Dopady kolonizácie nábrežia v Bratislave.

Písmo: A- | A+

Ako u nás býva v podobných prípadoch pravidlom, v časoch, keď developer multifunkčného komplexu Riverpark predstavoval svoj projekt verejnosti, vyzeral na papieri úžasne. Bratislava bude mať konečne reprezentatívne nábrežie hodné 21. storočia. Realizovaná vízia supermoderného konceptu „mesta v meste“ však narazila na svoju typickú slovenskosť - drobné súvislosti.

Žižkova ulica. Cca 500m od River Parku. Kedysi tichá štvrť sa premenila na súvislé parkovisko po celej svojej dĺžke.Žižkova ulica. Cca 500m od River Parku. Kedysi tichá štvrť sa premenila na súvislé parkovisko po celej svojej dĺžke.

Jednou takouto súvislosťou je parkovanie návštevníkov a „obslužného personálu“ firiem sídliacich v areáli komplexu, ktorého podzemné priestory ukrývajú jedno z najväčších parkovísk v Bratislave. 1150 podzemných + 400 upravených parkovacích miest v okolí by pohodlne zvládlo nápor, predovšetkým zamestnancov najväčších prevádzkovateľov, ktorými sú J&T banka, Poštová banka a hotel Kempinski, keby...

...keby v nich hodina parkovania vozidla nestála 3€.

Keďže technický personál, poslíčkovia, prepážkoví pracovníci, recepční, úradníci, nižší manažment, čašníci, kaderníčky, masérky a „masérky“ nechcú odovzdať svoj plat rovno na bránach areálu, riešia parkovanie svojich áut improvizovane. To jest, presunom na doposiaľ nespoplatnené „fleky“ v okolí. Dôsledkom ľudovej tvorivosti v snahe ušetriť je zmätok v doprave, ohrozenie bezpečnosti, nevraživosť medzi miestnymi a „cpčkármi“, zbytočné exhaláty a hlučnosť.

Sústavné porušovanie cestného zákona vo všetkých mysliteľných podobách kompetentným orgánom nevadí. Kompetentné orgány sa s kompetentným vedením Riverparku (J&T) stretáva na plesoch, a tak túto oblasť môžeme považovať za vyňatú z pôsobnosti zákonov Slovenskej republiky.

Riešenie tohto stavu by pritom mohlo byť jednoduché a logické: efektívne využitie parkovacích miest, ktoré boli za týmto účelom projektované.

Luxus, ticho a „parkovacia pohoda“ obyvateľstva Riverparku je tak vykúpená starosťami a problémami obyvateľstva v okolí. Táto vynútená „symbióza“ dokonale symbolizuje stav našej spoločnosti.

Skryť Zatvoriť reklamu