Jest také povolanie, ktoré sa volá, že „bankový analytik“. A ide o echt vážené povolanie. Predikovať vývoj hodnoty toho-ktorého produktu či suroviny, cien, mien, nálad a trendov vyžaduje syntézu bezpočtu informácií. A tak, ako aj v iných povolaniach, niekomu sa darí lepšie, inému horšie.
Hviezdou dneška v pokeckluboch analytikov sa stala cena ropy. Presnejšie, frustrácia z nepochopenia a neodbytné pocity, že „niečo je inak“. Pre ilustráciu, časozberný výber (1 rok) z nadpisov článkov portálu investicniweb.cz vzťahujúcich sa k rope:
21.1.2014 – Globálny dopyt po rope vraj tento rok prevyšuje ponuku, a to aj napriek rekordnej ťažbe bridlicovej ropy v Spojených štátoch.
2.5.2014 – K rastu cien ropy prispeli tiež priaznivé ekonomické údaje zo Spojených štátov.
12.6.2014 – Bridlicový boom prispel k rastu amerického HDP a vytvoril desaťtisíce pracovných miest.
16.6.2014 – Ropa za 150 USD nie je utópia.
19.6.2014 – Stredozemným morom pláva tanker plný ropy za polovičnú cenu. Vypravili ho Kurdi, je plný ropy z Iraku.
1.9.2014 – Geopolitické riziká si vyberú daň, ropa bude zdražovať.
25.11.2014 – Podľa Jeffa Grossmana, prezidenta BRG Brokerage, je nemožné, aby cena ropy po štvrťročnom stretnutí OPEC klesla pod 60USD za barel.
4.12.2014 – Bridličná ropa z ložiska Bakken na konci novembra zlacnila na 49,69 za barel.
23.12.2014 – OPEC vraj ťažbu ropy neobmedzí ani pri poklese cien na 20 USD. Podľa BBC to prehlásil saudskoarabský minister ropného priemyslu Alí Nuajmí.
14.1.2015 Podľa analytika Jeffa Currieho z Goldman Sachs by cena ropy mohla klesnúť pod 39 USD za barel. Ako sa domnieva, bridlicový priemysel by sa mal „zbaviť optimizmu“.
21.1.2015 – Šéf talianskej energetickej spoločnosti ENI, Claudio Descalzi: „Ropa by mohla kvôli nedostatku investícií zdražiť na 200USD.
2.2.2015 – Pracovníci v ropnom odvetví USA idú do najväčšieho štrajku za 30 rokov.
Pokiaľ v lete 201490%opčných obchodníkov vsádzalo na rast cien, dnes je to 5%.Skloňovala sa inflácia, dnes deflácia. Grafy prudko vystrelili nahor či dole, bubliny praskajú, dôvera investorov na bode mrazu, kuviká sa o druhej vlne celosvetovej ekonomickej krízy...
V tomto protirečivom virvare, kde ani srnka netuší, kde je sever, dovolím si aplikovať sedliacky rozum:
1.) Spoločenskovedné disciplíny, na rozdiel od disciplín technických, v princípe nie sú exaktné. Veľká časť ekonómov-analytikov vidí svoj odbor ako objektívny.
Nedávna história systematicky poukazuje na skutočnosť, že výkazy a čísla „veľkokapitálových hráčov“ môžu a nemusia byť reálne. Trhy sú čoraz viac konfrontované s falošnými ilúziami.
Reálny fakt je, že „ľahko dostupnej ropy“ je stále menej a dopyt po nej vytrvalo stúpa. Masové využitie alternatívnych zdrojov je v nedohľadne. (pozn.: Marginálne náklady na ťažbu bridlicovej ropy sú podľa Standard and poor's cca 50-90 USD/barel. Pre porovnanie, tradičná ťažba v Saudskej Arábii predstavuje 10 USD.)
Svet je v otvorenej ekonomickej vojne. Ekonomika a surovinová báza sú výdatne používané zbrane. V tomto svetle sa špekulatívna domnienka o dohode medzi Saudmi a USA, ako prostriedku tlaku na Rusko, ukazuje celkom reálna.
Na základe vyššie uvedeného teda barel na konci roku 2015 bude stáť čokoľvek medzi 20 a 200. Jediný, kto má jasnú predstavu sú samotní architekti konfliktu. Medziiným si hojne zarobia aj na tomto druhu „streľby“.
Mimochodom, iste ste si všimli, že na Slovensku máme napriek masívnemu zlacňovaniu suroviny suverénne najdrahší benzín v strednej Európe. Príčina - vraj vysoké dane a Fico. V porovnaní s Rakúskom máme takmer identické zdaňovanie palív. Prečo potom o 15 centov drahší liter? Odpoveď: Táto krajina je rajom kartelových dohôd.