reklama

Schodisko do Bieleho domu v Košiciach.

Zamyslenie o tom, aký osoh bude mať obyvateľ Košíc z obnovy budovy Magistrátu a možno aj zdroj inšpirácie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zaujímavé a inšpirujúce, však?

Rampa zakomponovaná do schodiska
Rampa zakomponovaná do schodiska (zdroj: Google Search)

Žiaľ, nie v Košiciach.

Keď som pred koncom roka 2021 šla preveriť na MMK informácie o tom, ako Mesto Košice údajne nebolo pripravené na zvýšené požiadavky z radov zdravotne ťažko postihnutých občanov Košíc, netušila som, že už len samotný príchod do budovy môže byť viacerým klientom sťažený. Bočný vchod do budovy, kde sa nachádza aj schodisková plošina pre imobilných, bol a ostáva aj do času písania tohto článku, pre občanov zatvorený. Kto toto dovolil, je buď ignorant alebo diletant.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Uzavretý bočný vchod na MMK
Uzavretý bočný vchod na MMK  (zdroj: Ing.O.Horrocks)

A tak sa všetci, zdraví ako aj núdzni / pozn. najnovší lingvistický tvar p. primátora Košíc/ občania valia do budovy MMK, teda Bieleho domu, frontálnymi schodmi.

MMK Biely dom Košice
MMK Biely dom Košice (zdroj: wikipedia)

Niekde v útrobách mojej mysle som si spomenula na článok Korzára o tom, že budova Magistrátu, každému známeho pod pojmom Biely dom, prejde alebo plánuje prejsť obnovou a dúfala som,že snáď aj vstupné schodište bude v pláne upraviť na bezbariérové.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/22567807/z-minulosti-do-sucasnosti-mamuti-magistrat-v-kosiciach-vola-po-rekonstrukcii.html

Bezbariérové schodisko nie je v pláne, ako je zrejmé z textu článku. Mrzí ma to a neviem, či sa to stalo preto, že to vôbec nikoho z kompetentných nenapadlo, alebo preto, že to konštrukčne nie je možné, alebo pre iné... to známe nedá sa...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to škoda, a premárnená šanca, ak je to konštrukčne možná úprava, pretože ak na inom mieste Košice proklamujú byť ako London či Hamburg, potom by jedna z najviac využívaných verejných budov v meste mala "myslieť aj na svojich občanov", nielen na vlastných zamestnancov, tak, aby budova bola prístupná všetkým, zdravým, rodičom s kočíkom, občanovi s barlami či na invalidnom vozíku, tak ako sú prístupné verejné budovy v London či Hamburgu.

London City Council
London City Council (zdroj: wikipedia )

https://www.kosice.sk/clanok/kosice-chcu-byt-ako-londyn-alebo-hamburg-a-mat-nove-mestske-centrum

Ako projektanti v zahraničí vyriešili podobné schodiská, ako majú Košice, prikladám v prílohe. Nádhera a radosť . Viem si takéto "premeny" predstaviť aj v Košiciach... Vy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Príklad rampy zakomponovanej do schodiska
Príklad rampy zakomponovanej do schodiska (zdroj: Google Search)

https://twistedsifter.com/2012/06/ramps-blended-and-integrated-into-stairs/?fbclid=IwAR2dVygKgw5otdHdBy6nLqf7WmCKnKKuKb311CMRV1l3xunh-rzsdPBq3mk

Bolo by pre mňa zaujímavé poznať odborný názor na túto tému p. projektanta ing.arch.Motýľa, či nového hlavného architekta mesta Košice p. ing.arch. P.Kroppa.

Z histórie:

https://kosicednes.sk/zaujimavosti/historia/ako-vyrastol-biely-dom/

Otilia Horrocks

Otilia Horrocks

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  417x

Prezentujem nekonvenčné názory dôležité z pohľadu ťzp občanov v meste Košice a snažím sa o vytvorenie bezbariérového mesta Košice. Som za zdravé zelené a tolerantné Košice. Zoznam autorových rubrík:  Malá kniha roku 2021Postrehy v roku 2022Zásadný rok 2023NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu