Scientológia – firma s patentom na pravdy.

Súboj o kreslo prezidenta sa pomaly blíži k záveru. Nech ste prívrženec jedného, či druhého kandidáta, nech Vám na výsledku záleží, alebo ste ľahostajní, asi na Slovensku niet voliča, ktorému by v ušiach nezaparkovalo slovo – scientológia. Zistil som, že informácia, ktorá by sa zhruba dala zhrnúť do vety: „To ten Tom Cruise“ ma už začína tlačiť ako kamienok v topánke a tak som sa cez víkend pustil do štúdia. Tu sú jeho výsledky:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986)
Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986) 

O zakladateľovi Scientologickej cirkvi Lafayette Ronaldovi Hubbardovi sa toho popísalo mnoho. V zásade existujú dva životopisy. Jeden – idealizovaný – prijímaný členmi sekty, druhý – kritický – investigatívny. Spoločné majú len dátum narodenia: 13. marec 1911 (Tilden, Nebraska, USA)

Idealizovaný:

Ron Hubbard prežil krásne detstvo v lone prírody medzi indiánmi na ranči, ako 3 ročný sa naučil čítať a písať, a už ako dieťa vynikal vo filozofii. Na konci 20-tych rokov 20. storočia žil medzi jogínmi, mníchmi a tibetskými lámami, precestoval Orient, Čínu, Japonsko, Pacifik a spoznával miestne kultúry. Po návrate domov študoval za stavebného inžiniera, popri čom sa venoval i štúdiu psychológie. Univerzitu opustil predčasne, pretože usúdil, že mu už nemá čo ponúknuť. Začal písať a organizovať vedecké expedície. Počas vojny bol dôležitým námorným dôstojníkom, utrpel v boji ťažké zranenia, no silou vôle uzdravil nielen seba, ale aj svojich zranených kamarátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kritický :

Ron Hubbard bol normálne priemerné dieťa, ktoré vyrástlo v meste Helena. Chodil do škôl v Seattle a Bremertone, a na istý čas na ostrove Guam (jeho otec bol námorným dôstojníkom). Štúdium stavebného inžiniera nedokončil, pretože sa mu viackrát nedarilo zložiť skúšku z matematiky. Doktorát spravil na Sequoia University prostredníctvom korešpondenčných kurzov. Nepodarilo sa preukázať žiadne vedecké expedície, jeho „hrdinstvo“ a zranenia sú vyfabulované. V roku 1946 vstupuje do satanistickej lóže Ordo Templi Orientis. Venuje sa písaniu vedeckofantastickej literatúry, ale prielom úspechu prichádza až z knihou „Dianetika“ (1950). Rok vydania je často stotožňovaný s počiatkom scientológie.

SkryťVypnúť reklamu

Ron Hubbard: "Prešiel som celý svet, aby som študoval človeka s cieľom porozumieť mu. A práve človek, a nie moje dobrodružstvá spojené s týmto hľadaním, je tým najdôležitejším... Mojím životným zámerom nebolo vytvoriť legendu o sebe samom. Iba som chcel poznať človeka a porozumieť mu."

„Dianetika“ Rona Hubbarda pojednáva o tom, že človek je reinkarnujúca sa nesmrteľná vesmírna bytosť, ktorá trpí vlastným nepochopením. Keď sa „sebauvedomí“, môže sa z kolobehu vymaniť. Základným prostriedkom je „auditing“. Metóda syntetizujúca psychoanalýzu a detektor lži. Počas auditingov dochádza k „očisťovaniu“ mysle a audítor o tom vyhotovuje písomné záznamy, neskôr uložené v centrálnom archíve spoločenstva. Scientológia je chápaná ako aplikovaná dianetika v širších nábožensko-filozofických súvislostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Od pseudovedy ku pseudonáboženstvu.

Krátko po prvom vydaní Dianetiky zakladá „Hubbardovu medzinárodnú asociáciu scientológov“. Hubbard bol vedeckou psychiatrickou a psychologickou obcou obvinený z plagiátortva, predovšetkým z vykrádania Sigmunda Freuda a „hrania sa na vedu“. Úrady ho naviac obvinili z liečby bez licencie a čelil súdnym žalobám. V tomto období pretransformoval „šarlatánsky spolok liečiteľov“ na „náboženskú obec“ predovšetkým z praktických dôvodov. Sloboda vierovyznaní v Spojených štátoch vždy bola prísne chránená a tak sa Hubbardovi stala záštitou po právnej stránke.

Snaha o uznanie scientológie ako oficiálneho náboženstva bola korunovaná až dlho po jeho smrti, v roku 1993, kedy úrady Spojených štátov dopriali scientológii status náboženstva a oslobodili ju od daní. Od tejto chvíle organizácia operuje pod ochrannou nálepkou „náboženstva“ po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Marc Headley, ktorý zo sekty vystúpil v roku 2005 (podieľal sa na tvorbe marketingových materálov) tvrdí: „Prečo je daňový úrad Spojených štátov amerických tým, kto rozhoduje, koho uznať alebo neuznať za náboženstvo nedáva veľký zmysel, ale pre scientológov to bola cesta. Cesta k tomu, aby boli uznaní ako náboženstvo aj v iných krajinách.“

Scientológia ako obchodno-manažérske impérium

Pokúsiť sa „stručne“ zachytiť aktivity Hubbardovho impéria je takmer nemožné. Scientológia sa sústredila na „osvetu“ v dianetických centrách (napr. na Slovensku je ich 14), na vytváranie škôl všetkých typov, od podchytenia mládeže až po geriatrické ústavy, stala sa celosvetovým biznisom a na internete sa prezentuje ako komplexná sieť združení a firiem. Medzi najdôležitejšie celosvetové organizácie patrí Svetový ústav scientologických podnikov (WISE), Asociácia za lepšie žitie a vzdelávanie (ABLE), Criminon (pre delikventov), Narconon (pre drogovo závislých) a mnoho ďalších. Produkty „vzdelávania“ (kurzy) nesú názvy ako: Komunikáciou k úspechu, Detský komunikačný kurz, Finančný úspech, Ako si udržať šťastné manželstvo a pod. V praxi sú to „produkty“, ktoré sú prípravnou pôdou pre kontakt ich klienta s hodnotami scientológie.

Pokročilejšia forma impéria je zastúpená firmami zaoberajúcimi sa trhom s realitami, reklamné agentúry, business centrá a školy manažmentu, ponúkajúce tzv. Hubbardove administratívne technológie (na Slovensku je ich viac ako desať). Vedúci pracovníci firiem, ktoré sú do programov zapojené sú podriadení „auditingu“, vďaka čomu ostáva v rukách scientológov množstvo cenných informácií. Podniky, ktoré sa rozhodnú používať scientologické manažérske technológie odvádzajú licenčné poplatky (cca 10% obratu) do siete WISE. Hubbard napísal okrem náboženských a filozofických textov aj monumentálne 11-zväzkové dielo, ktoré niektorí personalisti pokladajú za encyklopédiu manažmentu.

Religionista, Zdeňek Vojtíšek v televiznej debate na tému otvorenia základnej školy spojenej so scientológiou na ČT: „Hubbardovej scientologickej štúdijnej technológii bude ťažko veriť niekto, kto neverí o ďalším Hubbardovým postulátom, a teda, kto nebude scientológ.“

Polícia

Hubbard napísal, že na dosiahnutie cieľov scientológie je potrebné porušiť aj zákon. Klamstvá a podvádzanie sú podľa neho prípustné, ako prostriedky v misii na záchranu ľudstva. V jednom z Hubbardovych listov sa píše o nepriateľoch (kritikoch scientológie) ako o „utlačovateľoch“. Takýto nepriateľ „môže byť zbavený vážnosti, obžalovaný, oklamaný alebo zničený“ hociktorým scientológom bez toho, že by dotyčný scientológ dostal disciplinárny trest.

V 60tych bola do organizačnej štruktúry riadenia scientologického spoločenstva zahrnutá agentúra „Guardians office“ (úrad strážcov), v ktorej v krátkom čase pracovalo vyše 1000 informátorov a agentov. Sú zdokumentované aj jej ciele medzi ktorými patrí „možnosť preskúmania odstránenia priamych nepriateľov“, alebo „prevzatie kontoly nad médiami či politikmi.“ Najväčšou odhalenou aférou „Guardians office“ (alebo ak chceme, náboženskej tajnej služby) bola akcia s názvom „Snow white“ (snehulienka), ktorá bola spustená v roku 1973 a o 6 rokov neskôr, v riadnom súdnom procese odhalená a odsúdená (do väzenia išlo 9 členov GO). Cieľom akcie boli krádeže cenných materiálov štátnych orgánov, odpočúvania úradníkov a politikov, podplácanie a zastrašovanie, ako aj infiltrácia scientológov na dôležité posty.

Marc Headley: „Vo vedení sekty sú ľudia ktorí pre ňu pracujú už 30-40 rokov. Sú o sebe presvedčení, že na nich závisí osud ľudstva.“

Po afére „Snow white“ sa Hubbard rozhodol Guardians office rozpustiť a nahradiť ju úplne novým úradom. V roku 1981 tak vzniká Úrad pre mimoriadne záležitosti, angl. skratka, O.S.A. Tri najdoležitejšie oddelenia OSA sú: Vyšetrovacie oddelenie, Úrad pre styk s verejnosťou a Právne oddelenie. Hlavnou agendou úradu je vylepšovanie obrazu spoločnosti (napr. na Slovensku protestovali proti uvedeniu tv dokumentu „Špióni scientológie“ na STV, snažili sa donútiť vyhľadávač Google aby medzi prvými odkazmi na scientológiu neuvádzal stránky kritizujúce toto spoločenstvo), súdne procesy a boj s „odídencami“.

Norman Suchanek, bývalý agenta OSA: „Jednoducho mi povedali – je to zlý človek. Je to náš nepriateľ a treba ho sledovať“.

Štáty a scientológia

Francúzsko je jediná krajina, kde sa pokúsili sektu rozpustiť. Za posledné desaťročie prebehlo viacero súdnych procesov, až napokon v jednom z nich, v januári 2012 Parížsky odvolací súd potvrdil rozsudok, pokutu 600tis. eur za „organizovaný podvod“. V rámci procesov intervenovalo niekoľko amerických politikov, dokonca aj Madeleine Albright. Ako je možné, že sa americkí politici zasadzujú za scientologickú cirkev?

„Ex-scientológ“ Mike Rinder konštatuje: „Stačilo najať tých správnych ľudí. Správni ľudia, tak sa vo Washingtone robí všetko. Môžete si najať bývalého zamestnanca ministerstva zahraničných vecí, ktorý má aktuálne súkromnú kanceláriu. Môžete si najať lobistu, ktorý pozná nejakého pána dôležitého, atď. Všetko sa deje cez lobing.“

Stelios Papathemelis, grécky exminister pre verejný poriadok v rozhovore pre nemeckých televíznych dokumentaristov skonštatoval: „Prepojenie medzi scientologickou cirkvou a CIA je jednoznačné.“ Aténsky štátny prokurátor svojho času považoval aktivity sekty za ohrozenie bezpečnosti štátu a tak ju v roku 1997 v Grécku zakázali. Prakticky sa však nič nezmenilo pretože sekta pokračuje v činnosti pod inými menami.

V Nemecku sleduje aktivity scientológov Spolkový úrad na ochranu ústavy. Manfred Napieralla, z Nemeckého úradu na ochranu Ústavy (BfV - Bundesamt für Verfassungsschutz) tvrdí: „V skutočnosti ide o psychologickú totalitárnu sektu s jednoznačnými politickými ambíciami“.

