Formulár Žiadosť o zníženie poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v Košiciach, informácie a postrehy

Všetko na jednom mieste pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, osoby s ťzp so sprievodcom a osoby bezvládne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Som si istá, že pozornosti Košičanov neušla informácia o možnosti požiadať Mesto Košice o zníženie poplatku za komunálny odpad pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, osoby ťzp so sprievodcom a osoby bezvládne, v platnosti od 1.1.2022.

1. Tlačivo formulára, ktorý je potrebné vyplniť a podať spolu s relevantnými prílohami , resp.ich kópiami, je dostupné k stiahnutiu tu

https://static.kosice.sk/s/c0b89c88585ca71e8a2783e3f14579f/show

ako aj priamo na webe mesta Košice, v časti tlačivá.

Formulár Žiadosti o zníženie poplatku za odpad Ke
Formulár Žiadosti o zníženie poplatku za odpad Ke (zdroj: Ing.O.Horrocks)

2. K žiadosti je potrebné pripojiť buď preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom či rozhodnutie o bezvládnosti, ako informuje Mesto Košice tu:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zníženie poplatku podľa odseku 2 písm. d) poplatník preukáže správcovi poplatku preukazom fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, zníženie poplatku podľa odseku 2 písm. e) preukazom fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom a zníženie poplatku podľa odseku 2 písm. f) rozhodnutím Sociálnej poisťovne o priznaní prevažnej alebo úplnej bezvládnosti."

Podľa VZN mesta Košice č.131 O miestnom poplatku za komunálne odpady

" správca poplatku za komunálne odpady za účelom zmiernenia tvrdosti zákona zníži poplatok o

50 % držiteľovi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,

SkryťVypnúť reklamu

50 % držiteľovi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom,

50 % prevažne alebo úplne bezvládnej fyzickej osobe."

3. Lehota na podanie žiadosti je do 31.1.2022 /informácia overená priamo na MMK/

4. Spôsob podania žiadosti:

Kompletnú žiadosť je možné podať osobne na Magistráte MK, do okienka prvého kontaktu, či podateľne, alebo mailom na adresu poplatky@kosice.sk či poštou na adresu uvedenú na tlačive.

Treba zvážiť, akú formu jeden zvolí pri doručovaní svojej žiadosti, každá má svoje potenciálne výhody, ale aj potenciálne nevýhody... v tomto si nedovolím radiť, každý sa zariadi ako mu vyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu

A. Ak sa rozhodne osobne vec vybaviť a vyberie sa v tieto dni na MMK, môže ho prekvapiť zatvorený bočný vchod do budovy, a treba sa "pripraviť na zdolanie" 27 schodov, oboma smermi a prípadný časový sklz pri vybavovaní.

Uzavretý bočný vchod na MMK
Uzavretý bočný vchod na MMK  (zdroj: Ing.O.Horrocks)

27 schodov MMK
27 schodov MMK (zdroj: Ing.O.Horrocks)

B. Ak sa po tomto zistení žiadateľ ale otočí na opätku, či na invalidnom vozíku alebo o barlách, je tu možnosť zaslania mailom, ale iba v prípade ak má možnosť internetového pripojenia či kapacitu na scanovanie dokladov. /Pozn.Toto môže byť pre túto skupinu žiadateľov dosť zásadný problém./

C. Ak sa žiadateľ rozhodne pre doručenie svojej žiadosti poštou, neprikladá originálne preukazy ani rozhodnutia, pripraví si kópie a tie priloží k žiadosti. /Pozn.Cena poštovného či kopírovanie dokumentov môže odradiť od tejto formy podania/.

SkryťVypnúť reklamu

Formy podania žiadosti, screenshot
Formy podania žiadosti, screenshot  (zdroj: Ing.O.Horrocks)

5. Koho sa týka podávanie horeuvedenej Žiadosti ?

Týka sa napríklad detičiek starších ako 5 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím, s ťzp S , či bezvládne až po osoby do 62 rokov veku s ťažkým zdravotným postihnutím, ťzp S a bezvládne.

Za maloletú osobu podáva žiadosť zákonný zástupca, rodič, poplatník.

"Pri súbehu znížení poplatku sa uplatní jedno zníženie alebo zníženie výhodnejšie pre poplatníka. Ak sa poplatník nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce viac ako 90 dní, pričom túto podmienku splní kumuláciou viacerých podmienok na zníženie a odpustenie poplatku, a súčasne obdobie s podmienkou na odpustenie poplatku, počas ktorého sa poplatník nezdržiaval na území obce je kratšie ako 90 dní, má nárok len na zníženie poplatku."

https://www.kosice.sk/obcan/miestny-poplatok-za-komunalne-odpady-a-drobne-stavebne-odpady

Úradné hodiny pre občanov na MMK, screenshot
Úradné hodiny pre občanov na MMK, screenshot (zdroj: Ing.O.Horrocks)

Rada by som poprosiť čitateľov o sprostredkovanie tejto podstatnej informácie svojim známym, priateľom či rodinám s členom v domácnosti s ťažkým zdravotným postihnutím, žijúcim v Košiciach. Ďakujem.

Otilia Horrocks

Otilia Horrocks

Bloger 
  • Počet článkov:  93
  •  | 
  • Páči sa:  414x

Prezentujem nekonvenčné názory dôležité z pohľadu ťzp občanov v meste Košice a snažím sa o vytvorenie bezbariérového mesta Košice. Som za zdravšie zelenšie a tolerantne Košice. Zoznam autorových rubrík:  Malá kniha roku 2021Postrehy v roku 2022Zásadný rok 2023NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu