Pragmatik.

Písmo: A- | A+

Pipipip... pipipip.. pipipip.. pipipip.. pipipip.. pipipip..

Gerhardom myklo! Čo sa deje? Dezorientácia pozvoľna ustupuje, kontúry spálne nadobúdajú svoje reálne krivky. Aach áno, budík, ten mučiteľ uvoľnených neurónov. Bolestivo sa natiahol na posteli a vypol ho. V ostatnej dobe spával vyslovene zle. Psychika štyridsiatnika v rozvodovom konaní sama o sebe nebola v najlepšom stave, zvlášť po poslednej konzultácii u právnika, ktorý mu oznámil nepríjemnú novinu. Bude to stáť veľa, veľmi veľa!

 

Čo je však horšie, odkedy sa budúca exmanželka z rozľahlej rezidencie odsťahovala, začali sa v domácnosti diať čudesné veci. Začalo to zmiznutím cestovinových vrtuliek z kuchynskej dosky minulý mesiac. Zvláštny prípad. Jednoducho si bol istý! Veď pred štvrť hodinou ležali na stole! Zreteľne si pamatal ako na ne svietilo zapadajúce slnko. Ešte zájde do záhrady skontrolovať automat na polievanie trávnika, očistí hrable a pustí sa do prípravy šalátu, potrebuje zamestnať myseľ niečím mechanickým. Vráti sa, a.. vrtuľky sú fuč. Ale isteže, to sa predsa občas stane každému. Ste presvedčení že sa niečo udialo, a deje, a svet dáva zmysel, a napokon hups, zistíte že kontinuum stratilo svoju kontinuitu a vy sa v pomykove smejete na rozuzlení, ktorým je rozháraná myseľ. Logicky. Lenže tentokrát je to inak. Gerhard sa ťarbavo načahuje za liekmi. Psychofarmakum.

 

Práca na oddelení štatistiky v poisťovni vie byť zaujímavá. Toť napríklad minulý rok, poistenie natáčania akčného filmu zahraničnej produkcie. Veľmi známa herečka J. P . Aká je pravdepodobnosť, že skončí so zjazvenou tvárou a polámanými končatinami? Môže sa pri scéne v kaviarni obliať horúcou vodou a vzápätí nato umrieť? Pravdepodobnosť 1:3506700500 počas poistného obdobia vytvára predpoklad dobrej bonity aj pre obdobné prípady. Treba zvážiť meridiány a koeficienty, pobočka poisťovne v ktorej Gerhard pracuje je len jedna v celosvetovej sieti. Systém sa tvori a žije každým dňom, čisla v elektronických mozgoch stoviek počítačov vo vysokej budove pulzujú na harddiskoch, vyššia matematika pracuje v prospech zisku a efektivity. Globálne.

 

Tri dni po vrtuľkách zmizol kečup. Gerhard sa napriek varovaniu právnika odhodlal zavolať exke. Nie, odkedy mu hodila kľúče k nohám, ani sa nepriblížila ku štvrti v ktorej bývali. Nie, nemá žiadny náhradný kľúč. O čom to trepe? Aké cestoviny? Aký kečup? Preboha daj sa liečiť ty chorý magor! Tresk! S prázdnym pohľadom sedí na stoličke a začína o sebe pochybovať. Veď hej, do domu sa mohol votrieť potulný pes, alebo mačka, alebo ujdený šimpanz so ZOÓ, pravdepodobnosť je na poisťovnícke pomery vysoká. Lenže, kečup zmizol zo zatvorenej chladničky. Pamätá si ho. Vždy mal pamäť na detaily.

 

Potom to už išlo rýchlo. Prišlo na radu posúvanie nábytku, vybité batérie v diaľkových ovládačoch domácich spotrebičov, ponožky záhadne zakydané červenou tekutinou... Duchovia? Poltergeisti? Halucinácie? Po smske, ktorú mu niekto nie poslal, ale napísal počas spánku vo vlastnom telefóne je s nervami v koncoch. Stálo na nej „Prídeme si po Teba“. Farár ani vyháňač diabla nepomohli, psychológ odporúča pokoj a častejšiu kontrolu. Podozrenie na somnabulizmus. Súkromné sedenia, špecialisti. Ale Gerhard vie že nie je žiadny blázon, rácio mu pracuje. Vie to! A tak teraz sedí v kuchyni, popíja nevyspaný kávu a dumá nad možnosťami. V práci sa naňho pozerajú podozrievavo, priatelia mu nerozumejú, celé okolie si klopká na čelo. Fámy, klepy a zaručené informácie o ňom sa šíria rýchlosťou blesku. Takto to ďalej nepôjde..

 

Zamyslený stojí pri okne. Stočil som včera tú hadicu? Prečo teraz leží krížom cez trávnik? Dočerta je to tu zase! Pohľad na hodinky mu vraví že je čas odísť do práce. Bezducho berie kľúče od auta a odchádza..

 

Dom stíchol..

po chvíli..

v kuchyni..

ozve sa šramot..

 

 

Spoločenstvo krvilačných cestovinových vrtuliek intenzívne pracuje na vynájdení stroja času. Plán je jasný: zavraždiť Gerharda, presunúť sa do minulosti na obilné pole, stať sa klasmi, nechať sa pomlieť na múku, vyrobiť zo seba vrtuľky, vyvinúť sa v inteligentné vrtuľky a zavraždiť Gerharda!

Skryť Zatvoriť reklamu