá zdroje na zaplatenie DPH, ktorá v sume nie je započítaná, no predstavuje sumu 13 000 000 €. A tak sa dostávame opäť do kruhu rokovaní a vyčkávania.

A teraz dojmy. Terajší štadión Tehelné pole má svoju slávu za sebou. Nezažil som na ňom súboje federálnej ligy, no ako divák som mal tú česť na zápasoch reprezentácie, Petržalky v Lige majstrov, či na zápasoch Slovana. Momentálne už rok chátra, a vplyvom počasia či opustenosti sa z neho stáva ruina. Bojím sa pomyslieť, že skončí ako v Košiciach známy Všešportový areál. Ľuďia, ktorí majú jeho osud vo svojich rukách, sa „spojili pre futbal", preto môžeme očakávať najhoršie.

Daniel Horecký

Daniel Horecký

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jedno osobné stretnutie povie o človeku tisíckrát viac ako tisíc ním napísaných slov. Zoznam autorových rubrík:  DopravaŠportPolitikaEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu