Pán profesor Procházka odporúča.

Písmo: A- | A+

Včerajšia tlačovka, na ktorej Andrej Hrnčiar, Radoslav Procházka a Miroslav Beblavý prezentovali svoje „hodnotenia polčasu vlády“ priniesla zaujímavý moment. Pán Procházka odporúča premiérovi uchádzať sa o miesto eurokomisára, „kde by bol pre Slovensko užitočnejší“. Tomu premiérovi, ktorého minútu predtým označil za: „mentálne v zúboženom stave, tvorcu Faustovského obchodu a priateľa úzkych záujmových skupín“.

Je zrejmým a smutným faktom, že slovenský volič pokladá dianie v europarlamente za druhoradú záležitosť a slovenské „europoslanectvo“ vníma skôr ako veľkopanské huncútstvo, miestenku k bohatému válovu, či „odkladisko úspešných“. Odhady účasti na májových voľbách, ktoré kolíšu medzi 20-25% sú toho dôkazom.

V situácii, kedy rastúcim tempom gro reálnej politiky preberá miesto Bratislavy Brusel, počujeme mentorské odporúčanie: Robert Fico by bol istotne vynikajúcim eurokomisárom. Možno strácam zmysel pre humor, ale nemám pocit, že by pán Procházka myslel svoje odporúčanie ironicky. Ak chcel vyslať signál R. Ficovi, mohol si ho odpustiť, pretože R. Fico, nech už je aký je, je svojprávny. Ak chcel vyslať signál ľavicovému voličovi, že Fico ako domáci politik skončil, ale odteraz ho môžete voliť ako „užitočného eurokomisára“, ide o scestnú formuláciu. Dá sa chápať, že nič nie je výhradne čierne či biele, ale úvahy typu - kam teraz s Ficom, zo strany predsedu strany, ktorá ešte neexistuje sú čistým kabinetným politikárčením. A práve toho majú voliči na oboch stranách plné zuby.

Roberta Fica vo voľbách o dva roky pravdepodobne čaká tvrdé známkovanie od voliča, trúfam si tvrdiť, predovšetkým - jeho voliča. Ak prijmeme úvahy, že: 1.) SMER ako strana je 6 rok vládnutia bohato skorumpovaná, 2.) SMER je strana jedného muža, 3.) Europarlament je fakticky nadriadenou inštitúciou NRSR... potom predmetné „odporúčanie“ neznamená elegantný „odsun“ premiéra bokom, ale jeho priame vystrelenie nahor. Europarlament dnes totiž nie je žiadnym spolkom intelektuálnych dobráčikov, ale tvrdé ihrisko moci a biznisu. A ak sa u nás (na voličoch) vymýšľajú fígle za milóny, v Bruseli sa bez pochýb fígľuje za miliardy.

Pán Procházka by miesto odporúčaní premiérovi na tlačovkách mal radšej venovať pozornosť ustrážiť si húf nadržaných slintajúcich bezstavovcov, ktorí sa momentálne vo vidine osobného prospechu do jeho novej strany hrnú z každého kúta Slovenska. A možno by nezaškodilo aj trochu pokory. Jeho vajce sa totiž vyliahlo v hniezde KDH. Tom hniezde, v ktorom už dlho posmrdkávajú vajcia takých klenotov našej politickej scény ako sú páni Hrušovský a Figeľ.

 

 

Poznámka pod čiarou: V prvom kole prezidentských volieb som volil pána Procházku a držím mu (skepticky) palce v jeho úsilí o ľudskejšiu politiku.

Skryť Zatvoriť reklamu