Najväčšie problémy má scientológia v Rusku. Podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (v roku 2007) Rusko porušilo dva články Európskeho dohovoru o ľudských právach trvalým odmietaním registrácie scientologickej cirkvi v krajine.

* * * * *

Ron Hubbard (+1986) sa nepochybne zapísal do svetových dejín ako „veľký muž“. Otázne je, aké ďalšie prívlastky k tomuto titulu priradíme. Na strane jednej, nepochybne išlo o talentovaného, pracovitého spisovateľa a manažéra (v Quinnesovej knihe rekordov je zapísaný ako najplodnejší a „najprekladanejši“ knižný autor), na strane druhej, súkromný život mu veľmi nevychádzal. Bol napríklad tri krát ženatý, a jeho druhá žena Sára odôvodnila svoju žiadosť o rozvod „fyzickými a psychickými mukami“. Quentin Hubbard, syn „veľkého zakladateľa“ spáchal v roku 1976 (vo veku 22 rokov) samovraždu. Dôvod na ňu mal. V prostredí v ktorom žil, prihliadnuc k faktu, že scientologická doktrína klasifikuje homosexualitu ako perverzitu, resp. psychické ochorenie, jednoducho nezvládol tlak okolia.

Moje osobné zhrnutie:

Scientológia je produktom plodného vypätia fantázie spisovateľa sci-fi, Rona Hubbarda. Stala sa ideovou platformou pre celosvetový konglomerát firiem, ktorej cieľom je vytvorenie „lepšej spoločnosti“. Gro ich úsilia spočíva v infiltrácii jej členov do všetkých oblastí spoločenského života, firiem i politiky a následného uplatňovania scientologických zásad vo svojom okolí. Nedá sa označiť výlučne za náboženstvo, sektu ani vedu. V princípe ide, na vrchole hierarchicky usporiadanej pyramídy, o elitnú skupinu „manažérov“, ktorých túžbou je byť úspešnými - mať moc.

Členov scientologického spoločenstva možno „nahrubo“ rozdeliť do dvoch skupín. Tú väčšiu predstavujú ľudia chudobní, málo vzdelaní, neúspešní a sklamaní životom, ktorí svoje frustrácie, sklamania a nenaplnené ambície riešia bezvýhradne prijatím dogmaticky formulovaných odpovedí na základné otázky bytia. Potreba pocitu „istôt“ bola tejto sociálnej skupine vždy blízka. V štruktúre spoločenstva majú úlohu obslužného personálu, služobníctva. Menšiu skupinu predstavuje rebrík „prirodzených vodcov“, nosná kostra organizácie, ktorí pochopili, že základom ich osobného a profesijného úspechu je vziať život do vlastných rúk, byť aktívni, meniť svet k obrazu svojmu, a predovšetkým, spolupracovať a držať spolu, za každých okolností. Tajomno mystiky, viera v nesmrteľnosť a neobmedzenosť svojich možností zabalená do uceleného balíku dávajúceho ich snaženiu akoby vyššie poslanie sú lukratívne aj pre nich. Do tejto miery by sme scientológiu mohli chápať ešte ako relatívne neškodnú.

Problém nastane v momente, keď si uvedomíme praktické dopady pôsobenia organizácie v globálnom meradle, obnažené motívy členov jej vedenia, manipulatívnosť, intoleranciu zvnútra i navonok, a totalitnú podstatu jej učenia. O Hubbardových postulátoch sa nediskutuje. V tomto smere sa niet prečo diviť, že každá tajná služba jednotlivých štátov EU má scientológiu dôsledne vedenú v samostatnej zložke.

--------------------------------------------------

zdroje: scientologiakosice.sk, scientology.org, podnikatel.cz, zive.sk, sekty.sk, info.sk, omediach.com, exscn.net, Die Spitzel von Scientology (tv dokument), foto: http://en.wikipedia.org/wiki/L._Ron_Hubbard

Vladimír Hotár

Vladimír Hotár

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Insitný prieskumník. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu