Diskusia TRENDu kandidátov na prezidenta SR - pohľadom študenta

Ako mladý človek sa zaujímam o dianie v mojej vlasti a práve preto, že môj politický prehľad nepatrí k najväčším, rozhodol som sa venovať dve hodiny svojho života politickej diskusii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

V nej mali v pokojnej atmosfére kandidáti na prezidenta SR racionálne argumentovať svoje postoje, názory a myšlienky. Hmm, nevydalo.

Diskusia alebo debata? 


 Už v prvej minúte som si všimol vzdialenosť pána Harabina od ostatných kandidátov. To či sa dištancoval sám od ostatných štyroch oponentov, alebo mal miesto pripravené neviem. Každopádne si ho mohli trošku upratať. Po pätnástich minútach od začiatku dianie pripomínalo viac debatu ako diskusiu. Redaktori, resp. moderátori nezvládali od začiatku držať serióznu atmosféru. Kandidáti sa hádali o slovo a približne pol hodiny od začiatku sa p. Čaputová spýtala moderátorky otázku v štýle, či platia v diskusií pravidlá, alebo si má uchmatnúť slovo sama. Celkom som sa pobavil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Moderátormi večera boli Eva Mihočková a Marián Leško. Uvedomujem si, že moderovať takúto diskusiu je náročné a osobne by som to asi nezvládol. Z môjho pohľadu p. Leško ako tak zvládal situáciu s pokojom, aj keď jeho občasná ironická poznámka, na ktorú dotyčný nemohol reagovať nepatrila do diskusie takéhoto typu. Pani Mihočková mi občas pripomínala prejavom moderátorku smotánky. „Ja mám určiť poradie?!“ No nie, ten za tebou. Taktiež jej komentár, že spolupráca s krajinami V4 je utópia, lebo V4 nebola jednotná vo vzťahu k EÚ bol celkom mimo. Snaha o to, aby niektorý z účastníkov diskusie mohol toto protiargumentovať (konkrétne sa pustil do toho pán Krajniak) bola úspešne zahnaná jej kolegom – presmerovaním na ďalšiu tému. Viem si teda predstaviť aj lepšiu moderátorskú dvojicu, ktorá by si odpustila predčasné konštatovania s príchuťou vlastného názoru pri nedokončených odpovediach. Na začiatok by sa mohli inšpirovať v RTVS. 

SkryťVypnúť reklamu

Publikum 

 Za naozaj podstatnú zmienku stojí publikum tejto debaty, ehm, diskusie. Čokoľvek povedali zástupcovia liberálov, prišiel okamžitý a hlasný potlesk. Ak sa vyjadril p. Šefčovič či p. Krajniak ostalo viac-menej ticho, prípadne sa ozvalo pár ľudí. V prípade Harabina boli buď ticho, prípadne nahlas bučali a občas prišlo aj na smiech. Stále počas serióznej diskusie (alebo aspoň počas snahy o ňu). Obzvlášť pri spomenutí úmrtnosti ľudí na vyliečiteľné choroby, smiech určite nebola adekvátna reakcia človeka s IQ vyšším od izbovej teploty. Z toho usudzujem, že publikum pôsobilo skôr ako komparz. Však ale takto okato?

SkryťVypnúť reklamuČo sa týka kandidátov:


 Na p. Čaputovú som nemal pred časom dostatočný názor - teraz mám. Nestotožňujem sa s jej názorovou líniou. PS nie je pre mňa a aj keď jej verím to, že urobila aj dobrú činnosť pre ľudí (napríklad legendárna skládka, ktorú poznáme z reklamy na Youtube, či iné záležitosti), nie je to moja kandidátka.

 Podobne aj na pána Mistríka, ktorý preberá floskuly od jeho inšpirácie – terajšieho prezidenta p. Kisku, nemám dobrý názor. Po jeho vyjadrení počas diskusie ohľadom členstva v EÚ: „...ktokoľvek tvrdí niečo iné, nepatrí do civilizovanej spoločnosti.“ mi stačilo. Aby bolo jasné...Nie som odporca členstva EÚ, ale ja som bol v tom, že sloboda slova a pluralita názorov patrí práve do civilizovanej spoločnosti. No, aspoň spomenul životné prostredie, malé bezvýznamné plus. Od oboch zástancov liberálov málo konkrétnych a veľa všeobecných viet.

 Krajniakové vystupovanie bolo celkom sebavedomé a bavilo ma ho počúvať. Potešil ma reakciou na Čaputovú, ktorá atakovala Harabina v čase, keď už nemohol reagovať. Krajniak jej okamžite pripomenul, že útočiť na niekoho, kto už nemôže zareagovať nie je dobré. Môže to vyznieť ako chvála, ale faktom je, že sa mi páčilo jeho vystupovanie. Na to, aby však získal môj hlas momentálne nemá.

SkryťVypnúť reklamu


 Harabin oplýva zaujímavými myšlienkami, vedomosťami a hovorí veci „na rovinu“, nebalí názor do pozlátka a pokiaľ má dostatok času (na vyjadrenie) tak celkom schopne argumentuje. Chýba mu však vnútorný diplomat a jeho prejav pôsobil ako rebélia. Uvedomme si však, že ani prezident Zeman u susedov nerozpráva ako diplomat a svojich voličov našiel vďaka názorom a postojom. Neviem však či je to človek, ktorého si dokážem predstaviť ako hlavu štátu. 


 M. Šefčovič je pre mňa absolútne nezaujímavý a počas diskusie prízvukoval potrebu držania sa v jadre EÚ. Mimo toho nič výrazné. 

Blog bol napísaný po druhej v noci a zobrazuje môj pohľad na túto konkrétnu diskusiu. V čase keď píšem, nie som ešte presvedčený komu odovzdám svoj hlas v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. 

Jaroslav Hoško

Jaroslav Hoško

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sám o sebe:Mladý, neposedný, tvrdohlavý, občas prílišne sebavedomý, inokedy tichý, ale milujúci všetko živé a všetko čo má kolesá :)Myšlienky, pocity a hlavne činy tvoria náš svet. Nie je podstatné čo sa ti stane, ale ako si schopný na to zareagovať. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu