Ako sa fakturant politikom stal.

Písmo: A- | A+

Kto sa nekŕmi negatívnymi energiami našskej politickej scény každý deň a nerochní sa rozhorčeným blahom pri slizkých kiksoch Roberta eF a jeho kompánie, má tak trochu diery vo všeobecnej informovanosti. Pretože televízor zapínam približne tak často, ako vysávač a internetové spravodajstvo, ako masážny strojček mozgu používam s mierou, mám diery tiež. I tak sa stalo, že mi unikla žiara vychádzajúcej hviezdy. Je ňou Martin Daňo.

Vo svetle kamier a fotobleskov sa prezentoval počas prezidentských volieb ako úspešný „dvojvolič“ a hypotetický „trojvolič“, kedy sa mu vcelku vtipne podarilo demaskovať všeobecne prijímanú ilúziu, že po 24 rokoch „budovania demokracie“ sú u nás jej princípy a základné mechanizmy aspoň relatívne vyzreté. Ako u nás býva zvykom, prvou reakciou kompetentných bolo namiesto pokorného priznania systémovej chyby veľké bububu a dotyčný provokatér bol označený div nie za zločinca. Ako zaštekali, tak aj sklapli, iné im neostalo.

Hrdina volieb. Kampaň sa môže začať.
Hrdina volieb. Kampaň sa môže začať. 

Tak, či onak, masmédiá majú veľkú moc a moje synapsie meno Martin Daňo definitívne zaregistrovali v súkromnej kartotéke mien a pojmov. Nedávno mi počas browsovania po stopách kandidátov do EP padol pod myš a tak som v záchvate ničnerobenia podľahol nutkaniu oňuchať si tohto „investigatívneho novinára“.

Zrušený tender Ministerstva dopravy, výzva k drogovému testu Jána Počiateka, boj so štátnym aparátom a daňovými úradmi, množstvo káuz a odhalení, úžasné výsledky... Normálny človek musí akosi spontánne držať palce Dávidovi, keď bojuje s Goliášom. Bolo by to všetko veľmi pekné, keby... a tu už nastupuje zdravá nedôvera vytrénovaná rokmi nášho „ofajčovania“ adeptmi na moc, zvlášť, keď pán Daňo prejavil záujem o post europoslanca. Odetý v rúchu ochrancu spravodlivosti a práva, vyzýva svojho voliča k „zaočkovaniu EP“. Pretože sú mi kritické a zvedavé postoje blízke, musím si položiť nasledujúce otázky:

 1. Kto je Martin Daňo?

 2. Čím sa zaoberajú jeho firmy?

 3. Aká je genéza jeho „združení a sietí“?

 4. Kto s ním spolupracuje?

 5. Za ktorú stranu kandiduje?

 6. Koho podporuje a kto ho podporuje?

Po skončení strednej školy zakladá ako jeden z najmladších podnikateľov na Slovensku svoju prvú sro-čku. Onedlho druhú, tretiu, štvrtú..., ku dnešnému dňu, niekoľko desiatok firiem, ktoré sa okrem výskumu Mesiaca a stavby raketoplánov venovali všetkému. Možno počas týchto rokov mladý, a treba objektívne priznať, tvorivo-aktívny človek, dospel k sebapresvedčeniu, že sa aj v 21. storočí bez formálneho vzdelania možno stať polyhistorom, s nálepkami ako: novinár, aktivista, podnikateľ, konateľ, riaditeľ, programátor, obchodník, developer, investor, producent, režisér, dizajnér, manažér, finančný poradca, vydavateľ, ombudsman a najaktuálnejšie aj politik.

Pretože sa jeho firmy nedožívali vysokého veku a podľa verejne dostupných registrov po sebe zanechávali milónové dlhy, je namieste logická otázka: v čomže spočíva zmysel takéhoto podnikania?

Usadlejšia a o čosi menej sofistikovaná Nora Mojsejová, kandidátka na listine HZDS a zakladajúca členka vlastnej strany SSS mala v minulosti navlas rovnaké ambície. Nahlas, zreteľne a rada pomedzi vypípanými slovami, komentovala veci verejné, no ak sa jej žurnalisti pýtali na pôvod majetku, hmlila ako parostroj. Odpoveď je v svojej zložitosti jednoduchá – čachrovanie s daňami, odvodmi a faktúrami. Treba poznamenať, že v podmienkach „republica de banana“ ide poväčšine o legálne operácie. Ak máte filipa, ste dosť šikovný a aspoň elementárne ovládate svoju nenažranosť, predovšetkým roky prelomu tisícročia ponúkali festival príležitostí na to, ako obtiahnuť štát o tzv. vratky DPH. Jediné čo k tomu potrebujete je malý základný kapitál, a firmy (čím viac tým lepšie), ideálne, ak sú niektoré z nich registrované aj v zahraničí. Celá problematika fiktívneho obchodovania medzi spriatelenými firmami je v ekonomike popísaná termínom – „karuselová schéma“. Vráťme sa ale naspäť ku pánovi Daňovi.

Po tom, ako počet jeho „podnikov“ prekročil druhú desiatku, a územie republiky preňho začalo byť (aj pre množstvo uvalených exekúcií a veriteľov) pritesné, stal sa svetoobčanom. Jeho adresy nájdeme vo Francúzsku a Rakúsku, ale ak je to potrebné, dokáže sa premeniť na éterickú bytosť a bývať kdekoľvek naraz. V tomto zmysle je ako rodený Slovák pán Daňo prvým dokonalým Európanom.

Počas svojich „aktivít“ na ceste životom postretol mnoho spriaznených duší. Viacero novinárov poukazuje na fakt, že sa v rokoch 2002 až 2005 podieľal na procese likvidácie jednej z firiem Jána Badžgoňa. Tento pán bol ako mecenáš SDKÚ v 90tych rokoch spájaný s obchodom s cukrom v rámci štátnych hmotných rezerv. Spriaznenci SDKÚ, ako napríklad Martin Bútora a Iveta Radičová sa vďačne zúčastňujú spoločenských akcií poriadaných medzinárodnou židovskou politickou organizáciouB'nai B'rith. A čuduj sa svete, aj pán Martin Daňo je jej členom.

Náš aktivista ale nezabúda ani na svoje východniarske korene. V svojich „mediálnych produktoch“ naznačuje, že Mikuláš Vareha, svojho času „pán Zemplína“ (dnes vo väzbe) je obeť daňových úradov a politického prenasledovania. Počtom 80 firiem prekonal dokonca aj Martina Daňa, s tým rozdielom, že viaceré preukazovali reálnu činnosť. Na internete môžeme dodnes nájsť stopy ich stavovskej oddanosti.

Premena Martina Daňa, od daňového poradcu ku „novinárovi“ nastala vo chvíli, kedy si vytlačil novinársky preukaz s nápisom „Investigative Journalism Network“ a doplnil ho pekným lesklým plieškom detektíva na ktorom je americká vlajka. Hoci sa ako „úspešný“ podnikateľ „samofinancoval“ (Martin Daňo kvôli veriteľom ako fyzická osoba nič hodnotné nevlastni), rýchlo prišiel na to, že kabátik občianskeho združenia mu prinesie spoločenský a do istej miery aj trestnoprávny punc, preto dnes na jeho aktivity v rámci „Global Investigative News Network“ môžete dobrovoľne prispievať. Tipy dodá konkurenčná mafia, o prípadné súdne spory sa postará armáda zabehnutých právnikov, výsledky vo forme usvedčovania z korupcie potešia každého a hlavný hrdina bijúci sa za práva ľudu sa stane „hrdinom“. Ideálny štart do politiky.

Vo voľbách do EP kandiduje Martin Daňo za stranu „Právo a spravodlivosť“ ako „nezávislý kandidát“. Túto stranu založil pred voľbami v roku 2012 Peter Puškár, brat populárnej TV Zlatice, svojho času trestne stíhaný (trestná činnosť na súde nebola preukázaná) za, zhodou okolností, daňové podvody. Jeho meno figurovalo v desiatkach firiem. Po policajnej razii, dokonale zexekuovaný a bez oficiálneho majetku, obvinil mužov zákona, že mu zo šuplíka „čórli“ 30tis. Eur.

Čo majú spoločné Martin Daňo, Peter Puškár, Mikuláš Vareha a Nora Mojsejová? Všetci sú obeťou perzekúcie za poctivé podnikanie – nedocenení géniovia a novodobí mučedníci. Všetci milujú odpočty DPH. Iba jeden z nich však pochopil, aká je spoločenská objednávka a akceptovaná forma kampane.

K pochopeniu ľudských vlastností nášho „kandidáta“ stačí pozorne sledovať jeho vlastné video:

http://www.youtube.com/watch?v=lPTtiTP5p-Y

V prípade, že vo voľbách do EP neuspeje, na sto percent sa s ním stretneme vo voľbách 2016. Mnohým mladým imponujú jeho výsledky a sebavedomie, keď na kumulovanej vlne euroskepticizmu „šije do panstva“, nedajú si však prácu zapozerať sa pozornejšie. Ak ľudia ako on majú byť zdravou náhradou za našu skorumpovanú politickú starinu, potom mi neostáva nič iné ako dodať: Nech Boh ochraňuje túto krajinu.

------------------------------------------------------

Záverom príloha. Predmety činnosti firiem, v ktorých Martin Daňo figuruje, alebo figuroval ako predseda predstavenstva, konateľ, spoločník, alebo likvidátor:

 1. sprostredkovanie predaja

 2. prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)

 3. správa nehnuteľností na základe honoráru alebo kontraktu

 4. poskytovanie poštových služieb

 5. správa registratúry

 6. prenájom hnuteľných vecí v rozsahu voľnej živnosti

 7. factoring a forfaiting v rozsahu voľnej živnosti

 8. leasing spojený s financovaním v rozsahu voľnej živnosti

 9. podnikateľské poradenstvo v rozsahu voľnej živnosti

 10. sprostredkovanie obchodu a služieb v rozsahu voľnej živnosti

 11. reklamné činnosti

 12. organizovanie kultúrnych podujatí

 13. automatizované spracovanie dát

 14. výskum trhu a verejnej mienky

 15. veľkoobchod v rozsahu voľných živností

 16. maloobchod v rozsahu voľných živností

 17. vydavateľské činnosti v rozsahu voľnej živnosti

 18. vydávanie periodických a neperiodických publikácií v rozsahu voľnej živnosti

 19. zásielkový predaj

 20. poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom

 21. poradenské služby ohľadne elektronických zariadení na spracovanie dát

 22. fotografické služby

 23. činnosť účtovného poradcu

 24. vedenie účtovníctva

 25. skladovanie okrem prevádzkovania colného skladu

 26. upratovacie práce

 27. prenájom automobilov

 28. automatizované spracovanie dát

 29. prevádzkovanie cestovnej kancelárie

 30. sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu

 31. sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb

 32. sprostredkovateľská činnosť v oblasti výroby

 33. prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom

 34. ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností v týchto zariadeniach a v chatovej osade triedy 3, v kempingových triedach 3 a 4

 35. pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne

 36. činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov

 37. prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu

 38. nepravidelná osobná cestná doprava vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 8 miest na sedenie

 39. správa bytového a nebytového fondu

 40. čistiace a upratovacie služby, služby v rámci lesníctva a ťažby dreva

 41. výroba, požičiavanie a distribúcia videa

 42. inštalovanie elektrickej požiarnej signalizácie

 43. zásielkový predaj

 44. fotografické služby

 45. sadzba a zhotovovanie tlačiarskych predlôh

 46. vydavateľské činnosti, viazanie kníh a konečné spracovanie

 47. výskum trhu a verejnej mienky

 48. rozmnožovanie nahraných nosičov, prenájom hnuteľných vecí

 49. prenájom strojov a prístrojov

 50. uskladňovanie písomností nearchívnej povahy

 51. skladovanie

 52. veľkoobchod so zeleninou, ovocím a zemiakmi

 53. predaj na trhoch

 54. iný veľkoobchod so zmiešaným tovarom

 55. veľkoobchod s poľnohospodárskymi strojmi vrátane príslušenstva, náradia, poľnohospodárskymi traktormi

 56. veľkoobchod s inými medziproduktami

 57. nešpecializovaný veľkoobchod s potravinami, nápojmi a tabakom

 58. veľkoobchod s kávou, čajom, kakaom a korením

 59. veľkoobchod s cukrom, čokoládou a s cukrovinkami

 60. veľkoobchod s tabakovým tovarom

 61. veľkoobchod s nápojmi

 62. veľkoobchod s mliekarenskými výrobkami, vajciami, olejom a tukmi

 63. veľkoobchod s mäsom a mäsovými výrobkami

 64. veľkoobchod s kvetmi a rastlinami

 65. veľkoobchod s obilím, osivom a krmivom

 66. sprostredkovanie obchodu so zmiešaným tovarom

 67. sprostredkovanie obchodu poľnohospodárskych základných surovín, živých zvierat, textilných surovín a polotovarov

 68. veľkoobchod a sprostredkovanie obchodu (okrem motorových vozidiel)

 69. stáčanie prírodnej minerálnej vody a výroba nealkoholických nápojov

 70. výroba iných potravinárskych výrobkov

 71. výroba cestovín

 72. výroba mrazených smotanových krémov a zmrzliny

 73. prevádzka mliekarní

 74. výroba masla a syrov

 75. úprava a spracovanie mlieka - výroba mliečnych výrobkov

 76. spracovanie a konzervovanie ovocia, zeleniny a zemiakov

 77. výroba mäsa a mäsových výrobkov

 78. výroba potravín a nápojov

 79. služby pre rastlinnú a živočíšnu výrobu bez veterinárnych služieb

 80. poľnohospodárstvo, poľovníctvo a súvisiace služby

 81. organizovanie dobrovoľných dražieb

 82. inžinierska činnosť

 83. výstavba pozemných objektov a inžinierskych sietí

 84. poskytovanie poradenských služieb v oblasti manažmentu podnikov

 85. organizácie riadenia a ľudských zdrojov

 86. nakladanie s výsledkami tvorivej činnosti so súhlasom autora

 87. služby v rámci lesníctva a ťažby dreva

 88. výroba drevených obalov a drobných výrobkov z dreva

 89. výroba obalov z plastov

 90. prípravné práce pre stavbu - zemné, výkopové a búracie práce

 91. služby v oblasti poradenstva v účtovníctve

 92. vedenie účtovníctva

 93. podnikateľské poradenstvo

 94. reklamné činnosti a izertné činnosti

 95. prenájom strojov a zariadení, stavebnej techniky a motorových vozidiel

 96. obchodná činnosť v obore: potravinársky tovar, priemyselný tovar, odevy, obuv, knihy, automobily, výpočtová technika, elektr. spotrebiče, kozmetika, alkoholické a nealkoholické nápoje, tabakové výrobky, textil, galantéria, periodická a neperiodická tlač, spotrebný tovar, keramika, bužutéria, sklo, porcelán, nábytok, bytové doplnky, stavebný materiál, poľnohospodárske výrobky

 97. kuriérske služby

 98. vydávanie periodických a neperiodických publikácií

 99. poradenské služby ohľadne elektronických zariadení na spracovanie dát ,

 100. leasing spojený s financovaním

 101. zabezpečovanie služieb potrebných na prevádzku objektov, zariadení a budov

 102. poradenská a sprostredkovateľská činnosť v oblasti priemyslu rýchleho občerstvenia

 103. úprava a spracovanie potravinárskeho tovaru

 104. poskytovanie rýchleho občerstvenia

 105. ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach

 106. pohostinská činnosť

 107. výroba kovov a kovových výrobkov

 108. výroba strojov a prístrojov s mechanickým pohybom

 109. výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov

 110. výroba výrobkov z plastu

 111. výroba výrobkov z parafínu

 112. výroba kŕmnych zmesí a granulátov, vrátane distribúcie

 113. cestná nákladná doprava

 114. stravovanie účelové

 115. mlynárstvo

 116. baliace činnosti

 117. výroba, požičiavanie, distribúcia videa,

 118. sprostredkovanie obchodu - dílerská činnosť,

 119. výroba hier a hračiek,

 120. výroba športového tovaru,

 121. maliarske a natieračské práce

 122. výroba neelektrických prístrojov pre domácnosť

 123. sadzba a zhotovovanie tlačiarskych predlôh

 124. viazanie kníh a konečné spracovanie

 125. vykonávanie dražieb mimo výkonu rozhodnutia

 126. vedenie účtovníctva

 127. vyhľadávanie a lokalizácia dokumentov

 128. ochrana majetku, osôb a strážna služba

 129. služby verejných nosičov a poslov

 130. strihová služba, výroba textilná a odevná

 131. prevádzkovanie garáží a odstavných plôch pre motorové vozidlá

 132. služby bytovej, domovej a komunálnej hygieny

 133. organizovanie kurzov a školení, teoretickej prípravy strážnych a bezpečnostných služieb a výučba v odbornej spôsobilosti na používanie a držanie zbraní

 134. vykonávanie bytových a občianskych stavieb

 135. vykonávanie priemyselných stavieb

 136. vykonávanie inžinierskych stavieb /vrátane demolácie, zemných prác a vybavenia sídlištných celkov

 137. tovarový leasing

 138. zmenárne

 139. prenájom strojov a prístrojov bez obsluhujúceho personálu

 140. činnosť ekonomických a organizačných poradcov

 141. dovoz, predaj a servis zdravotníckej techniky a zdravotníckeho materiálu v oblasti obchodu

 142. očná optika

 143. zriaďovanie poplašných zariadení

 144. montáž a opravy telekomunikačných zariadení mimo jednotnej telekomunikačnej siete

 145. výroba, montáž a opravy oznamovacej a zabezpečovacej techniky

 146. montáž, údržba a opravy elektrických strojov a prístrojov

 147. opravy a údržba meracej a regulačnej techniky

 148. revízie vyhradených elektrických zariadení

 149. inštalovanie, oprava, údržba a vykonávanie revízií elektrickej požiarnej signalizácie,

 150. veľkoobchod v sortimente: výrobky oznamovacej a zabezpečovacej techniky elektrotechniky, drevovýroby a kovotovar

 151. vykonávanie jednoduchých stavieb, pozemných stavieb a dopravných stavieb

 152. výroba kovových výrobkov, konštrukcií a galvanizácia kovov

 153. Prevádzkovanie verejných WC

 154. Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu,

 155. Prevádzkovanie kultúrnych, spoločenských a zábavných zariadení

 156. Prevádzkovanie čistiarne a práčovne

 157. Prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu

 158. Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov

 159. Výkon špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry okrem horskej vodcovskej činnosti - výučba lyžovania

 160. špecializovaný maloobchod-stavebniny

 161. sprostredkovanie obchodu v oblasti stavebníctva

 162. veľkoobchod s drevom a stavebnými materiálmi , sprostredkovanie obchodu s drevom a stav. materiálom

 163. výroba, dodávka a predaj tepla a teplej vody úžitkovej fyzickým a právnickým osobám

 164. prevádzka a údržba tepelných zdrojov a rozvodov slúžiacich na výrobu a dodávku tepla a teplej vody úžitkovej

 165. inštalácia a opravy ústredného vykurovania

 166. montáž a opravy meracej a regulačnej techniky

 167. ochrana majetku fyzických a právnických osôb formou pultu centralizovanej ochrany , poskytovanie technických služieb - vývoj, výroba, predaj, projektovanie, montáž, revízie a opravy zabezpečovacích systémov slúžiacich na ochranu majetku osoby pred neoprávnenými zásahmi vrátane zabezpečovacích systémov a zariadení, umožňujúcich sledovanie pohybu a prejavu osoby v objekte a jeho okolí

zdroj: ORSR

Skryť Zatvoriť reklamu