SEX, FET & HDP

Písmo: A- | A+

Pokúsim sa o explicitné vysvetlenie potemkinovskej parády, ktorú sa vrchnosť rozhodla implementovať do ekonomickej kategórie, ovplyvňujúcej život pouličného smrteľníka viac, ako by si pomyslel. Ide o novučičké zložky HDP.

Štatistika je úžasná disciplína. Firemná i štátna. Dá sa rôzne naťahovať a postláčať. Tisíckam bielych golierov prináša obživu. Väčšinou, keď graf sleduje žiadúci smer. Každá vláda by rada výsledky. Ale čo s nimi, keď nie sú? Zavoláme zázračnú vílu – štatistiku. Šmahom touchpadu, zmení sa tabuľková realita. Nezamestnanosť down, životná úroveň up. Pochytáme sa za ruky, pionieri. Tancujeme zvesela, ako perekrásne sa nám žije, v mieri. V šiestom najbohatšom regióne Európy. S finále na Cypre.

Teraz sa presuňme ku bláznivej konšpiračnej teórii, ktorá sa po čase aj tak ukáže ako pravdivá a preto je zbytočné hádať sa s autorom, že je nekompetentný, pesimistický, či všelijak inak postihnutý.

Objem peňazí, sa každým rokom zvyšuje. Pre umiestnenie peňazí je nutný priestor. Inak povedané, ak to nechceme s infláciou pri emisiách nových bubákov (ktoré majú aj tak elektronickú formu) prehnať, hodnota statkov, majetku, obchodovania, derivátov a „všetkého čo niečo stojí“ musí rásť tiež. Vtip je v tom, že rast je nastavený na nekonečno. Musí. Inak by sa peniaze nezmestili. Šťastný flám, zdanlivo bez konca. Ale čo robiť, keď už rast nerastie? Planéta je malá, územia vykolíkované, treska vylovená, Číňan zamestnaný, Európan vygumovaný. Je tu problém. Biele goliere zúfalo hľadajú apartné riešenie. Ako zatiaľ vždy, našli ho!

Ticho zabudnutá novinka sa médiami prehnala v roku 2014, ale až dnes prichádza prax. Británia, Taliansko a Holandsko „pridanú hodnotu mafie“ oficiálne zaradili do výpočtov HDP. Švédsko, Nórsko, Fínsko, Estónsko, Rakúsko a Slovinsko túto možnosť zvažujú. V Spojených štátoch sa „účtuje“ medzi „ostatné osobné služby“. Prostitúcia a drogy sa tak ocitli v rovnakej kategórii, ako napríklad pošta.

Proponenti uvádzajú, že šedá zóna je odjakživa prirodzenou súčasťou ekonomiky. Niet dôvodu odmietať realitu. Zvolí sa vhodná metodika a uvedené činnosti zaradíme tam, kam prirodzene patria.

Oponenti z radov konzervatívcov namietajú, že nech budeme metodizovať do aleluja, escort girl s registračnou pokladnicou, či daňové priznanie heroínového dílera sú položky z ríše snov. Naviac, lajna koksu na zrkadielku slečny Hilton nie je domáci produkt.

Poviete si, čachre s výkazmi HDP majú len „štatistickú hodnotu“. O nič vážneho nejde. Omyl!

Výkazy HDP majú obrovskú politickú hodnotu. Medzi iným je to HDP, ktorý určuje ratingy. Je to HDP, ktorý má vplyv na bonitu dlhopisov. Je to HDP, ktorý keď nafúkneme, štát podlezie červené percentá a môže sa naďalej zadlžovať bez zmien kritérií. Je to falšovaný HDP, ktorý predlžuje orgie bánk prisatých na spoločenské vemeno.

Problém má aj etický rozmer. Bigotný kresťan-katolík v každej stovke od štátu dostane posvätené jedno euro, ktoré sa hriechom priamo ligoce. Pandorina skrinka je otvorená.

Kde má dno? Preklasifikujeme raz nájomnú vraždu na poľutovaniahodný domáci produkt?

Netuším, ako dlho môže potemkinov trik fungovať. Jednu vec ale viem úplne bezpečne: Prosperita sa nedá ani vytr... ani vyfe...., o to spoľahlivejšie sa dá pretr... a prefe...

Práci česť, súdruhovia!

-----------------------------------------------

zdroje:

http://www.wsj.com/articles/sex-drugs-and-gdp-the-challenge-of-measuring-the-shadow-economy-1402251721

http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21603073-italys-inclusion-illicit-activities-its-figures-excites-much-interest-sex

http://www.theguardian.com/business/2014/oct/24/drugs-prostitution-uk-gdp-eu-bill-increase

http://theconversation.com/now-gdp-data-reflects-the-truth-drugs-and-sex-work-boost-the-economy-27407

Skryť Zatvoriť reklamu