Odkrvili ma!

Psychická príprava sa vždy zíde. Veľa piť, nestresovať sa, dýchať pravidelne, aby sa vám hlava nezatočila. Ale ten pocit, ak to všetko absolvujete, ten je skvelý! Že neviete, o čom je reč? O darovaní krvi. Hovorím o obyčajnom darovaní krvi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
strašne milý personál
strašne milý personál (zdroj: www.nooby.sk)

Keď je to "tenkrát poprvé", tak sa na to nezabúda. Prvýkrát to bolov horúcom lete 2003, kedy som sa (po psychickej príprave a dôkladompitnom režime) pridala ku skupine jedného človiečika menom Nooby. Sama bysom zrejme nenabrala nikdy dostatok odvahy, aby som sa v celej krásedostavila na transfúzku do Ružinova. Nooby zanietene pracuje na tom,aby do svojho "košiara darcov" získal čo najviac ľudkov. A darí sa mu.Niektorí chodia pravidelne, iní menej.

Dnes som sa oopäť po dlhšejpauze pridala znovu. Už som skoro zabudla, aký je postup: návleky naobuv, formulár pravdivo vyplniť a odovzdať, ísť do "vzorkovne", kdevezmú trošku krvi na rozbor a zmerajú teplotu, potom presun k panidoktorke, ktorá popočúva srdce, zmieria tlak a vyriekne ortieľ:"nech sa páči, prejdite dozadu" alebo "nuž, vyskúšame nabudúce". Amedzitým stále piť, piť a piť, aby ten polliter rýchlo stiekol doodberového vrecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže dnes bola pohoda, sestričky mali trochu viac času na moje zvedavé otázky.

"Prečoste mali výzvu v médiách pre darcov?" - pretože v lete býva viachavárií a menej darcov. Ľudské životy treba zachraňovať každý deň, krvije nedostatok.

"Ako to celé prebieha s testovaním krvi?" - darcovi vezmú nielen malú vzorku na prvý test, ale aj z veľkého odberuvezmú ešte 3 skúmavky krvi na ďalšie rozbory a testy. Každá krvnávzorka dostane nálepku s čiarovým kódom, aby v databáze vždy vedelinájsť, od koho krv pochádza. Testuje sa všetko možné, ale nie somzdravotnícky personál, aby som vedela, aké položky. V každom prípade súto pohlavne prenosné ochorenia, pečeňové testy a ... a fakt neviem, čoviac. Sestrička by mi to určite vysvetlila, ale už sa mojedobrodružstvo blížilo ku konečným 480 ml, takže nebolo času naspovedanie.

SkryťVypnúť reklamu

"A čo urobíte, ak sa z dodatočných testov zistí, žedarca je chorý, hoci to ešte nepociťuje?" - darcu kontaktujú, vyzvú ho,aby sa dostavil k lekárovi na ďalšie testy, ktorými sa ochrenie vylúčialebo potvrdí. Samozrejme, celá dávka darovanej krvi sa likviduje, abysa nedostala do obehu.Bola to taká malá lekcia z biochémie.

Prečo darovať krv? Nie,nemáte nárok na deň voľna. Nie, nemáte nárok na odpočet zo základudane. A tiež nemáte nárok na jazdu zadarmo v MHD, ak máte zlatúJánskeho plaketu. Darovanie krvi teda robíte z lásky k blížnemu svojmua... a z pocitu zodpovednosti voči iným. Veď kto vie, kedy budete potrebovať pomoc vy?

SkryťVypnúť reklamu

Naozajsa netreba báť. Ani ihly, ani personálu (sú tam naozaj fajn sestričky!)a ani odpadnutia zo strachu. Milé sestričky už vedia, ako preberaťbezvládnych jedincov :) Samozrejme, aj tu sú obmedzenia, kto môže a ktonemôže darovať krv a podobne. Ak sa pohrávate s myšlienkou, že topredsa len aspoň raz skúsite, najprv si prečítajte zopár užitočných rád u Noobyho.

Janka Hrdlička

Janka Hrdlička

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Temperamentna ryba, ktora nikdy nic nestiha, vsade jej je vela a nepozna slovo "nuda" Zoznam autorových rubrík:  PotápanieĽudkoviaBásničky len takPotulkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu