Keď sa vonku zjesení #1 - O listoch a balónoch

Jeseň je už v plnom prúde. Často prší a listy stromov sa farbia do všemožných odtieňov hnedej, žltej či červenej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je vidieť, že Počasníci majú ako vždy plné ruky práce. Ono je to tak. Počasníkov pozná osobne iba málokto. Ani sa niet čomu čudovať, žijú si tak vysoko, že tam nedovidia ani navyšší dospeláci. Ani žirafy s dlhými krkmi. A aj keby tie žirafy vyliezli na najvyšší kopec v okolí, na Počasníkov by jednoducho nedovideli. Sú to bytosti, ktoré si počas roka poskakujú z obaku na oblak, no nie pre zábavu. Starajú sa o to, aby každé ročné obdobie malo také počasie, aké má mať.

Takže teraz prší, ako som už spomínal. Aj tie listy sa farbia. Za tým všetkým treba hľadať týchto nebeských škriatkov. Prípravu na jeseň začínajú už v lete, inak by z farebných listov nebolo nič.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to? Jednoducho. Leto je vždy obdobie plné rôznych zábav a osláv. V mestách i dedinách bývajú festivaly, kolotoče, jarmoky a podobne. Samozrejme, chodí tam kopec detí a tým poslušným rodičia okrem iného sem-tam kúpia nejaký balón. A neposlušné deti si ho sem-tam vyprosíkajú tiež. Bez ohľadu na to, aké dieťa balón dostane, sa často stane, že sa ten balón, presnejšie stužka, ktorá ho drží, jednoducho vyšmykne. A balón s radosťou odletí preč.

Lenivý balón si len tak poletuje nad zemou akoby sa plazil a je ľahké ho dolapiť. Občas, keď je stužka pridlhá alebo je nablízku vysoký dospelý (predpokladám, že žirafy nablízku asi nebudú), sa vykĺznutý balón podarí dolapiť. A ten ostane smutný, pretože okúsil kúsok voľnosti a vie, že dieťa si bude odteraz dávať väčší pozor a stužku držať ako kliešť.

Skryť Vypnúť reklamu

No niekedy je balón jednoducho prirýchly a hop - už je vysoko vo vzduchu. Stúpa si hore a pozoruje vykrútené krky ľudí, ktorí ho sledujú a ktorí vedia, že ho už nikto nikdy nechytí.

Ale chytí. Počasníci striehnu presne na takého balóny. Na rozdiel od detí dolu na zemi vedia, kedy a kam balón letí. Stojac na kraji obláčiku si ho pekne počkajú, kým poletí okolo a šup, už je ich. Keby ste len videli, ako sa tí tešia! Najmä keď je dolapený balón farebný.

S úlovkom utekajú do počasníckej kuchyne. V nej balón najprv zbavia stužky a urobia si z nej švihadlo. Na skákanie po oblakoch predsa treba tréning. Balón potom vymáčajú v oblačnej vode. To si vezmete chumáče oblaku a rozpustíte ich v hrnci, tak dostanete oblačnú vodu. Čoskoro sa voda od balóna sfarbí. Počasníci si potom vyberú také farby, ktoré sa najviac hodia k jeseni. Hrnce plné žltej, oranžovej, červenej alebo hnedej vody poroznášajú po oblakoch. Každý oblak má na sebe otvor a zátku, áno, presne takú, akú máte napríklad v umývadle či vo vani.

Skryť Vypnúť reklamu

Počasníci oblak odzátkujú a do otvoru nalejú farebnú vodu. Oblak sa pomaly nadúva. Keď je plný, začne z neho pršať farebný dážď. A dopadá na listy stromov, kríkov; tie sa od neho nádherne zafarbia.

Nebuďte teda smutní, ak vám v lete náhodou uletí balón hore do oblakov. Aj vďaka nemu bude jeseň oveľa pestrejšia.

Pavol Horňák

Pavol Horňák

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Bloger sa narodil v Nitre (*1981) kde o 23 rokov neskôr vyštudoval anglický jazyk+literatúru v kombinácii so žurnalistikou. Vždy vedel čo chce a nikdy sa mu k tomu nechcelo, tak vedie rôznorodý život. V písaní vyznáva "slovný fitnes". Aktuálne je hlavne otec a manžel. Zoznam autorových rubrík:  rozprávkyvšemožnépoviedkypoézia

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu