Všetko je v poriadku / mučivé sci-fi o transatlantickej korpokracii.

Písmo: A- | A+

Máte radi roztomilé príbehy o psíkoch, batoliatkach, domácej kuchyni, púpave a veselých zážitkoch? V takom prípade browsujte ďalej. Tuná vás čaká len znôška najcynickejšieho fujto.

Ako nádejný autor fantasy, s osudom vyrovnaný majiteľ nálepky „boľševik“, by som rád vyjadril úprimné počudovanie, prečo je v rubrike politika toľko všeobecnej kritiky na všetko. Slnko dnes vstalo? Vstalo! Kravy nám doja? Doja! Včielky poletujú? Ale isteže! Tak čo.

Prepáčte, musím to napísať kruto. Priek spŕške blenu od športových fanúšikov klubov na konci ligového rebríčka je Robert eF najschopnejší politik v dejinách nášho zatiaľ-štátu! Je to tak z jednoduchého dôvodu: Robí presne to, čo politik robiť má. Identifikuje nálady spoločnosti, utľapká akože-riešenie problémov a potom ho zmarketinguje tak, že chudák volič, načisto zmarketizovaný nemôže voliť inak. Ak ešte nepatrí k väčšine, ktorá na kompletku rezignovala. Karol Marx to volal triedny boj. Ale to bolo ešte v časoch, kedy sa vedelo, kto kam patrí.

Nuž, pravda je taká, že osem z desiatich voličov sa so správami o opätovnom prudkom zvýšení životnej úrovne akosi nevie stotožniť. Rozhodne sa s ním nestotožní teta poštárka, ktorá, keď roznáša túto skvelú správu a má lepší mesiac, zbadá v obáločke aj celú päťstoeurovku.

Autor mučivého sci-fi bolestivo prižmúril oko. Bytostne cíti hĺbku i šírku nevôle recenzentov jeho úbohého paškvilu. S dovetkom, že veď, slobodný trh. Nik tú pani nenúti vo svojom voľnom čase doručovať pravdivé zvesti za plat dvojnásobne nižší ako je sociálka bezzubého spolu(euro)občana Jima kdesi v Dubline. Mala sa viac učiť! Alebo emigrovať.

Téza o slobodnom trhu však plieska aj na opačnom konci. Ktože vám, milí rozohnenci bráni zmarketingovat hlúpeho voliča na nepoznanie? Vytrhnúť ho z pazúrov sociálneho populizmu? Získať svoju elektorátnu guču a potom, keď u nej dostanete svoju šancu, byť už navždy len spravodlivými, čestnými, obetavými a pravdovravnými? Vytrhnutý zo svojho scifiózneho sna, úprimne verím, že by vás vďačná guča volila do smrti. Ja tiež. Že to nie je také ľahké? Mali ste sa viac učiť! Inak povedané, všetko je tak, ako má byť. V najlepšom poriadku.

Deti sa v školách učievajú o dobách, ktoré sa pre zjednodušenie vždy nejak volajú. Mali sme tu dobu ľadovú, dobu kamennú, dobu železnú... a potom sa dobovanie zrevolucionalizovalo na revolúcie. Bim-bam-bom, francúzske, vedecko-technické, socialistické a kadejaké iné -izmy spestrili históriu človečenstva. A hoc by sa zdalo, že dejiny skončili a svet už konečne dospel do stavu absolútnej dokonalosti, úplne isté je len to, že ide o stav prechodný. Ak budú budúce deti detí, ktoré sa ešte nenarodili chodiť do školy, je ľahko možné, že naša aktuálna doba dostane prívlastok – marketingová. Platí to však len za predpokladu, že v honbe za „zdrojmi“ nepolezieme naspäť na stromy. Niektoré hríbové polievky sa servírujú len raz.

Veľké podnikanie vyžaduje veľkorysé opatrenia. Veľkorysé opatrenia sa občas volajú geopolitické ťahy. Niekedy stačí odstrániť jednotlivca. Napríklad vtedy, keď sfanatizovaný komunista popraví Kennedyho. A niekedy treba získať celú voličskú guču. Napríklad vtedy, keď podľa jednej z konšpiračných teórií pastieri kôz poničia kus Ameriky. Geomarketing zaradil vyššiu rýchlosť a verte či nie, neustále zrýchľuje.

Prišiel som ku mame na obed. Mäsko s ryžou, šalátik. Ňamňam! Ani neviem ako, reč padla na utečencov. „Ach jaj. Chudáci sú to ozaj. Pomôcť im treba.“ Prestal som žuť. Zrnká ryže mi v krku spuchli. Priznám sa, čiastočne od dojatia, akú mám dobrú mamu. Nie, že by som to nevedel už predtým... ale tú druhú časť spuchu má na svedomí poznanie, že prv ako naša vznešená kultúra komusi „pomáha“, musí mu rozbombardovať chyžu na cimpr campr. Holt, pokrok nezastavíš.

Predstavme si spoločne (ako pri sci-fi býva zvykom), že sme vybudovali vytúžený kapitalizmus príležitostí, prípadne demokraciu spravodlivosti, alebo tak nejak, a že si teta poštárka našetrila zo svojho platu pár tisíc mincí. Rada by podnikať, vyrábať sponky do vlasov. Spinky a sponky k sebe majú blízko. Zájde na úrad ministra hospodárstva, že by s ním rada podebatiť, pri koňaku, o podmienkach. Zamestná i tri pracovné sily. Stačí jej k tomu málo: 10 rokov daňových prázdnin, kapitálová účasť štátu, podpora úradov, pozemok, budova, písomné záruky, účtovníctvo na Honolulu a skutočný zisk danený na Malte. A teraz si spoločne predstavme zvonivý smiech ministrovej sekretárky. Že hlúposť? Ak máte správnu veľkosť, takto to funguje už dávno. Všetko je v poriadku. A bude ešte lepšie.

V neziskovej wikipedii (ktorá nutne potrebuje dobrovoľné príspevky) sa o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve píše: „Jej proponenti očakávajú, že dohoda bude pre ekonomiku štátov EU znamenať prínos 120 miliárd €, 90 miliárd € pre americkú a pre zbytok sveta 100 miliárd €.“ Zázračná zmluva prinášajúca nádej svetlých zajtrajškov je žiaľ, tajná. 253 očí autora sci-fi článku zvlhlo dojatím. Zapamätajme si, všetko je v poriadku sa píše: everything OK.

Záverom, úplne vážne. Všimol som si, že aj pán „budúci predseda pravicovej vlády“ nasadol na vlnu rodiaceho sa odporu a usilovne šije, sťaby šijací stroj. Učí sa identifikovať nálady ľudu . Slohuje na jedničku. Doprajem mu, čožeby. Len nech smelo okúsi panského plyšu. Citlivejší ňuch má len jediný problém, obaja predsedovia používajú rovnakú voňavku. Robia to dobre, každý po svojom. No mali by si dať sakramentsky pozor na hráča z BB. Stĺpy v každom okrsku rozpukanej Európy, ktorú pohromade drží zástup profiHujerov, za výdatnej pomoci najkomplexnejšej propagandy všetkých čias, sú totiž oblepené samizdatovými plagátmi – hľadá sa silný vodca! Vo vzduchu cítiť nepatrné, homeopaticky neurčité záchvevy spomienok na budúcnosť. A fakticky, nie som si úplne istý, či je to dobre.

Skryť Zatvoriť reklamu